W Ksawerku próbujemy wspierać rozwój wszystkich uczniów poprzez umiejętne stosowanie najważniejszych i najbardziej podstawowych umiejętności, które człowiek powinien rozwijać w trakcie swojego życia, żeby osiągnąć sukces w życiu społecznym i w przyszłości. Stąd promujemy osiem kompetencji kluczowych w praktyce, tj.
- porozumiewanie się w języku ojczystym
- porozumiewanie się w językach obcych
- kompetencje matematyczne i podstawowe kompetencje naukowo-techniczne
- kompetencje informatyczne
- umiejętność uczenia się
- kompetencje społeczne i obywatelskie
- inicjatywność i przedsiębiorczość
- świadomość i ekspresja kulturalna
Stosujemy na co dzień elementy oceniania kształtującego (OK) oraz kompilację nauczania holistycznego, bowiem każda z ww kompetencji jest kombinacją wiedzy, umiejętności i przyjmowanej postawy.
Stąd, w październikowe południe rozpoczęliśmy pracę nad kolejnym projektem "Świat przedstawiony w lekturze Jana Brzechwy - metodą Lego - Logos".
Uczniowie mieli możliwość kreatywnego obcowania z lekturą szkolną „Akademia Pana Kleksa”, dzięki metodzie Lego – Logos. Za pomocą klocków Lego tworzyli miejsca charakterystyczne dla akcji lektury, czyli akademię z bohaterami - chłopcami, których imiona zaczynały się na tę sama literę. W makietach pojawił się również tajemniczy Pan Kleks.
Uczniowie wykreowali wspaniałe budowle, szczegółowo odwzorowali wyposażenie szkoły. W ten sposób włączamy uczniów w życie społeczne, uczymy współpracy w grupie rówieśniczej i konstruktywnego dialogu oraz samodzielnego poszukiwania odpowiedzi na pytania kluczowe:
1) Jak powinna wyglądać współczesna szkoła?
2) Czy akademia z lektury jest tą szkołą, do której chciałabym/chciałbym uczęszczać?
3) Co mogę zmienić w obecnych czasach, chodząc do szkoły?
4) Na co nie mam wpływu, chcąc dokonać ww zmiany? - co w przyszłości przełoży się na aktywne obywatelstwo i możliwość znalezienia przez naszych uczniów zatrudnienia.