Uczniowie naszej szkoły wzięli udział w wyjątkowej wycieczce - najstarszym wydziale Politechniki Poznańskiej – Wydziale Budowy Maszyn i Zarządzania. Dzieci powitała mgr Beata Czerkas, która opowiedziała o laboratoriach, które będą miały okazję zwiedzić i przedstawiła podstawowe zasady bezpieczeństwa podczas wycieczki. Po rozdaniu identyfikatorów i opasek odblaskowych młodsza młodzież wyruszyła na zwiedzanie. Każda grupa miała okazję uczestniczyć we wszystkich trzech warsztatach.
Podczas pierwszych zajęć z dr inż. Justyną Trojanowską podzieleni na grupy uczniowie układali kreatywne puzzle ucząc się pracy w zespole i nieszablonowego myślenia. Mieli też okazję uczestniczyć w warsztacie świnka – standard. Na zakończenie spotkania uczniowie dziękując za pomoc i realizację warsztatów wręczyli upominki w postaci ręcznie wykonanej pracy konkursowej. Wyróżnionymi uczniami zostali: Nina Kruchlik z klasy 5b i Nikodem Waśkowiak z klasy VI - zdobywcy I miejsc w konkursie pt.: "Najciekawsza praca wykonana z drutu".
Grupa druga zaczęła zajęcia w Laboratorium Tworzyw Sztucznych. Tam profesjonalnie naszymi uczniami zajęła się dr inż. Kinga Mencel – która po krótkim przypomnieniu uczniom podstawowych wiadomości na temat: podziału tworzyw sztucznych, ich zastosowania, a także sposobów segregowania, wprowadziła uczniów w sposoby wytwarzania tworzyw w procesie produkcji. Uczniowie mogli obserwować proces powstawania tworzyw poprzez formowanie próżniowe. Poznaliśmy również proces powstawania tworzyw w procesie wtryskiwania. Tu niespodzianka, ponieważ każdy uczeń mógł samodzielnie wykonać spinacz. Uczniowie brali tez udział w doświadczeniu, w którym wyznaczali maksymalną temperaturę pianek. Na koniec zajęć Filip Osuch uczeń klasy Vc, zdobywca jednego z pierwszych miejsc podziękował w imieniu społeczności naszej szkoły za zaangażowanie i przeprowadzone warsztaty. Wręczył własnoręcznie wykonany „Kosmiczny przybornik”.
Kolejna grupa trzecia zawitała do Labolatorium Odlewnictwa. Przywitał nas przesympatyczny pracownik politechniki, dr inż. Krzysztof Grześkowiak. Szybkie kompendium wiedzy na temat metali - i już było wiadomo, kto uważnie słuchał na lekcjach techniki. Z niekłamanym podziwem dzieci oglądały prace odlane przez studentów. Po tym ważnym wstępie nastąpiło długo oczekiwane działanie samych uczniów… Pod kierunkiem pana Krzysztofa zabrali się do przygotowania formy do odlewu. Wybranie wzoru, puder, przesianie masy formierskiej przez sito, zagęszczanie, to kolejne etapy powstawania naszego odlewu. Jednak to, co najbardziej niezwykłe, dopiero na nas czekało. Własnoręcznie wykonanie odlewu, tu już nic nie trzeba mówić. Żegnając się, mogliśmy wyrazić swoją wdzięczność zostawiając – solidny ślad - „Młot” - pracę konkursową wykonaną przez ucznia klasy Va - Igora Wendzonkę, który również zdobył I miejsce w szkolnym konkursie. Każda grupa otrzymała wyjątkową pamiątkę- własnorącznie wykonane odlewysymbolu Politechniki Poznańskiej.
Odwiedziny w Politechnice uważamy za zaszczyt dla naszej szkoły. Nie tylko za możliwość udziału w kreatywnych zajęciach, ale też możliwość poznania Wyjątkowych Ludzi. Bardzo dziękujemy za zaangażowanie, cierpliwość, pomysłowość i rozwijanie horyzontów naszych uczniów. Do podziękowań za kreatywne zajęcia w szczególny sposób dołożyła się Nina Kruchlik która podarowała swoją pracę – I miejsce zdobyte w konkursie technicznym w kategorii sztuka użytkowa jako gest wdzięczności.
IW