Wiadomości I semestr 12/13 Wiadomości II semestr 12/13 J.ANGIELSKI-Magdalena Kaźmierczak 2013/2014 Wiadomości III klasa "Bywalcy" 2013/2014 Wiadomości klasa II b (2013/2014) O szkole Agnieszka Jelińska- Hok 2014/2015 klasa IIIb Ewa Wach - klasa Ia - 2014/2015 J.Angielski - Magdalena Kaźmierczak 2014/2015 Semestr 2015/2016 Alicja Frąckowiak

Wiadomości I semestr 12/13

 

                           Klasa II w krainie Królowej Lodu

          Mimo siarczystego mrozu, pojechaliśmy na Stary Rynek obejrzeć 

                                            lodowe rzeźby. Było warto!!!!!!

ZOBACZ GALERIĘ

                                                                     Uczniowie klasy drugiej

i wychowawczyni Alicja Frąckowiak


 

                                                                     

ŚNIEŻNE ZABAWY KLASY I B

- bo my się zimy nie boimy i w zimowe dni też wychodzimy na dwór bawić się, ćwiczyć i hartować nasze organizmy! :-)

https://sp63poznan.edupage.org/photos/?gallery=51&photo=album&up=43#42

wychowawczyni Agnieszka Jelińska- Hok :-)


 

   ZE SZTUKĄ NA TY... 

Klasa IB i I A w styczniu były również w Teatrze Muzycznym na przedstawieniu pt. „Dziadek do orzechów”. Po przedstawieniu podczas zajęć powstały wspaniałe prace plastyczne dotyczące przedstawienia.

Wprowadzanie dzieci w teatralny świat oraz kształtowanie wrażliwości na sztukę, to także wyjście na przedstawienie pt. „BAŚNIE POLSKIE”. Dzieci z ciekawością uczestniczyły (biorąc aktywny udział!) w przedstawieniu o Bazyliszku, Złotej Kaczce oraz Waligórze i Wyrwidębie. Zapoznanie się z interpretacją znanych baśni polskich stało się przyczynkiem do kontynuowania tematu podczas zajeć szkolnych. Odgrywanie scenek dramowych, tworzenie nieznanych zakończeń baśni, prace plastyczne dotyczące obejrzanych przedstawień dały dzieciom możliwość samodzielnej interpretacji obejrzanych przedstawień, oceny postaw bohaterów oraz kreatywnego spojrzenia na utwory literacjkie oraz na sztukę. 

Kolejny termin "wyjścia teatralnego" to 8 kwiecień. Dzieci nie mogą się już doczekać. :-)

https://sp63poznan.edupage.org/photos/?gallery=50&photo=album

wychowawczyni Agnieszka Jelińska- Hok :-)

     


                                                       

                                 klasa II z wizytą w muzeum

     Legendy o Świętym Mikołaju w Muzeum Narodowym

Na początku grudnia, w Muzeum Narodowym, wysłuchaliśmy legendy o Świętym Mikołaju. Obejrzeliśmy obrazy z życia biskupa Mikołaja. Potem robiliśmy kartki świąteczne. Na zakończenie, w czerwonej skarpetce, były dla nas cukierki. Teraz już wiemy, dlaczego 6 grudnia dostajemy upominki.

ZOBACZ GALERIĘ

wychowawczyni klasy II

Alicja Frąckowiak


    JĘZYK ANGIELSKI -CHRISTMAS 2012

           Podczas Świąt Bożego Narodzenia  dzieci dowiedziały się jak obchodzimy Święta w naszym kraju, a jak to wygląda w Wielkiej Brytanii. Dzieci wysłuchały dwóch tekstów, dzięki czemu miały okazję poznać tradycję Świąt Bożego Narodzenia w Wielkiej Brytanii. Zapoznaliśmy  się również ze słownictwem związanym ze Świętami np. choinka, bombki, łańcuchy, pojawienie się pierwszej gwiazdy na niebie i oczywiście jak nazywamy gwiazdora, który przynosi prezenty. Następnie wykonaliśmy Kolorowe kartki świąteczne, które były drobnym prezentem dla rodziców. Złożyliśmy sobie życzenia, a atmosfera niezapomniana.

       During Christmas we have learned about customs and tradition in Poland, and we compare our tradition with Great Britain. Children have achieved information about these differences thanks to short stories that I have read them. Then we learned vocabulary connected with Christmas e.g: Christmas tree, Christmas balls, first star, chains, Christmas Father or Santa Clause and of course Christmas presents. Next we have made Christmas Cards which children gave their parents as a gift. We share the holy wafer and the atmosphere was unusual.

ZOBACZ GALERIĘ

Nauczycielka J.angielskiego

Magdalena   Kaźmierczak

 


 

 I B- BOŻE NARODZENIE 2012 r.

Wigilia u I B- Przygotowania do radosnych świat Bożego Narodzenia trwały cały grudzień. Przygotowanie wystroju sali, 6 grudnia przygotowanie odświętnego stroju dla Pani Choinki, śpiew kolęd i piosenek świątecznych. Zwieńczeniem tych przygotowań było uczestniczenie (jako widzowie) w szkolnym przedstawieniu Jasełkowym oraz „uroczysta Wigilia” w klasie, przy stołach udekorowanych przez same dzieci, ze śpiewaniem kolęd i pastorałek, białym opłatkiem oraz życzeniami… Odwiedził nas też najprawdziwszy Gwiazdor, który nie szczędził prezentów i… rózgi :-) Dostało się  nawet pani Agnieszce :-)

zobacz galerię

wychowawczyni Agnieszka Jelińska- Hok :-)

 

 

       


 OSADA TRAPERSKA BOLECHÓWKO-

                   POSZUKIWACZE TROPÓW ZWIERZĄT ORAZ ŚWIĘTEGO MIKOŁAJA

 

             W  zimny grudniowy dzień (niestety bez śniegu) dzieci z klasy I B i I A udały się na wycieczkę do Osady Traperskiej w Bolechówku. Mikołaja co prawda nie znaleźliśmy, ale odszukaliśmy tropy zwierząt leśnych, jeździliśmy psimi zaprzęgami, braliśmy udział w  zawodach sportowych, poznaliśmy zwyczaje i historię traperów, karmiliśmy różne zwierzęta (nawet prawdziwe strusie) oraz zjedliśmy smaczne kiełbaski pieczone na ruszcie nad ogniskiem oraz przepyszne ciasto drożdżowe.

Traperski klimat miejsca pozwala na przeniesienie się do innej epoki i dostrzegania piękna natury jaka nas otacza. I tak naprawdę wcale nie trzeba daleko szukać…

zobacz galerię

wychowawczyni Agnieszka Jelińska- Hok :-)


 

    ANDRZEJKOWYCH WRÓŻB CZAS... klasa I B i I A

         Andrzejki są ostatnią okazją do zabaw przed nadchodzącym adwentem, stąd tego wieczoru popularna jest zabawa w gronie najbliższych lub znajomych i odprawianie wróżb andrzejkowych. Dlatego zarówno dziewczęta jak i chłopcy, dzieci i dorośli bawią się żartobliwymi wróżbami. Także my nie pozostaliśmy obojętni na tradycję i wróżyliśmy. Dnia 30 listopada odbyły się Andrzejki klas I. Dwie czarownice- panie Agnieszki przeniosły dzieci w czarodziejski świat wróżb i przepowiedni…

Były wróżby, tańce, konkursy, zabawy, serduszka z imionami i wróżenie z kart oraz… lanie wosku! Miło minął nam ten czas, a wróżby… Oby się spełniły!

zobacz galerię

                                                                                                                                                                 wychowawczyni Agnieszka Jelińska- Hok :-)

 


      ANDRZEJKI 3 B

         Klasa 3 b zorganizowała w swojej sali imprezę andrzejkową, były wróżby, lanie wosku, ustawianie butów, losowanie imion czy zawodów, ciekawostką było to, iż wszystko przygotowali sami uczniowie i  świetnie się bawiąc nabywali umiejętność współpracy, organizacji i obowiązkowości. W trakcie odbył się poczęstunek, gdzie przy wspólnym stole opowiadliśmy sobie ciekawe historyjki. Najwięcej emocji wzbudziły figury odlane z wosku, które wróżyły naszą przyszłość oraz makieta osiołka, któremu trzeba było przymocować ogon mając zasłonięte oczy.

zobacz galerię

wychowawczyni 3 b Renata Opitz

 


 

       klasa II na spotkaniu z owadami  gigantami

        Gigantyczne insekty opanowały Park Starego Browaru. Choć zazwyczaj to one przyglądają się nam, tym razem role się odwróciły. Uczniowie klasy drugiej stanęli oko w oko z ważącą pół tony mrówką, kilkumetrowym jelonkiem rogaczem, osą, szczypawką muchą, stonką ziemniaczaną czy konikiem polnym. Dokładnie obejrzeliśmy wszystkie owady i mimo groźnego wyglądu, zaprzyjaźniliśmy się z nimi :)

  zobacz galerię   

 wychowawczyni  Alicja Frąckowiak

 


          Klasa II i IIIB w Muzeum Arkadego Fiedlera i Muzeum

                              Przyrodnicze w Puszczykowie. 

        Wczesną jesienią pojechaliśmy na wycieczkę do Muzeum Arkadego Fiedlera i do Muzeum Przyrodniczego w Puszczykowie. Zwiedzaliśmy replikę statku, Santa María w skali 1:1, którym Krzysztof Kolumb dopłynął  do Ameryki. Oglądaliśmy skarby piratów. Gościliśmy w miniaturze piramidy, wzorowanej na egipskiej piramidzie Cheopsa (kopia w skali 1:23). Podziwialiśmy brytyjski myśliwiec z II wojny światowej Hawker Hurricane Mk I. Spacerowaliśmy po Ogrodzie  Tolerancji (wokół willi), w którym zgromadzono modele różnego rodzaju rzeźb i obiektów ważnych dla rozwoju poszczególnych cywilizacji na świecie. Do najciekawszych eksponatów, które widzieliśmy w muzeum, należą maski i rzeźby, trofea ludzkich głów, motyle tropikalne, pająki,krokodylekajmanyskorpiony i żywe piranie. Niestety, musieliśmy pożegnać panią przewodniczkę aby pojechać do Muzeum Przyrodniczego Wielkopolskiego Parku Narodowego w Jeziorach. Muzeum dysponowało 530 eksponatami ssaków, ptaków, gadów i płazów. Ogromne wrażenie zrobiły akwaria. Umieszczono w nich gatunki ryb, które występują w jeziorach Wielkopolskiego Parku Narodowego, m. in.: szczupaki, okonie, węgorze, sandacze i in. oraz diorama leśno-wodna, ukazująca przyrodę obszaru ochrony ścisłej "Grabina" w pobliżu Jeziora Góreckiego. Z zainteresowaniem oglądaliśmy kolekcję motyli i owady powodujące niejednokrotnie duże szkody w drzewostanach iglastych i liściastych, owady objęte ochroną oraz owady związane ze środowiskiem wodnym. 

Na wycieczce dowiedzieliśmy się wielu ciekawych rzeczy, ale również świetnie się bawiliśmy.

  ZOBACZ GALERIĘ         

Uczniowie klasy drugiej i klasy trzeciej b

                                                z wychowawczyniami: Alicją Frąckowiak i Renatą Opitz  

 

 


NATURA 2000

 

     23 października 2012 roku w piękny jesienny dzień klasa 3b wybrała się na wycieczkę w ramach projektu europejskiego "Natura 2000" pod nazwą "Poznajemy obszary chronione Poznania i okolic" nad jezioro Olszak, jednego z jezior mieszczącego się zaledwie kilka minut autobusem od centrum miasta. Przewodnikiem naszym była Pani Barbara Paryś, która w bardzo ciekawy sposób opowiadała o florze i faunie tego rejonu, w trakcie zadawała pytania dotyczące poznanych wiadomości. Na koniec tej wyprawy wszyscy wzięli udział w konkursie wiedzy, otrzymali książeczki i słodycze. Chociaż spacer był wyczerpujący, nikt nie narzekał na zmęczenie, widoki zapadły na długo w naszej pamięci.

Dziękujemy też Pani Kasi Wikieł, zaprzyjaźnionej z naszą szkołą za to, że nam towarzyszyła, pozdrawiamy i prosimy o kolejne wyprawy.

 

zobacz galerię

wychowawczyni 3 B Renata Opitz

 

 

 

 


 

 

 

     PASOWANIE NA UCZNIA 

15 października odbyło się pasowanie na ucznia. Uczniowie klas I wraz z uczniami klasy III przygotowali program artystyczny. Po występach Pani Dyrektor wielkim ołówkiem uroczyście dokonała aktu pasowania wszystkich pierwszoklasistów z klasy I A i I B.

W pięknych biretach z wypiekami na twarzy dzieci wkroczyły w brać uczniowską, ślubując uroczyście, że będą szanować rodziców i nauczycieli oraz będą starali się uczyć się jak najlepiej. Fakt obecności rodziców oraz uczniów klas starszych dodał dodatkowej wagi tej uroczystości.

53 pierwszaki już jak najbardziej oficjalnie rozpoczęły naukę w szkole. Podczas pasowania byli oni w wyśmienitych humorach i pełni zapału do nauki.  „To taki piękny wiek, dzieci z radością przychodzą do szkoły i pragną wiedzy.”- powiedziała jedna z mam. Życzymy więc wszystkim uczniom- oby ten stan trwał jak najdłużej…  

zobacz galerię

wychowawczyni Agnieszka Jelińska- Hok :-)

 


 

    DUBBING W MULTIKINIE

      Klasa I B oraz wszystkie pozostałe klasy nauczania poczatkowego, udały się do Multikina na lekcję multimedialną dotyczącą dubbingu. Uczniowie mogli się dowiedzieć czym jest dubbing i jak powstaje. Mogli obejrzeć reportaż z warszawskiego studia dubbingowego zrealizowanego w konwencji telewizyjnej, a w roli reportera zobaczyć Krzysztofa Tyńca. Zobaczyli też, kto użycza swego głosu Gargamelowi, Prosiaczkowi czy Królikowi Bugsowi. Niezwykle interesujące było podpatrywanie Małgorzaty Kożuchowskiej, Agnieszki Dygant czy Krzysztofa Tyńca podczas podkładania głosu do filmu „I ty możesz zostać bohaterem”, którego pokaz odbył się w ramach wspomnianej lekcji. Uczniowie wzięli też udział w specjalnych ćwiczeniach, z których korzystają aktorzy, a także bawili się w dubbingowanie krótkiej scenki. Lekcja była prowadzona w ciekawy i dostępny sposób i nikt z uczestników się nie nudził podczas zdobywania informacji o dubbingu. 

zobacz galerię

wychowawczyni Agnieszka Jelińska- Hok :-)

 

 


 

          w klasie I B

           Ostatni dzień września dziewczynki z  klasy I B zorganizowały chłopcom ze swojej klasy Dzień Chłopca. Były słodkości, tańce, konkursy i małe upominki. Chłopcy rysowali dziewczynkom na twarzach zwierzęce motywy, zaplatali warkocze na ich długich włosach, odgadywali imiona koleżanek na podstawie ich głosów, odpowiadali na mnóstwo pytań dotyczących dziewczynek z klasy. Po zabawie wspólnie tworzyli plakat z portretami chłopców.Śmiechom i radości nie było końca. 

zobacz galerię 

                                                                                                                                                                            wychowawczyni Agnieszka Jelińska-Hok :-)

 

 


    

 TAJEMNICE PODWODNEGO ŚWIATA- I B

8 października klasa I B pojechała na wycieczkę- by podczas multimedialnej wystawy poznać tajemnice podwodnego świata. W strojach nurków odkrywali trzy krainy: krainę rafy koralowej, w której tętniło bogate życie; mroczne zakamarki głębin oceanów oraz tajemnice królewskiego statku Mary Rose. Całość wystawy została przygotowana dzięki materiałom BBC. Uczniowie z ciekawością chłonęli wszelkie informacje, brali czynny udział w przedstawianych prezentacjach. W sposób wyjątkowy przeżyli wizytę we wraku królewskiego statku Mary Rose. 

                                          zobacz galerię

                                                                                                                                                                        wychowawczyni Agnieszka Jelińska- Hok :-)

 

 


 

 

   "JESTEM JUŻ PIERWSZOKLASISTĄ"- konkurs plastyczny dla klasy I B


 

        W pierwszych dniach września odbył się konkurs plastyczny „Jestem już pierwszoklasistą” dla uczniów klasy IB.

Wszystkie prace były bardzo pomysłowe i fantastyczne, dlatego wszystkie zasłużyły na wyróżnienie!

Wyjątkowe okazały się dla jury praca Oliwii Polus i Maksymiliana Styperka, którzy zdobyli I miejsce!

Gratulujemy i zachęcamy do udziału w kolejnych konkursach.

zobacz galerię

                                                                                                                                                              wychowawczyni Agnieszka Jelińska- Hok :-)