Rekrutacja
Jasełka szkolne
Tegoroczne Jasełka odbyły się wyjątkowo w styczniu. Tym razem zaakcentowano znaczenie Świętej Nocy, która każdego roku przynosi nadzieję. Nadzieję, że Bóg chce narodzić się w sercach wszystkich ludzi, że wszędzie tam, gdzie jest niepokój, strach, zwątpienie, chce zamieszkać pośród nas, aby Jego miłość nas umocniła i uzdrowiła. Niestety wielu nie potrafi Go rozpoznać i zaprosić do swojego życia. Tradycyjnie, wiele dziewczyn z naszej szkoły zamieniło się w anioły asystujące Świętą Rodzinę, chłopcy zaś w pasterzy i królów kłaniających się Dzieciątku. Klasa IIa zaśpiewała i zatańczyła najważniejsze przesłanie Jasełek, że wszystkim z nas Bóg narodzi się.
Lucyna Wysocka
Zebrania z rodzicami
Życzenia świąteczne
Matematyczny Kalendarz Adwentowy
W grudniu klasa 6a będzie rozwiązywać zagadki z Matematycznego Kalendarza Adwentowego.
Zadania zawierają m.in. labirynty, rebusy, krzyżówkę, sudoku. Zadania sprawdzają zdolność logicznego myślenia oraz wiedzę i umiejętności z matematyki.Życzę miłej zabawy :)
Hanna Wysocka
Wycieczka do Pałacu w Śmiełowie
- 2
W listopadowy poranek – 21.11.2024r. – klasy czwarte oraz szóste wyruszyły do Pałacu w Śmiełowie, w którym trzy tygodnie przebywał Adam Mickiewicz. To tam nasz wieszcz znalazł inspirację do napisania Pana Tadeusza i tam nasi uczniowie mogli wziąć udział w warsztatach na temat jego postaci i twórczości. Pani przewodnik oprowadziła nas po całym pałacu, mogliśmy usłyszeć o wielu ciekawostkach z życia codziennego ludzi żyjących w czasie zaborów oraz o samym życiu Mickiewicza, które obfitowało w wydarzenia radosne jak i tragiczne.
Uczniowie dzielnie wykonywali różne zadania, quizy, szukając emblematów w poszczególnych pokojach pałacu
i słuchając wytrwale wykładu na temat życia Mickiewicza.Mogliśmy poczuć atmosferę czasów romantyzmu, zobaczyć wiele imponujących obrazów i przedmiotów codziennego użytku (np.: ciężarki do ćwiczenia nadgarstków samego Paderewskiego).
Warsztaty zaowocowały znajomością biografii Adama Mickiewicza, uczniowie na następny dzień pamiętali więcej faktów z życia poety niż nie jeden licealista...
Wizyta klasy 7A w ITPOK
W piątek 15 listopada wraz z naszą Wychowawczynią i Panią Anną Nowak pojechaliśmy zwiedzić Instalację Termicznego Przekształcania Odpadów Komunalnych w Poznaniu (ITPOK).Już po drugiej lekcji wyruszyliśmy spod szkoły. Po godzinie dotarliśmy na ulicę Energetyczną 5, przy której mieści się ITPOK i rozpoczęliśmy zwiedzanie. Na początku przywitała nas bardzo miła Pani, która krok po kroku wytłumaczyła nam funkcjonowanie spalarni śmieci; objaśniła to za pomocą prezentacji. Następnie ubraliśmy kaski, kamizelki odblaskowe oraz słuchawki, przez które przewodniczka opowiadała nam o czynnościach wykonywanych przez maszyny, przy których aktualnie się znajdowaliśmy. W taki oto sposób udało nam się zwiedzić poszczególne budynki siedziby ITPOK-a. Zobaczyliśmy m.in. bunkier, kotłownię oraz halę dostaw. Na tym zakończyliśmy naszą wycieczkę.
ITPOK w Poznaniu to bardzo ciekawe i potrzebne miejsce. Podobało nam się jego zwiedzanie i na pewno na długo je zapamiętamy.
Światowy Dzień Tabliczki Mnożenia
15.11.2024 r. obchodziliśmy w naszej szkole XIV Światowy Dzień Tabliczki Mnożenia. Odbywał się on pod hasłem „Młodsi sprawdzają, czy starsi tabliczkę mnożenia znają”. Uczennice z klasy 4b (Pola, Sasza i Blanka) będące przedstawicielkami Komisji Egzaminacyjnej odpytywały starszych uczniów i sprawdzały znajomość tabliczki mnożenia. Osoby, które dobrze odpowiedziały na 5 pytań mogły wylosować bon (np. 5 minut na sprawdzianie z zeszytem) oraz otrzymały tytuł Eksperta Tabliczki Mnożenia. Przyznane zostały także plusy, które wliczają się do oceny z aktywności.
Celem tej akcji jest przypomnienie tabliczki mnożenia oraz nauka poprzez zabawę.
Zmagania uczniów zostały uwiecznione na zdjęciach, które również wykonały uczennice z klasy 4b (Marysia i Martyna).
Drzwi do sali matematycznej w ciekawy i kreatywny sposób przyozdobiły uczennice z klasy 6a.
Serdecznie gratuluję wszystkim, którzy uzyskali tytuł Eksperta Tabliczki Mnożenia. Dziękuję osobom zaangażowanym w organizację tego dnia. Dzięki Wam był on taki piękny. Dziękuję również za wspólną zabawę :)
Hanna Wysocka"
Święto Niepodległości
- 3
8 listopada w naszej szkole odbyła się akademia z okazji 106 rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości. W przedstawieniu wystąpili uczniowie klas 4-7. Poezją i pieśnią starali się przybliżyć widzom historię i bohaterów wydarzeń sprzed lat. Wszyscy uczniowie odśpiewali hymn i Rotę. Mamy nadzieję, że pomogliśmy zrozumieć znaczenie i wagę tego święta, mając na uwadze przestrogę Józefa Piłsudskiego: "Naród, który traci pamięć przestaje być Narodem - staje się jedynie zbiorem ludzi, czasowo zajmujących dane terytorium".
Zdjecia wykonali uczniowie klasy 7B Ryszard Broda i Juliusz Burzewski.
Święto Zmarłych
Z okazji Święta Zmarłych uczniowie klasy 7a i 7b odwiedzili grób Patrona Szkoły na Cmentarzu Zasłużonych Wielkopolan. Oczyścili grób Ksawerego Zakrzewskiego z liści i zapalili znicze. Potem odwiedzili jeszcze inne mogiły - m.in. dowódcy Powstania Wielkopolskiego gen. Stanisława Taczaka. Kolejnym punktem wycieczki była krypta pod kościołem św. Wojciecha, gdzie oddano hołd sławnym Polakom, którzy tam spoczywają, a są to m.in. gen. Jan Henryk Dąbrowski, Józef Wybicki, Paweł Edmund Strzelecki. Spacer zakończył się na Wzgórzu Winiary, gdzie, na stokach Cytadeli, młodzież odwiedziła cmentarze żołnierzy poległych w I i II wojnie światowej.
Szkolny wolontariat
Wraz z nowym rokiem szkolnym wolontariusze Szkolnego Klubu Caritas pod kierownictwem Pani Lucyny Wysockiej rozpoczęli swoją działalność:
- Pod koniec sierpnia wzięli udział w akcji: "Tornister pełen uśmiechu" organizowanej przez Caritas - polegała ona na przygotowywaniu tornistrów i przyborów szkolnych dla dzieci z Miejskiego Ośrodka Pomocy Rodzinie.
- Na początku października rozprowadzali Kremówki Papieskie, a pozyskane środki zostały przeznaczone na Adopcje Serca – małej Irizy (przedszkolaka z Rwandy). Wolontariusze włączyli się też w zbiórkę trwałej żywności dla powodzian.
- Przygotowali przedstawienie o świętych, które zostało wystawione w parafii św. Antoniego przed balem Wszystkich Świętych
- Na początku grudnia planowana jest zbiórka żywności w osiedlowych marketach.
Pamiętajmy: „Pomagać może każdy i wszędzie”.
„Festiwal smaków - zwyczaje kulinarne na świecie”
Projekt w klasie 6a.
W Ksawerku panowało wielkie poruszenie. Tego dnia miała odbyć się prezentacja projektu realizowanego przez klasę 6a. Uczniowie przez kilka godzin przygotowywali się do prezentacji, która wymagała to od nich dużego zaangażowania. Nic więc dziwnego, że zapachy, które tego dnia rozchodziły się zewsząd po Ksawerku i nie pozwalały skoncentrować się uczniom na nauce... By prawidłowo zrealizować projekt, uczniowie musieli najpierw z różnych źródeł zaczerpnąć informacje na temat tradycji i zwyczajów kultury poszczególnych krajów, ponieważ mają one związek ze sposobem spożywania posiłków i rodzajami dań uważanych za tradycyjne w danym państwie. Poza wiedzą merytoryczną dotyczącą wybranych krajów, uczniowie wykorzystali swoje umiejętności kulinarne, przygotowując po kilka dań charakterystycznych dla tych państw.
Wszystkie grupy uczniowskie, bo w takiej formie pracowały dzieci, swoje wystąpienia rozpoczęły od prezentacji multimedialnych. Dzięki nim uzyskaliśmy wiele ciekawych informacji na temat: Francji, Japonii, Ukrainy i Włoch. Dowiedzieliśmy się, z czego składają się typowe potrawy serwowane w tych krajach.
Jako pierwsza zaprezentowała się Francja, która zachwyciła wszystkim mnogością dań i przekąsek, wyglądających niezwykle apetycznie. Klara przyrządziła grillowany ser, a następnie croissanty. Specjalnością kuchni francuskiej są bagietki upieczone własnoręcznie na tę okoliczność przez Nadię i Jej Mamę.
Druga grupa przeniosła nas do Kraju Kwitnącej Wiśni. Dzięki relaksującym dźwiękom tradycyjnej, japońskiej muzyki i charakterystycznemu wystrojowi (niski stolik, lampiony, tradycyjne stroje), przez chwilę przenieśliśmy się myślami do tego wyjątkowego kraju. Po barwnej, ciekawej opowieści uczniów, mieliśmy okazję obejrzeć tradycyjny sposób podawania i spożywania dań w Japonii. Dowiedzieliśmy się jakich gestów unikać podczas posiłków, by nie obrazić gospodarzy. Na koniec chętni uczniowie mogli spróbować jedzenia za pomocą pałeczek i skosztować pysznych pierożków Gyoza przygotowanych przez Julię, Maxa.
Po obejrzeniu prezentacji multimedialnej na temat tradycyjnych dań włoskich, zawitał do nas słynny, włoski mafioso, w którego wcielił się Nikodem, który z włoskim akcentem przywitał rówieśników. Następnie przyłączył się do przyrządzania pizzy w wykonaniu Agaty. A na deser serwowana była przez Luizę i Kornelię przekąska z serem gorgonzola i deser – tiramisu. Wszyscy aktorzy stanęli na wysokości zadania, a włoskie „Acapulco” sprawiły, że poczuliśmy kulinarny klimat słonecznej Italii.
Przygotowane prezentacje były dla wszystkich ciekawym doświadczeniem. Gimnazjalistom udało się przekazać wiele cennych informacji na temat czterech krajów, a także przygotować pyszne potrawy. Uczniowie zadbali również o oryginalną, bo wykonaną własnoręcznie, scenografię w postaci kwitnącej wiśni czy flag państwowych. Miejmy nadzieję, że ten projekt przyczyni się do rozbudzenia pasji kulinarnych wśród uczniów naszej szkoły.
Tym razem świąteczny „szał” w ramach realizacji kolejnego projektu - „Spotkania ze sztuką”
Świąteczny musical, pełen niezwykłych zwrotów akcji, zabawnych nieporozumień i znanych wszystkim bohaterów Bożego Narodzenia, którzy muszą zmierzyć się z nie lada wyzwaniem... Został jeden dzień do Świąt, a Szef Wszystkich Szefów, Święty Mikołaj stracił pamięć! Nie wie kim jest, nie wie gdzie jest i po co, a dopóki sobie tego nie przypomni, Święta na całym świecie stoją pod znakiem zapytania! Na ratunek Mikołajowi w te pędy ruszają jego dzielne Elfy, zapraszając do pomocy m.in. takie postaci, jak Stary Piernik, nieco sfrustrowany swoim miejscem w zaprzęgu renifer (bynajmniej nie Rudolf), znoszona Skarpetka, marząca, by być tą świąteczną i pełną prezentów, a nawet różnej maści chóry: pierogów, śledzi czy orzechów włoskich. W przypadek Mikołaja angażuje się niezliczona ilość bożonarodzeniowych istot i na szczęście, jak to w takich historiach bywa, wszystko kończy się dobrze, a Mikołaj wraz z przyjaciółmi i całą zgromadzoną w teatrze widownią, przypominają sobie w czym tak naprawdę tkwi duch i magia Bożego Narodzenia. I niekoniecznie chodzi tu o prezenty! Spektakl wypełniają piosenki, nawiązujące do świetnie wszystkim znanych szlagierów, a także te zupełnie nowe i od razu wpadające w ucho. W tej opowieści nie sposób się nudzić, a z teatru wychodzi się z sercem przepełnionym świątecznym ciepełkiem. Tak też czuli się młodzi odbiorcy kolejnej, obejrzanej w Teatrze Animacji, sztuki.
Andersen zagościł w Ksawerku, ale czy na stałe?
Oj, dzieje się w naszej szkole, dzieje…. A to za sprawą niecodziennych metod stosowanych na różnych lekcjach. Tak też było i tym razem podczas lekcji języka polskiego w klasie 4a i 4b.
Uczniowie z klasy 4a i z klasy 4b wykorzystali swe zdolności manualne, biorąc udział w kolejnym projekcie, tym razem dotyczącym baśni. Za pomocą metody dramy wcielili się w wybraną przez siebie postać z baśni. Ustalili, kto wykona dekorację, przygotuje efekty specjalnie w postaci średniowiecznej muzyki, stroje.
I tak powstał nie lada teatrzyk, w którym główną rolę odegrała – no wiadomo – księżniczka na ziarnku grochu! Historia ta pokazała, że w życiu warto być tolerancyjnym, należy codziennie służyć innym i okazywać radość. „Cieszy nas fakt, że tekst możne nas bawić, że nauka języka polskiego wcale nie musi być nudna,
a czytanie lektur sprawia nam radość i zadowolenie” – mówili uczniowie po lekcji.Poprzez zastosowanie metody dramy nauczyciel chciał uświadomić uczniom, iż można uczyć empatii
i wrażliwości; pobudzać wyobraźnię, która z kolei pozwala kształtować umiejętność pracy w grupie rówieśniczej. Uczeń, poprzez doświadczenie i przeżywanie, „uczy się rozwiązywania problemów, podejmowania decyzji indywidualnych, umiejętności oceny” – pisał E. Szymik w publikacji: „Znaczenie dramy w procesie wychowania”.
Kolejna korelacja treści programowych w Ksawerku
Ocenianie kształtujące w szkole (OK.) to skuteczna forma pracy i dobra strategia, przynosząca korzyści uczniom, jak i nauczycielom w procesie dydaktycznym.
Podczas lekcji języka polskiego uczniowie w umiejętny sposób wykorzystują treści polonistyczne z różnymi przedmiotami, a nauczyciele stosują ku temu urozmaicone metody pracy: dramę, rzeźbę, obraz, kolaż, wykorzystują techniki ITC. Ważne jest dla nas, by poprzez takie lekcje, w klasie czy w terenie, rozbudzać
i wspierać wielostronną aktywność uczniów w otaczającym ich świecie.To nauczanie holistyczne, które nauczyciele propagują w Ksawerku, jest ważne, gdyż integracja treści, integracja wokół problemów, integracja działań edukacyjnych (metod pracy), integracja wokół kompetencji (oczekiwanych umiejętności i osiągnięć) jest bardzo ważną strategią w procesie uczenia i nauczania. Uczeń postrzega rzeczywistość jako pewną całość, a nie jako sumę jej składowych, jednocześnie wykorzystuje różne możliwości percepcji. Stąd pomysły na korelację treści na przykład polonistycznych z plastycznymi, polonistycznych
z muzycznymi, matematycznych z informatycznymi.A jak się ma w tym nauczaniu ocenianie kształtujące? – wprowadzane przez nas - nauczycieli stopniowo elementy oceniania mają na celu pomóc dzieciom się uczyć. Stąd:
* wyjaśniamy im cel uczenia się i kryteria sukcesu,
* organizujemy w klasie dyskusje, zadajemy pytania i zadania, dzięki którym uzyskujemy informacje, czy i jak uczniowie się uczą,
* udzielamy uczniom informacji zwrotnych, które umożliwiają widoczny postęp w ich procesie uczenia się (NaCoBeZu),
* umożliwiamy im korzystanie z ze wzajemnej pomocy,
* wspomagamy uczniów, by stali się odpowiedzialnymi autorami procesu swojego uczenia się.
A efekty? – sami Państwo możecie ocenić... oto praca z wykorzystaniem technik ITC i nowoczesnych technologii (Kahoota) z uczniami kl. 4a w roli głównej….
Kajko i Kokosz, wciąż na topie i na tropie uczniów...
Drama bezpośrednio nawiązuje do idei prezentowanej przez Johna Deweya i jego Koncepcji Nowego Wychowania. Chodzi w niej o uzależnienie nauczania od właściwości Nauczania od właściwości psychicznych dziecka, jego potrzeby działania i ekspresji twórczej. Drama to metoda aktywnego działania uczniów, w którym wykorzystują oni swą wyobraźnię....
Głównym celem dramy było:
- kształcenie wrażliwości uczniów,
- doskonalenie umiejętności rozmowy o uczuciach własnych, wewnętrznych przeżyciach, lękach i radości,
- uświadomienie własnej indywidualności przy jednoczesnym poszanowaniu odrębności innych,
- kształcenie określonych zachowań społecznych (poszanowanie, koleżeńskość)
- panowanie nad emocjami,
- doskonalenie mimiki, ekspresji, operowania ciałem,
- wzbogacenie słownictwa, frazeologii, zakresu pojęć,
- kształtowanie umiejętności poprawnego władania językiem,
- przygotowanie do aktywnego uczestnictwa w życiu poprzez umiejętne i świadome korzystanie z dóbr kultury.W kl. 4a uczniowie sami dobrali się, tworząc zespół złożony z ekspertów- bohaterów słynnego komisu „Kajko i Kokosz. Szkoła Latania”. Sami stworzyli scenariusz, sami dobrali scenografii i sami stworzyli rekwizyty, by jak najdokładniej odwzorować rzeczywistość ukazaną w książce. I udało się!!! Jestem z nich dumna.
Praca metodą projektu z dziećmi z Ukrainy
Jesiennego, melancholijnego popołudnia, uczniowie z Ukrainy podjęli się pracy nad projektem "Z globusem przez świat". Po zapoznaniu ich ze słownictwem dotyczącym nazw państw i ich stolicami, sami wykonali karty pracy - rysując flagi państw.
Następnie, podczas kolejnych zajęć, grali w klasie w karty. Na koniec pracowali indywidualnie z globusem. Celem tego projektu było:
* zapoznanie z geografią świata,
* rozpoznawanie kształtu Europy na mapie i na globusie,
* ćwiczenie techniki głośnego czytania poznanych nazw.
Zajęcia przyniosły dzieciom dużo radości, mimo niepogody; zwłaszcza, kiedy okazało się, jaka czeka ich "słodka" niespodzianka za zdobycie 1. miejsca w grze "Państwa-miasta".
"Spotkania z kulturą"
W chłodne, jesienne, przedpołudnie, wybraliśmy się po raz kolejny do Teatru Animacji, by realizować projekt "Spotkania z kulturą". Tym razem byliśmy świadkami wielkiego wydarzenia: otóż bohaterowie sztuki - Dora Dynks oraz Waldemar Wihajster, czyli postrzelona para detektywów, otrzymała nowe zlecenie. Tym razem była poważna misja – z poznańskiego ratusza ktoś uprowadził słynne koziołki!
Jeśli koziołków nie będzie na wieży w samo południe, wydarzy się katastrofa! Tajemniczy porywacz przemieszczał się po mieście, skutecznie zwodząc depczących mu po piętach detektywów... oraz uczniów - widzów, którzy od początku zostali włączeni w tajne śledztwo! W szalonym tempie kluczyli po Poznaniu, odkrywając wyjątkowe miejsca i spotykając takie osobistości, jak: ducha Lecha, bamberkę Super-bohaterkę, Starego Marycha, gołębia Ignacego czy gorące w uczuciach kłódki z mostu Jordana, żeby w końcu... Nie!
Nie powiemy wam, jak zakończy się spektakl pt. „Misja: Poznań, gdzie są koziołki poznańskie”? musicie ją zobaczyć sami ... Wskoczcie, jak my, na zaczarowany pokład Imaginarium i przekonajcie się sami!
„Słodka niespodzianka”?
– o dalszej współpracy między dziećmi z Ukrainy a dziećmi z Polski w Ksawerku
W listopadowe, deszczowe, zimne, popołudnie, uczniowie z Ukrainy wraz z uczniami z Polski, wybrali się na niezwykłą wycieczkę do Muzeum Czekolady w Poznaniu. Na miejscu wzięli udział w warsztatach czekoladowych, na których przedstawiona była m. in. historia czekolady, prezentacja multimedialna procesu powstawania czekolady. Każdy uczestnik otrzymał strój deseranta (fartuch i czapkę kucharską), w którym tworzył własną tabliczkę czekolady, zdobioną ulubionymi dodatkami.
Tego dnia dzieci dowiedziały się, gdzie na świecie uprawia się kakaowce, w jaki sposób są zbierane ziarna, jak suszy się je i przechowuje oraz jak transportuje na cały świat. Mogły poczuć smak przypraw stosowanych do wyrobu czekolad, zobaczyć prawdziwy kakaowiec czy dotknąć i spróbować uprażonych ziaren, śruty i masła kakaowego. Emocje sięgały zenitu!!!
Z Kahoot’em język polski niestraszny!
Lekcja rozpoczęta słowy: „Proszę, wyjmijcie smartfony” zdaje się być lekcją marzeń dla niejednego ucznia….
W Ksawerku takie marzenia spełniamy…Jak powszechnie wiadomo - Kahoot - jest popularnym narzędziem on-line służącym nauczycielom do tworzenia interaktywnych quizów – nie tylko w Polsce, ale również na świecie. Wraz ze stosowaniem wielu innowacyjnych metod nauczania w Ksawerku jest coraz częściej propagowany przez nas - nauczycieli. Wszyscy lubimy quizy, konkursy, teleturnieje i zdrową rywalizację... Stąd, ku zadowoleniu i uciesze uczniów klasy 6 a, przeprowadzona została kolejna lekcja języka polskiego – tym razem z wykorzystaniem cech przypowieści oraz znajomości treści tych tekstów biblijnych.
Uczniowie sami dobrali się w grupy, sami dokonali wyboru tekstów przypowieści (omawianych podczas lekcji i tych, których treści nie znali) co dodatkowo kształtuje w nich umiejętność współpracy.
Emocje sięgały zenitu – a czy właśnie nie o to chodzi? To jest klucz do sukcesu, który pozwala osiągać uczniom lepsze wyniki w nauce. Jedno wydaje się być jasne – uczenie się poprzez zabawę może nie zmienić całego społeczeństwa, ale może mieć znaczący wpływ na naszych uczniów. Dzieci osiągają lepsze efekty poprzez uczenie się przez zabawę, a nowa wiedza najszybciej zostaje przez nie przyswajana, kiedy się podczas tego procesu śmieją i dobrze bawią. I język polski staje się nie taki straszny….. zresztą, zobaczcie Państwo sami!
Archiwum Aktualności