Eko - redakcja w Ksawerku powstała dzięki temu, że przystąpiliśmy do ogólnopolskiego projektu 1Planet4All z Centrum Edukacji Obywatelskiej. Głównym celem młodych dziennikarzy było pobudzanie innych do myślenia i propagowanie działań, dzięki którym więcej ludzi zacznie postępować proekologicznie. Ze względu na negatywne i pesymistyczne wiadomości, docierające do nas z mediów, można popaść w stan zamrożenia i stwierdzić, że wszelkie drobne gesty na rzecz ratowania Ziemi, nie mają sensu. Tym bardziej cenne jest docieranie młodzieży do jak największej ilości osób ze słowami i czynami, godnymi naśladowania.
W dzisiejszych czasach ekologia nabiera innego znaczenia. Kwestie ocieplenia klimatu, zanieczyszczenia powietrza czy niedoboru wody, to nie wymysły grupy eko - zapaleńców, ale nasza rzeczywistość, wszystkich ludzi na Ziemi. Na przestrzeni kilkunastu lat mogliśmy zaobserwować
w naszym kraju zmiany i zjawiska, których kiedyś nie było. Są one skutkiem niszczycielskiej działalności człowieka i choćbyśmy próbowali wmówić sobie, że to nie ma znaczenia, to świadomość zmian, które następują, i których przerażające skutki spotykamy codziennie, nie daje nam spokoju. Jesteśmy zależni od otaczającego nas świata. Przyroda i człowiek to nie dwie części, ale współgrające ze sobą składniki jednego systemu. Żywność, woda, powietrze, słońce- bez nich nie jesteśmy w stanie przetrwać, a jednak wciąż je niszczymy i marnujemy, jakby nigdy nie miały się skończyć. A wystarczy rozejrzeć się dookoła - już jest źle, a będzie gorzej.
Martyna, klasa 8 : „Nasze działania na rzecz środowiska mogą pomóc kolejnemu pokoleniu poprzez pokazanie im w jaki sposób segregować lub wykorzystywać odpady oraz dlaczego jest to tak ważne dla życia i całego środowiska. W ten sposób będą wiedzieć, co jest dobre dla naszego otoczenia.”
Nasi uczniowie potrafili to nie tylko dostrzec, ale tworzyć inicjatywy ekologiczne, które wpływają na świadomość naszej lokalnej społeczności. Jeżeli każdy z nas, zrobi coś małego, to wszyscy razem osiągniemy coś wielkiego. A jak się okazuje, to małe, może być bardzo pomysłowe. Młodzi ludzie nie są obojętni na otaczający ich świat. Chcą mieć miejsce do życia i rozwoju.
Jak powiedziała Oliwia z klasy 8: „Nowe pokolenie nauczy się recyklingu, kreatywności oraz dbania
o Ziemię”.
Trzeba tylko im to umożliwić. Młodzi ludzie chcą się wykazać, muszą tylko zostać ukierunkowani.
Kinga, klasa 8: „Moim zdaniem T. Jastrun w felietonie "Alarm dla Planety" w listopadowym Zwierciadle, pisze bardzo dobrze i realnie o obecnej sytuacji. ,,Koniec lodu’’ to książka o tym, co człowiek zniszczył na świecie. Zobaczył to wszystko autor tej książki ,objeżdżając świat, przekonał się na własne oczy. Po podróżach załamał się.... Czytając ten felieton, ja też jestem bardzo załamana, tym co się dzieje z naszym klimatem, a winni są temu ludzie... Powtarza, że to oni doprowadzili świat do końca. Płuca Ziemi, czyli lasy Amazonii są wycinane przez człowieka, giną różne gatunki zwierząt.
T. Jastrun, mówi również, że świata nie da się już uratować, choć ja uważam, że można jeszcze próbować, ale na pewno nie uratujemy go w pełni. Jeżeli wszyscy spróbujemy ratować świat, to może będziemy mogli żyć tutaj trochę dłużej”.
Zosia, klasa 8 : „Od kilku lat, w zimę nie spadło zbyt dużo śniegu, praktycznie nic, a lata są suche
i bardzo upalne. Na naszym świecie panuje katastrofa klimatyczna, a my, ludzie, się do tego przyczyniliśmy. Ale nie jest jeszcze za późno, by naprawić swoje błędy. Razem możemy zdziałać bardzo dużo!”
Projekt 1Planet4 All to nie tylko segregacja śmieci i odpadów, to pomoc w zrozumieniu, że wszystko w przyrodzie jest połączone. Jeśli w tym wielkim łańcuchu zniszczymy choć jeden fragment, to wpłynie to na nas już w ciągu najbliższych kilku lat.
Victoria, klasa 8: „ Należy dbać o przyrodę i być optymistami, że nam się uda i będziemy mieć lepsze życie. Autor felietonu "Alarm dla Planety" zakłada, że lada moment wszyscy umrzemy, i że nie opłaca się mieć dzieci”.
Nie jesteśmy w stanie naprawić tego, co się już stało, ale możemy powstrzymać szybkość zmian
i wprowadzać nowe rozwiązania, które wpłyną na lepszą przyszłość kolejnych pokoleń. Zero waste to filozofia, dzięki której naprawdę możemy wiele zmienić, powstrzymując nadprodukcję i bezsensowną nadkonsumpcję, dzięki temu redukując ilość gazów cieplarnianych, odpadów, a także oszczędzając wodę i naturalne zasoby Ziemi. Pomysły naszych uczniów na zmiany to kreatywność i nadzieja na lepszą przyszłość, oto niektóre z nich:
Adrian, klasa 8 : „Myślę, że mój pomysł może zrewolucjonizować wykorzystywanie materiałów
i surowców drugi raz, ponieważ zamiast pozbywać się starych rzeczy można z nich zrobić coś przydatnego. Nie musimy kupować nowych rzeczy, możemy zrobić je sobie sami. Zrobienie karmnika wpłynęło pozytywnie na środowisko, ponieważ nie wyrzuciliśmy starego blatu i nie zaśmieciliśmy naszej Planety, a dodatkowo przysłużyliśmy się ptakom. Moim zdaniem zrobienie z tatą karmnika pokazało to, że nie sztuką jest kupienie czegoś nowego, ale sztuką jest przekazanie swojej wiedzy i umiejętności dalszemu pokoleniu tak, aby w przeszłości umiały dbać o środowisko. Na pewno w przyszłości przekażę to swoim dzieciom i wspólnie przyczynimy się do ochrony środowiska, a przy okazji będziemy się świetnie bawić.”
Weronika, klasa 8: „Wystarczy czas i trochę chęci, by z czegoś starego lub zużytego zrobić coś nowego, ładnego i przydatnego. Wpływa to również pozytywnie na środowisko, bo często jak idziemy do sklepu po kilka lekkich rzeczy, to kupujemy plastikowe torby, które są bardzo szkodliwe dla środowiska, a eko-torba, którą zrobiłam, zmieści się do torebki lub kieszeni i nie dość, że wykorzystamy stary materiał, to jeszcze zadbamy o środowisko. Kolejnym pokoleniom pomoże to
w eliminacji plastiku, którego jest coraz więcej, a wykorzystanie drugi raz tego samego surowca daje dużą satysfakcję”.
Michał, klasa 8: „Uważam, ze mój sposób wpłynie na zrewolucjonizowanie wykorzystywania surowców drugi raz, ponieważ, każdy ma kilka słoików w domu, które wyrzuca, a nie każdy ma donicę na kwiaty ze słoika. A wiemy, że taki słoik jest bardziej szczelny i tańszy (…)”
Victoria, klasa 8 : „Dużym problemem dla środowiska są plastikowe siatki na zakupy. Nieraz widziałam siatkę popchniętą przez wiatr i wiszącą na drzewie. Za każdym razem, gdy robimy zakupy, bierzemy kolejną plastikową siatkę. Dlatego ze starej, nieużywanej bluzki zrobiłam wielorazową siatkę na zakupy zakładaną na ramię. Jest lekka, wygodna i w miarę pojemna. Po zwinięciu zmieści się nawet w kieszeni. Dlatego możemy ją nosić ze sobą wszędzie, i w razie zakupów ją wyjmować. Gdyby każdy zrobił swoją własną eco- torbę, wykorzystując tylko jedną starą bluzkę, następne pokolenia miałyby mniejszy problem z wszechobecnymi plastikowymi śmieciami.”
Zosia, klasa 8 : „Surowce warto wykorzystywać kolejny raz, ponieważ w ten sposób zmniejszamy ilość odpadów oraz zły wpływ na środowisko, w którym żyjemy. Mój pomysł może zrewolucjonizować wykorzystywanie surowców drugi raz, ponieważ, gdy staramy się zrobić ładną ozdobę ze szkła
i zaczniemy je sprzedawać np. w Internecie, to większość ludzi się tym na pewno zainteresuje, możliwe, ze zdecyduje się na zakup (…)”
Więcej można przeczytać na http://polskisp63.blogspot.com/search/label/1Planet%204ALL
Uczniowie naszej szkoły brali również udział w Tygodniu Edukacji Globalnej, gdzie na ogólnopolskim forum mogli wymieniać poglądy z setkami rówieśników z całego kraju. Dzięki Platformie Padlet ustawionej dla CEO mogli dzielić się przemyśleniami oraz rozwiązaniami dotyczącymi ochrony środowiska i klimatu. Okazuje się, ze edukacja klimatyczna to szansa dla nas i naszej Planety. To jedyna właściwa strategia, dająca realne myślenie o przyszłości. Trzepot skrzydeł motyla może wywołać katastrofę na drugim końcu globu - tak twierdzi twórca teorii chaosu zwanej efektem motyla. A trzepot milionów motyli? Właśnie takie poruszenie mamy na myśli.
Eko - redakcja w Ksawerku, Estera Kociołek i Elżbieta Gierlińska