• Pedagog i psycholog

• Zajęcia z dziećmi

• Psycholog i pedagog szkolny prowadzą z uczniami następujące zajęcia:

- spotkania indywidualne lub grupowe z uczniami, diagnozowanie trudnej sytuacji rodzinnej i szkolnej, udzielanie im wsparcia i pomocy w rozwiązywaniu bieżących trudności lub konfliktów rówieśniczych (mediacje rówieśnicze), wzmacniające motywację do nauki szkolnej

- zajęcia o charakterze psychoedukacyjnym i profilaktycznym w klasach o tematyce tj:

• doskonalące kontakty interpersonalne w klasach,
          • przeciwdziałające agresji i przemocy,
          • negatywny wpływ narkotyków na organizm,
          • sztuka skutecznego uczenia się,
          • wzmacniające poczucie własnej wartości u dzieci,
          • umiejętności optymistycznego myślenia,
          • radzenia sobie ze stresem,
          • umiejętności rozpoznawania i nazywania własnych emocji,
          • prawa i obowiązki ucznia,
          • świat wartości dziecka,
          • co to znaczy być asertywnym,
          • koleżeństwo w klasie – zajęcia integrujące zespoły klasowe,
          • ja w mojej klasie,
          • komunikacja międzyludzka – jak ją doskonalić?

- realizacja działań z zakresu doradztwa zawodowego według szkolnego harmonogramu doradztwa zawodowego

-psycholog szkolny - zajęcia rozwijające kompetencje emocjonalno – społeczne polegające na doskonaleniu umiejętności interpersonalnych między innymi: komunikacji i współpracy w grupie, właściwego rozpoznawania i wyrażania uczuć, uczące radzenia sobie z sytuacjami konfliktowymi z rówieśnikami oraz napięciami emocjonalnymi i stresem. Udział w zajęciach daje uczniom okazję do doświadczenia pozytywnych wzmocnień w małej grupie osób, uzyskania realnego wsparcia oraz przećwiczenia np. w formie scenek umiejętności społecznych przydatnych w codziennym życiu. Efektem tego typu działań jest poprawa funkcjonowania ucznia w środowisku szkolnym i domowym, podniesienie jego samooceny oraz lepsze samopoczucie.

-zajęcia rozwijające umiejętności społeczne: realizacja programu ,,Przyjaciele Zippiego’’ w klasach I

-pedagog szkolny  -zajęcia korekcyjno-kompensacyjne

Zajęcia korekcyjno-kompensacyjne są rodzajem terapii pedagogicznej, ukierunkowanej na korygowanie i kompensowanie zaburzeń psychoruchowych dziecka jako jednej ze szczególnie ważnych przyczyn niepowodzeń w  szkole. Grupa, w której odbywają się zajęcia liczy od dwóch do pięciu osób, gdyż mała liczebność podnosi efektywność zajęć. Zajęcia mają za zadanie rozwijać oraz aktywizować funkcje osobowościowe i intelektualne uczniów, pomóc im w pełni uczestniczyć w procesie dydaktyczno-wychowawczym.  Praca z uczniami na tego typu zajęciach realizowana jest w oparciu o zalecenia Poradni Psychologiczno-Pedagogicznej.

Głównym celem zajęć korekcyjno-kompensacyjnych jest: pomoc uczniowi w pokonaniu trudności uniemożliwiających mu uzyskiwanie dobrych wyników szkole, budowanie u ucznia adekwatnej samooceny, stworzenie uczniowi możliwości wszechstronnego umysłowego, emocjonalnego i społecznego rozwoju.

W czasie zajęć wykorzystywane są najnowsze metody wspomagania rozwoju psychofizycznego, poprawy efektywności przyswajania treści programowych, korygowania i kompensowania zaburzeń funkcji poznawczych. Dzieci uzyskują pomoc  w zdobywaniu jednych z bardziej podstawowych umiejętności tj. nauki czytania, pisania, liczenia poprzez:

• usprawnianie analizatora wzrokowego i słuchowego
          • ćwiczenia w orientacji przestrzennej i w schemacie ciała
          • kształtowanie i rozwijanie różnych procesów poznawczych
          •doskonalenie sprawności manualno-graficznej
          • ćwiczenia koordynacji wzrokowo-ruchowej-słuchowej

Zajęcia korekcyjno-kompensacyjne często dają uczniom szansę nie tylko na osiągnięcie sukcesów dydaktycznych, ale również poprawę funkcjonowania w sferze emocjonalnej i społecznej.

Na zajęciach rozwijających kompetencje emocjonalno - społeczne z psychologiem szkolnym poznajemy nasze emocje i sposoby radzenia sobie z sytuacjami trudnymi. Korzystamy przy tym z kolorowych i ciekawych pomocy - gier edukacyjnych, planszy i kart pracy.

To się nazywa nauka poprzez zabawę .