Celem nauki obcokrajowców jest efektywna komunikacja; stąd uczymy jej przede wszystkim funkcjonalnie, by uczeń porozumiewał się zrozumiale i w miarę poprawnie używał struktur językowych. Z tego względu tak organizujemy proces uczenia się tak, by maksymalnie zbliżyć ucznia do naturalnych sytuacji porozumiewania się w życiu codziennym. Stąd pomysł na projekt, którego finał odbył się w szkolnej stołówce.
Uczniowie wyruszyli w podróż – wyruszyli na spotkanie ze sztuką kulinarną. Ich głównymi przystankami były: sala lekcyjna, boisko szkolne, stołówka szkolna. W sali lekcyjnej poznali nazewnictwo: owoców, warzyw, potraw spożywanych o danej porze dnia. Na boisku, w formie kodów QR, poszukiwali zagadek z ww nazwami. Następnie sami podzieli się na grupy, sami przygotowali składniki, sami przyrządzili potrawy; chłopcy – zdrowe śniadanie, dziewczęta – owoce i warzywa w różnej postaci. Sami tworzyli i odkrywali nazwy potraw, by w efekcie - zaprosić swoich kolegów i swoje koleżanki do wspólnego biesiadowania. W ten sposób kształtuje się pozytywną motywację do nauki języka polskiego i poznawania kultury polskiej.
Tego dnia dało się wyjątkowo słyszeć hałas roznoszący się ze stołówki, bowiem emocje sięgały zenitu. Zresztą, zobaczcie Państwo sami…