Serdecznie zapraszamy Państwa do Ksawerka. W dn. 21 marca o godz. 17:30 będzie się działo.... będzie to wieczór, inny niż zwykle... W Międzynarodowy Dzień Poezji w naszej szkole zadebiutują Młodzi Poeci i Młodzi Literaci! Poezja jest wszędzie, w lirykach ks. Jana Twardowskiego i w naszych sercach... Tego wieczora bowiem, chcemy dotrzeć w głąb poezji, która przenika nasze życie, czyniąc je bardziej wartościowym, aby móc powiedzieć za Anną Kamieńską: „Odnajdujemy w poezji coś z prawdy własnego serca”.
Z tej okazji w naszej szkole powstał również tomik „Antologia poezji dziecięcej”. Dlatego pragniemy, by swoje wiersze przeczytali:
Madzia Matuszewska
Oliwia Kolecka
Ania Filanowicz
Julka Borowicz
Wiktoria Gręda
Agata Kokoszka
Luiza Michalska
Lilianna Bartkowiak
Gabrysia Wrzeszczyńska
Anastasiia Hudz
Yuliia Povkh
Kornelia Lenart
Max Borowicz
Daniel Smoliński
Artur Kaczmarek
Marcel Stróżyk
Jakub Trąbalski
Oto fragm. recenzji Pani Kasi Grajewskiej z Teatru Animacji, z którą owocna współpraca twa ponad 15 lat:
"Radość jest także słowem-kluczem, kiedy czytamy wiersze zgrabnie, z humorem skonstruowane, takie jak bajka „Chytry lis”. Morał o nie wymądrzaniu się jest zdaje się w tym wieku bardzo aktualny. W marzenia o szczęśliwej miłości wkrada się, jak cień, lęk przed wojną, która znalazła się tak blisko. „Tylko pokój. Tylko pokój” – to wołanie młodego chłopca, raczej może jego ciche błaganie robi ogromne wrażenie.
Teksty poetyckie o Ksawerym Zakrzewskim są ukłonem w stronę Patrona Szkoły. Wiedza o nim wpleciona została w strofy wiersza.
Powtarzającym się motywem poetyckich prób uczniów jest noc, marzenia, fascynujące wędrówki i spotkania, urzeczywistniające się tylko w wyczekiwanym śnie. A ja, czytając wiersze młodych czuję się, jakbym: „Wybierała się w magiczną podróż…” i życzę im z całego serca, by marzenia spełniły się także na jawie.
Z najserdeczniejszymi pozdrowieniami
Katarzyna Grajewska"
- zastępca dyrektora Teatru Animacji w Poznaniu
Wanda Chotomska, ujęła najpiękniej to, co należałoby teraz powiedzieć: „Bo wiersze proszę państwa są jak motyle. Z tą różnicą, że motyle żyją tylko chwilę, a niektóre wiersze o wiele dłużej”. I wszystkim Autorom z całego serca życzymy, żeby takie wiersze wyfruwały spod Waszych piór.
Cieszy nas fakt, że w Ksawerku są uczniowie, którzy wzięli kartkę oraz pióro i przelali na papier swoje uczucia, marzenia, problemy, radości i smutki. A przede wszystkim dali dowód temu, że w ich młodych sercach kryją się niezwykłe talenty.
Szczególnie dziękujemy:
Ani Filanowicz
Luizie Michalskiej
Wojtkowi Belinie
- za zaangażowanie, tworzenie, ukazanie pięknej duszy, wrażliwości oraz za rozsławianie dobrego imienia Naszej Szkoły Marzeń.