Dzień Bezpiecznego Internetu jest obchodzony od 2004 r. z inicjatywy Komisji Europejskiej. Akcja ma na celu inicjowanie i propagowanie działań na rzecz bezpiecznego dostępu dzieci i nastolatków do sieci, zaznajomienie rodziców, nauczycieli i wychowawców z problematyką bezpieczeństwa online, a także promocję pozytywnego wykorzystywania internetu. Co roku, DBI organizowane jest w ponad 150 państwach. W Polsce organizatorem wydarzenia jest od 2005 r. Polskie Centrum Programu Safer Internet (PCPSI), które tworzą NASK oraz Fundacja Dajemy Dzieciom Siłę – realizatorzy unijnego programu „Digital Europe”.
W Dniu Bezpiecznego Internetu, który w tym roku przypada 7 lutego, przypominamy wszystkim najważniejsze zasady bezpiecznego korzystania z sieci:
1. Otwieraj wiadomości tylko od znajomych osób.
2. Unikaj klikania nieznanych linków i otwierania załączników w wiadomościach e-mail.
3. Dane osobowe i hasła zachowaj tylko dla siebie.
4. Zdjęcia udostępniaj tylko znanym i zaufanym osobom.
5. Pamiętaj, że osoba po drugiej stronie nie musi być tym, za kogo się podaje.
6. Szanuj prawa autorskie udostępnianych w sieci plików.
7. O niepokojących sytuacjach w sieci powiedz rodzicom lub innej zaufanej osobie dorosłej.
8. Szanuj innych użytkowników Internetu. Stosuj zasady netykiety.
9. Korzystaj z umiarem z Internetu!
10. Bądź czujny, by świat internetowy nie zastąpił rzeczywistego. Daj o swoich przyjaciół i rodzinę, wasze wspólne spotkania i bycie razem.
Dla utrwalenia powyższych reguł we wszystkich klasach na lekcjach informatyki w naszej szkole zostały przeprowadzone specjalne zajęcia z bezpieczeństwa w sieci. Po feriach odbędą się kolejne lekcje i aktywności związane z tą ważną tematyką. Warto przez cały rok szkolny utrwalać i przypominać, jak ważne jest zachowanie rozwagi w cyfrowym świecie.
Pamiętajmy, bądźmy uważni, asertywni, rozumnie oceniajmy sytuację, pomyślmy zawsze o konsekwencjach naszego działania w Internecie, zastanówmy się za każdym razem podczas surfowania czy to co robimy, jakie decyzje podejmujemy, jest dobre, bezpieczne i nikogo nie krzywdzi.
Zależy nam, aby Internet był bezpieczniejszym i lepszym miejscem dla wszystkich, postarajmy się, aby tak było w rzeczywistości.
Na zakończenie ku refleksji i ze wsparciem dla Rodziców link do kilku wartościowych publikacji.