• Aktualności

            • Tajemniczy ogród w Ksawerku?

            • To kolejny projekt wykorzystujący nauczanie holistyczne, w którym uczniowie z kl. 5a musieli wykazać się kreatywnością oraz swoją pomysłowością. Dzieci sami podzieliły się na grupy, sprawnie wykonując następujące zadania:

              • językowe – obejmujące opis swojego wymarzonego ogrodu w języku polskim oraz ukraińskim
              • matematyczne – w ramach którego mierzyły się ze specjalnie wcześniej przygotowanymi zadaniami matematycznymi dotyczącymi ogrodu
              • techniczne, gdzie uczniowie mieli za zadanie wykonanie makiety swojego wymarzonego miejsca na Ziemi.

               

            • Finały Ogólnopolskich Konkursów Polonistycznych za nami!

            • W dn. 24 kwietnia odbyły się finały dwóch konkursów, do których nasi uczniowie zakwalifikowali się zimą. W pierwszym z nich - "Z polszczyzną za pan brat!": Julia Wrześniacka i Staś Cieśla redagowali opowiadanie odtwórcze na kanwie ilustracji przygotowanych przez ogólnopolskiego organizatora, tj. Centrum Edukacji Humanistycznej. W swej pracy musieli metaforycznie ująć temat, a to jest niełatwe zadanie!

              W drugim - "Z ortografią za pan brat": Michasia Zaremba, Ania Filanowicz i Janek Puślecki walczyli dzielnie z "bykami" ortograficznymi, pisząc najtrudniejsze -  ich zdaniem - w życiu dyktando.

              Mocno trzymamy za Was, Kochani, kciuki, 8 maja rozstrzygnięcie!

               

            • Ten mały, żółty kwiatek…

            • W tym roku – już tradycyjnie – nasza szkoła uczestniczyła w akcji społeczno-edukacyjnej Żonkile, mającej na celu krzewić pamięć  o wybuchu powstania w getcie warszawskim.

              Jako symbol tamtych wydarzeń, dzieci 2b i 3b w trakcie lekcji, młodsi uczniowie podczas zajęć świetlicowych oraz uczennica z klasy 6a – wszyscy oni wykonali przepiękne żonkile, które ozdobiły gazetkę przed biblioteką.

              Starsi uczniowie mieli okazję poznać ów fragment naszych dziejów na lekcjach historii.

              Natomiast chłopcy i dziewczynki z 2b wysłuchali utworu Zofii Staneckiej pt. „Pamięć drobinek”, by następnie wziąć udział                   w ożywionej dyskusji na temat roli rodziny, pielęgnowania wspomnień oraz szanowania wolności – własnej i cudzej.

              Nauczycielom i Uczniom ogromnie dziękuję za zaangażowanie!

              Nauczyciel bibliotekarz

               

            • Urodziny pana Andersena

            • Miło jest otrzymać prezenty urodzinowe, zdmuchiwać świeczki na pysznym torcie i usłyszeć „Sto lat”. Jednak uczniowie z klas: 2b i 3b odwiedzili bibliotekę, by w inny sposób uczcić pewne ważne wydarzenie…

              Otóż 2 kwietnia urodził się Hans Christian Andersen. Z tej okazji ustanowiono Międzynarodowy Dzień Książki dla Dzieci. Drugo- i trzecioklasiści poznali genezę owego święta oraz niektóre informacje na temat duńskiego baśniopisarza. Opowiadali o swoich ulubionych utworach, odgadywali tytuły czytanych dzieł, a na zakończenie zmierzyli się z puzzlami, na których znaleźli się bohaterowie znani z literatury dla młodych czytelników. Za wiedzę, dokładność i cierpliwość w wykonywaniu zadań należy im się prawdziwe uznanie!

              Wychowawcom oraz Dzieciom dziękuję za przemiły poranek, zaś wszystkich zachęcam do sięgnięcia po książki odkrywane  w dzieciństwie. Przecież w głębi serca każdy z nas pozostaje dzieckiem… 😊

              Nauczyciel bibliotekarz

               

            • Cudowny świat Narnii... - kolejny projekt w kl. 4.

            • Narnia... wiecznie skuta lodem kraina, w której pod wpływem złej mocy Białej Czarownicy panuje wieczna zima,  nigdy nie ma tam świąt Bożego Narodzenia...

              Ale mimo tego, w głębi starej szafy dzieci odnalazły inny świat, pełen fantazji i cudowności. Stąd  jako podsumowanie pracy z lekturą  pt. „Opowieści z Narnii” C.S. Lewisa uczniowie klasy 4a i 4b wykonali następujące projekty:

              • makietę Narnii (z dowolnych materiałów ukazali najważniejsze miejsca i elementy krajobrazu oraz mieszkańców fantastycznej krainy),
              • kolaż przedstawiający dom profesora (pomieszczenia, szafę, umeblowanie),
              • komiks (z wypowiedziami bohaterów w dymkach),
              • karty postaci (Łucji, Zuzanny, Edmunda, Piotra, Aslana, Białej Czarownicy, fauna Tumnusa z informacjami o postaciach),Na makietach możemy rozpoznać m.in. zamek Ker-Paravel oraz latarnię, stanowiącą granicę między światem realistycznym i fantastycznym. Nie brakło również Córek Ewy i Synów Adama, a wszystkiemu przypatrują się: faun - Tumnus, karzeł, ukryci w chatce państwo Bobrowie, a także potężny "pan puszczy" –  lew Aslan. 
            • Na wyspach Bergamutach… i nie tylko!

            • Co to jest poezja? Czym zajmuje się poeta? Wiedzą to uczniowie z klas: 1a, 1b, 2b, 3b i 4b, którzy z okazji Międzynarodowego Dnia Poezji wzięli udział w III Festiwalu Poezji Jana Brzechwy.

              Za sprawą twórczości patrona biblioteki można się znaleźć „nad rzeczką, opodal krzaczka” czy na wyspach Bergamutach. My mogliśmy podróżować po mapie wyobraźni m.in. dzięki utworom czytanym i recytowanym przez dzieci. Zaangażowanie, humor,  ekspresja, wspaniałe kostiumy i rekwizyty młodych artystów dostarczyły nam wielu wrażeń i powodów do uśmiechu.

              Klimat wiosennych poranków wzbogaciły występy uczniów z Ukrainy, którzy pokazali piękno swojego języka ojczystego poprzez głośną lekturę i deklamację.

              Wychowawcom oraz Dzieciom dziękuję za przesympatyczne spotkania i życzę, aby magiczna moc poezji towarzyszyła im każdego dnia!

              Nauczyciel bibliotekarz

               

            • Julia - finalistką WKJP

            • Z ogromną radością spieszymy poinformować, iż Julia Wrześniacka, uczennica kl. 8b, została finalistką Wojewódzkiego Konkursu Języka Polskiego, który organizuje Kuratorium Oświaty w Poznaniu.

               

              Droga Julio! Gratulujemy i życzymy powodzenia! 

            • Czytamy Tolkiena

            • Jak pisała Wisława Szymborska: „Niektórzy lubią poezję”. Inni pasjonują się architekturą czy astronomią, interesują się życiem jakiegoś malarza czy sportowca. 25 marca obchodzimy Międzynarodowy Dzień Czytania Tolkiena. Uczniowie klasy: 2a, 5a, 5b, 8a i 8b, odwiedzający z tej okazji bibliotekę, mogli przekonać się, czy darzą sympatią tego angielskiego pisarza. 

              Ożywiona dyskusja pokazała, jak silne piętno twórczość Tolkiena odcisnęła na współczesnej kulturze, co zaowocowało powstaniem licznych filmów i gier komputerowych, których miłośnicy znaleźli się także wśród uczestników naszego cyklu spotkań. Młodzież momentami przyznawała, że trudno określić wiek potencjalnego odbiorcy wspomnianych utworów, i była nieco zaskoczona, ponieważ sławny filolog pisał również… bajki!

              Od patrona marcowego święta przeszliśmy do samej fantastyki, innych reprezentantów owego gatunku oraz ulubionych dzieł literackich chłopców i dziewcząt, a nawet do głośnej lektury fragmentów „Wojowników”, cyklu chętnie wypożyczanego przez czytelników naszej biblioteki – w języku ukraińskim.

              Nauczycielom oraz Uczniom dziękuję za Fantastyczne Spotkania i zachęcam do dalszego podążania śladami Hobbita, psa Łazika… i pozostałych bohaterów Tolkiena!

              Nauczyciel bibliotekarz

            • Międzyświetlicowy konkurs plastyczny " ZAJĄCZEK WIELKANOCNY"

            • Dziękujemy bardzo za piękne zajączki, które przykicały do naszej świetlicy, aby wziąć udział w międzyświetlicowym konkursie plastycznym "ZAJĄCZEK WIELKANOCNY".

              Informujemy, że najładniejsze prace pojechały na dalszy etap konkursu do Szkoły Podstawowej nr 19.

              Gratulujemy i trzymamy kciuki!!!

            • Malowana radość

            • W ramach marcowych akcji bibliotecznych – „Pisanka pełna radości” i „Wielkanocna kartka pełna mocy” – do rąk pacjentów Hospicjum Palium trafią całe pokłady dobroci w postaci barwnych kartek świątecznych i przepięknych ozdób wykonanych przez członków społeczności naszej szkoły podczas lekcji, zajęć świetlicowych oraz w domu. Nauczycielom, Rodzicom i - przede wszystkim - Uczniom klas 1-8 – bardzo dziękuję za serce i zaangażowanie!

              Nauczyciel bibliotekarz