Czy wiecie, że w 1658 roku nastąpiło wydanie pierwszej książki obrazowej autorstwa Johanna Amosa Comeniusa? A czy wiecie, że w 1963 roku - Maurice Sendak stworzył pierwszą współczesną książkę obrazową „Tam, gdzie żyją dzikie stwory"? A czy wiecie, że w Polsce w 2014 roku została wydana książka obrazowa „Oczy” Iwony Chmielewskiej? - na te pytania uczniowie z Ukrainy znaleźli odpowiedzi podczas pracy nad kolejnym projektem.
Przy wykorzystaniu nauczania holistycznego zostali zapoznani z ramową historią picture booka. Potrafili określić uczucia, które towarzyszą im przy odbiorze dzieła – ekspresję, by w efekcie końcowym - sformułować przejrzyste i logiczne wypowiedzi na temat książek obrazowych, uwzględniając właściwą terminologię, język i styl. Podjęli śmiałą próbę stworzenia własnej kompozycji, w której połączyli tekst z obrazem. Wybierali cytat znanej osoby lub swój ulubiony fragment z książki, uzupełniając go o grafikę. Pamiętali, by zarówno grafika jak i słowo tworzyły spójną, czytelną i estetyczną wizualnie całość. Inspiracji poszukali w pracach artystów omówionych podczas lekcji.
Dzięki zastosowaniu tej innowacyjnej metody nauczania kształtujemy kompetencje kluczowe:
1) porozumiewanie się w językach obcych;
2) kompetencje informatyczne;
3 świadomość i ekspresję kulturalną.
Ale właściwie, czym jest picture book? Słowo „picture” z angielskiego oznacza „obraz”, „obrazek”. W polskiej wersji tego słowa często występuje zdrobnienie, nazywamy „książką obrazkową”. Współcześnie każdy człowiek porusza się wśród różnych znaków – nie tylko tekstu, ale także wśród znaków graficznych. W dobie Internetu komunikaty przekazywane są poprzez litery, obrazy, dźwięki (np.: muzyka, film). Czytanie nie oznacza już kontaktu tylko z tekstem, ale także z innymi znakami, np.: piktogramami czy zdjęciami. To niełatwa sztuka, ale uczniowie z Ukrainy poradzili sobie świetnie z zadaniami. Było to nie lada wyzwanie, ale jednocześnie pełen ekspresji projekt! Zresztą, zobaczcie Państwo sami….