W ramach "żywej lekcji" języka polskiego uczniowie kl. 5a odbyli kolejną podróż literacką... - tym razem spotkali się z Henrykiem Sienkiewiczem...
K'woli przypomnienia - Muzeum Literackie Henryka Sienkiewicza w Poznaniu zostało otwarte 10 czerwca 1978 r. i jest najmłodszym muzeum w Polsce poświęconym pisarzowi. Historia powstania Muzeum Literackiego jest niezwykła, ponieważ Sienkiewicz nie miał oczywistych związków z Poznaniem. W stolicy Wielkopolski był zaledwie kilka razy, a w kamienicy przy Starym Rynku 84, nie gościł nigdy! Los złączył pisarza z Poznaniem przez osobę Ignacego Mosia, który większość życia poświęcił kolekcjonowaniu pamiątek związanych z polskim noblistą, jego twórczością i rodziną. Ignacy Moś przekazał swoje bogate zbiory poznańskiej Bibliotece Raczyńskich, a władze miasta na siedzibę Muzeum przeznaczyły wyjątkową XVI-wieczną kamienicę przy Starym Rynku. Jej właścicielami byli niegdyś wybitni mieszkańcy Poznania, tacy jak Jan Baptysta Quadro - budowniczy renesansowego Ratusza i Cyryl Ratajski - prezydent miasta.
O tym, o twórczości pisarza, o genezie trylogii, o podróży do Afryki, o 5. żonach pisarza, z których każda miała na imię zaczynające się od litery M... (jak Miłość), mogli m. in. usłyszeć, z ust bajecznie o tym opowiadającej Pani Przewodnik, nasi uczniowie z: Polski, Ukrainy i z Białorusi.
"To była ciekawa, imponująca i pełna mądrości lekcja" - mówili po wydarzeniu uczniowie. "Chcemy takich więcej!"