ku
https://moje.zpe.gov.pl/b/PPnpbEdgt
Współczesny świat wymaga od młodych ludzi coraz to nowych umiejętności, sprawności, odpowiednich do sytuacji postaw. Te wymagania dotyczą też bezpośrednio szkoły. Stąd w SP-63 w Poznaniu przygotowujemy uczniów i uczennice do wejścia w dorosłe życie w zmieniającym się, coraz bardziej nieprzewidywalnym świecie. Skupiamy się na nauczanych treściach, ale też szczególną uwagę przywiązujemy do kształtowania wśród uczniów kompetencji proinnowacyjnych, takich jak: współpraca, liderstwo, samodzielność myślenia, rozwiązywanie problemów czy zarządzanie sobą.
Praca nad rozwojem uczniowskich kompetencji skupia się u nas przede wszystkim na proponowaniu uczniom takich form pracy, które sprzyjają ich aktywności, ciekawości poznawczej, samodzielności i zaangażowaniu w proces uczenia się. Działaniem sprzyjającym tworzeniu sytuacji wspierających rozwój kompetencji proinnowacyjnych jest m. in. wykorzystanie w codziennej pracy z uczniami nowoczesnych technologii i technik nauczania. Wykorzystywane przez nas na co dzień narzędzia TIK są kluczowe również w kształtowaniu umiejętności cyfrowych wśród dzieci, pozwalają pokonywać bariery językowe i kulturowe, a nadto - rozwijają kompetencje proinnowacyjne.
Dodać należy, iż w Ksawerku, w tym roku szkolnym, uczniowie wzięli dotąd udział w wielu inicjatywach promujących techniki ICT (m. in. w Europejskim Projekcie współfinansowanym ze środków Unii Europejskiej - Code Week. Jest to społeczna inicjatywa, w ramach której europejskie państwa „ścigają się” w liczbie zorganizowanych wydarzeń związanych z programowaniem). Kody QR i kodowanie, robotyka i programowanie, nauczanie holistyczne, praca metodą projektu, praca w grupie rówieśniczej, Web Quest, portfolio/e-portfolio, interaktywna mapa mentalna, meta-plan, e-gry dydaktyczne - dzięki m. in. takim ciekawym, nowatorskim metodom, wprowadzamy uczniów w świat, rozwijamy ich kreatywność i logiczne myślenie, wykorzystujemy wiedzę w praktyce po to, by przygotować ich do życia w społeczeństwie.
Stąd też, w piątek 31 marca 2023 roku, wzięliśmy czynny udział w obchodach Dnia Nowych Technologii w Edukacji. Jest to inicjatywa Ministerstwa Edukacji i Nauki, której celem jest popularyzowanie technologii informacyjno-komunikacyjnych wykorzystywanych w pracy z uczniami m.in. w szkole. W ramach aktywności zorganizowano lekcje pokazowe dla chętnych nauczycieli:
- w klasach czwartych: popularyzując pracę z wykorzystaniem platformy Wordewall oraz Learning Apps (efektem: lapbooki na temat ulubionej lektury szkolnej),
- w klasach ósmych - popularyzując pracę z wykorzystaniem technik ICT (efektem: lapbooki i padlety na temat: "E-powtórka przed egzaminem z języka polskiego").
Piątkowe zajęcia odbywały się zarówno w salach lekcyjnych, z dostępem do tablicy interaktywnej, jak i w pracowni informatycznej. Emocje sięgały zenitu! Zobaczcie, Państwo, sami!