• Pedagog i psycholog

• Inne działania

POZNAŃ UZALEŻNIONY OD PROFILAKTYKI

W bieżącym roku szkolnym wszystkie klasy VIII biorą udział w projekcie Wydziału Zdrowia i Spraw Społecznych Urzędu Miasta Poznań pt: ,,Poznań uzależniony od profilaktyki’’.

Program jest realizowany przez wychowawców na lekcjach wychowawczych przy współpracy z psychologiem szkolnym i podmiotami zewnętrznymi tzn. specjalistami z dziedziny profilaktyki.

W ramach projektu uczniowie wezmą udział w:

• 5 webinariach ze specjalistą pozaszkolnym – co dwa tygodnie w okresie od października do grudnia- (przekazywanie wiedzy z zakresu profilaktyki uzależnień także od komputerów i Internetu, kształtowanie postaw asertywności i innych umiejętności społecznych chroniącymi przed uzależnianiem od substancji psychoaktywnych, zapobieganie przemocy rówieśniczej)

• obejrzenie mini serialu (5 odcinków) od października do grudnia - nawiązującego do omawianych na webinariach treści – (edukacja profilaktyczna przez kulturę, wspieranie i kształtowanie postaw prospołecznych młodzieży)

• zajęciach z wychowawcą klasowym lub psychologiem szkolnym – kwiecień – maj - podsumowanie projektu i ankieta ewaluacyjna

• konkursie z nagrodami pod hasłem ,,Jesteśmy na tak – używkom mówimy nie!’’ – kwiecień – maj - wykonanie grupowej pracy konkursowej do wyboru – grafika komputerowa na koszulkę, komiks lub projekt muralu

Wszystkie omawiane treści są zgodne z rekomendacją PARPA – Państwowej Agencji Rozwiązywania Problemów Alkoholowych i mają na celu przekazywanie rzetelnej wiedzy na temat substancji psychoaktywnych i jej negatywnych skutków, cyberprzemocy oraz kształtowanie postaw asertywności, radzenia sobie z presją grupy i innych umiejętności społecznych chroniących przed sięganiem po używki. Jest to ważny aspekt wychowania i profilaktyki przed wejściem uczniów w nowe środowisko szkoły średniej.

Elżbieta Pleskacz – psycholog szkolny

PRZYJACIELE ZIPPIEGO

Od kilku lat najmłodsi uczniowie naszej szkoły biorą udział w realizacji międzynarodowego programu promocji zdrowia psychicznego ,,Przyjaciele Zippiego’’ prowadzonego przez przeszkolonych w tym zakresie trenerów. W obecnym roku szkolnym spotkania w obu klasach pierwszy prowadzi psycholog szkolny. Bezpłatne zajęcia pozalekcyjne są przeznaczone dla wszystkich uczniów danej klasy i służą doskonaleniu umiejętności społecznych: komunikacji, wyrażania uczuć, rozwiązywania konfliktów, radzenia sobie ze śmiercią i innymi sytuacjami trudnymi.

Uczniowie w toku zajęć poznają przygody sympatycznej paczki przyjaciół i ich zwierzątka – tytułowego patyczaka Zippiego. Nasi bohaterowie napotykają na różnego typu trudności i uczą nas, w jaki sposób można sobie z nimi radzić. Uczniowie poprzez odgrywanie scenek z życia codziennego, tworzenie rysunków tematycznych i rozmowy rozwijają wyżej wymienione umiejętności, tak niezbędne w życiu szkolnym i rodzinnym.

Każdego roku nauczyciele prowadzący przygotowują również razem z dziećmi wystawę modeli patyczaków, która można podziwiać w okresie wiosennym w holu szkoły. Na zakończenie zajęć uczniowie wykonują pamiątkowe korony symbolizujące zdobycie nowych umiejętności i podczas wspólnej uroczystości otrzymują pamiątkowe dyplomy.

DZIEŃ ŻYCZLIWOŚCI I POZDROWIEŃ

21 listopada obchodzony jest Dzień Życzliwości i Pozdrowień. Ponieważ w tym roku ten dzień wypadał w niedzielę nasza szkoła świętowała go od poniedziałku przez kilka dni. Uczniowie z najmłodszych klas zaangażowali się w przygotowanie pięknych plakatów - portretów osoby życzliwej i odgrywali scenki, a klasy II i III wypisały miłe słowa na liściach, które ozdobiły Jesienne Drzewo Życzliwości. W klasie III a uczniowie poznali wiele cytatów związanych z życzliwością, a najbardziej spodobały się słowa: ,,Życzliwość trudno oddać, ponieważ zawsze wraca." - Marcel Proust

Klasy starsze również omawiały ten temat na lekcjach wychowawczych, a po długiej przerwie zrywali przygotowane karteczki z miłymi pozdrowieniami. Mam nadzieję, że postawa życzliwości będzie nam towarzyszyła nie tylko w tym tygodniu!

Zapraszam do obejrzenia galerii naszych prac.

DZIEŃ BEZ PRZEMOCY

02. 10 obchodzimy Dzień Bez Przemocy. W naszej szkole uczymy się, w jaki sposób możemy się prawidłowo komunikować oraz rozwiązywać nasze spory i konflikty, nie tylko od święta, ale każdego dnia!

Elżbieta Pleskacz- psycholog szkolny

Zasady_przeciwko_przemocy.pdf

WYSTAWA PATYCZAKÓW

Na dolnym korytarzu pojawiła się wystawa modeli patyczaków wykonanych przez chętnych uczniów 0 i klasy I w ramach zajęć ,,Przyjaciele Zippiego”. Tytułowy Zippi jest właśnie patyczakiem i dzięki niemu poznaliśmy zwyczaje tych ciekawych owadów. Na wystawie pojawiły się również żywe okazy, hodowane od pewnego czasu w szkolnej zerówce. Wszystkie prace są bardzo pomysłowe i pięknie wykonane. Serdecznie zapraszamy do naszej wirtualnej galerii lub na realną wystawę w szkole.

ZAKOŃCZENIE ZAJĘĆ ,,PRZYJACIELE ZIPPIEGO”

Uczniowie klasy Ia i Ib uroczyście zakończyły z panią psycholog długi (24 godzinny) cykl zajęć ,,Przyjaciele Zippiego”. Poznaliśmy sympatyczną grupę przyjaciół na czele z małym patyczakiem Zippim. W trakcie zajęć uczyliśmy się rozpoznawać emocje, radzić sobie w sytuacjach trudnych, nawiązywać relacje z kolegami i zdobyliśmy wiele innych umiejętności podczas odgrywania scenek. Na zakończenie zajęć były własnoręcznie wykonane, kolorowe korony, dyplomy i inne niespodzianki 🍭

DBAMY O ZDROWIE

Uczniowie klas II i III wzięli udział w cyklu zajęć warsztatowych z panią psycholog pt:,,Zdrowe nawyki” na podst. książek Aleixa Cabrera i Rosy M. Curto. Dzieci dowiedziały się w jaki sposób dbać o swoje zdrowie? (wypisywały nawet ,,prawdziwe” recepty), jakie znaczenie ma sport i zdrowa dieta? Wspólnie ułożyły piramidę zdrowia i wcielając się w szefów kuchni tworzyły wartościowe i smaczne menu. Mam nadzieję, że ta wiedza pomoże im w dbaniu o dobrą kondycję 🏃‍♀️🥬🍅🍑⛷⛹️‍♂️