Katarzyna Wikieł
III edycja Ogólnopolskiego Projektu Edukacyjnego "Świetliczaki na tropie kolorów świata"
W Ksawerku klocki Lego nie tylko dostępne w świetlicy...
- 8
W Ksawerku próbujemy wspierać rozwój wszystkich uczniów poprzez umiejętne stosowanie najważniejszych i najbardziej podstawowych umiejętności, które człowiek powinien rozwijać w trakcie swojego życia, żeby osiągnąć sukces w życiu społecznym i w przyszłości. Stąd promujemy osiem kompetencji kluczowych w praktyce, tj.
- porozumiewanie się w języku ojczystym
- porozumiewanie się w językach obcych
- kompetencje matematyczne i podstawowe kompetencje naukowo-techniczne
- kompetencje informatyczne
- umiejętność uczenia się
- kompetencje społeczne i obywatelskie
- inicjatywność i przedsiębiorczość
- świadomość i ekspresja kulturalna
Stosujemy na co dzień elementy oceniania kształtującego (OK) oraz kompilację nauczania holistycznego, bowiem każda z ww kompetencji jest kombinacją wiedzy, umiejętności i przyjmowanej postawy.
Stąd, w październikowe południe rozpoczęliśmy pracę nad kolejnym projektem "Świat przedstawiony w lekturze Jana Brzechwy - metodą Lego - Logos".
Uczniowie mieli możliwość kreatywnego obcowania z lekturą szkolną „Akademia Pana Kleksa”, dzięki metodzie Lego – Logos. Za pomocą klocków Lego tworzyli miejsca charakterystyczne dla akcji lektury, czyli akademię z bohaterami - chłopcami, których imiona zaczynały się na tę sama literę. W makietach pojawił się również tajemniczy Pan Kleks.
Uczniowie wykreowali wspaniałe budowle, szczegółowo odwzorowali wyposażenie szkoły. W ten sposób włączamy uczniów w życie społeczne, uczymy współpracy w grupie rówieśniczej i konstruktywnego dialogu oraz samodzielnego poszukiwania odpowiedzi na pytania kluczowe:
1) Jak powinna wyglądać współczesna szkoła?
2) Czy akademia z lektury jest tą szkołą, do której chciałabym/chciałbym uczęszczać?
3) Co mogę zmienić w obecnych czasach, chodząc do szkoły?
4) Na co nie mam wpływu, chcąc dokonać ww zmiany? - co w przyszłości przełoży się na aktywne obywatelstwo i możliwość znalezienia przez naszych uczniów zatrudnienia.
Piękne recytacje "Inwokacji" (fragmentu z "Pana Tadeusza")
W klasie 8b i w klasie 8c zakończyliśmy pracę nad kolejnym projektem - dotyczył on realizacji epopei narodowej Adama Mickiewicza pt. "Pan Tadeusz".
Ostatnim akcentem podczas omawiania ww utworu była recytacja wybranego fragmentu - "Inwokacji", której pierwsze wersy każdy Polak powinien kojarzyć.
W październikowym półmroku, zatapiając się w iście jesiennym krajobrazie Litwy; wśród szelestu liści i szumu wiatru; wśród pagórków leśnych i łąk zielonych szeroko nad błękitnym Niemnem rozciągnionych; wśród pól malowanych zbożem rozmaitem, wyzłacanych pszenicą, posrebrzanych żytem; gdzie bursztynowy świerzop, gryka jak śnieg biała,uczniowie recytowali pamiętne słowa:
"Litwo, Ojczyzno moja, Ty jesteś jak zdrowie..."
Emocje sięgąły zenitu! Nawet podczas przerw, w kuluarach szkolnych korytarzy i ciemnych zakamarków, dało się tego dnia słyszeć deklamację Mickiewiczowskiego fragmentu tekstu w doborowym wykonaniu naszych uczniów. Po tej lekcji ósmoklasiści sami doszli do wniosku, że: "Recytacja jest bardzo trudnym zadaniem, bowiem muszą wystąpić na scenie, przed publiką...".
Gratuluję im sukcesu i jestem z Nich dumna - starali się przełamać swoje nieśmiałe zahamowania, wychodząc na forum klasy, wygłaszając iście trudny tekst. Brawo!!!
Kodowanie i kody QR na dodatkowych zajęciach z języka obcego z uczniami z Ukrainy
Język polski wcale nie jest taki straszny, jak go "widzą" i "słyszą" uczniowie ..... - lekcja języka polskiego z kodami QR
Ciekawa efektów i zainspirowana tym, co usłyszałam na szkoleniach na temat nowych technik ITC w nauczaniu, postanowiłam przeprowadzić wśród uczniów z Ukrainy lekcję z wykorzystaniem kodów QR.
Na początku podałam uczniom zarówno cel jak i NaCoBeZu w formie kodów. Zdziwieni byli, że podaję im je w formie znaków, które można wykorzystać na zajęciach. Następnie ściągnęliśmy aplikację do odczytywania kodów QR i uczniowie zaczęli sami je odczytywać, poszukując kolejno zadań. W ten sposób dowiedzieli się, co zamierzamy osiągnąć podczas lekcji.
Temat dotyczył słownictwa związanego z nazwami sąsiadujących z Polską i Ukrainą państw, nazw największych miast oraz rzek i jezior w Polsce.
Uczniowie podawali odpowiedzi w języku polskim, odczytując je z kodów i zwracając uwagę na to, by były poprawne pod względem językowym.
Zabawy było co nie miara! Uczniowie w części ewaluacyjnej lekcji stwierdzili, że: „To była ciekawa, nietypowa lekcja, która wcale nie jest taka straszna, jak się wydaje”.
1
W Ksawerku można zauważyć baśniopisarzy, nie tylko od święta, ale i na co dzień....
- 6
Realizacja kolejnego projektu "W świecie baśni" za nami.... - mówili zadowoleni uczniowie z kl. 4a i kl. 4b....
Ich zadaniem było napisanie własnej baśni, zaprojektowanie ilustracji do utworu, a w fazie podsumowującej projekt - zaprezentowanie utworu na forum klasy.
Czwartoklasiści stanęli na wysokości zadania - zredagowali wspaniałe teksty, w których wykorzystali cechy baśni.
Przedtem, podczas lekcji języka polskiego, poznali cechy baśni jako utworu epickiego, dlatego nie stanowiło problemu wprowadzenie do ich utworu motywów baśniowych.
Tytuł ,,NAJLEPSZEGO BAŚNIOPISARZA KSAWERKA" otrzymują:
- Gabysia Wrzeszczeczyńska z kl. 4a
- Ania Filanowicz z kl. 4a
- Zosia Ościk z kl 4a
- Ada Jencz z kl. 4a
- Blanka Masiewicz z kl. 4b
- Arsen Anrusiak z kl. 4b
Na wyróżnienie zasługują baśnie autorstwa:
- Oliwii Kołeckiej z kl. 4a
- Franka Dziubałki z kl. 4b
- Patryka Pukackiego z kl. 4b
- Kuby Trąbalskiego z kl. 4b
- Artura Trąbalskiego z kl. 4b
- Wojtka Beliny z kl. 4b
Gratulujemy wszystkim baśniopisarzom. Ich dzieła oraz ich rówieśników można podziwiać w holu szkoły.
Wkrótce też będziemy świadkami debiutów literackich naszych uczniów. Tworzy się bowiem w Ksawerku proza i poezja dziecięca.
Ale o tym niebawem...
5
Jesienna Zbiórka Książek dla Hospicjum Palium
Szanowni Państwo! Drodzy Uczniowie!
Już niejednokrotnie pokazaliście, że w naszej szkole roi się od osób o dobrych sercach. Tym razem zapraszam do udziału w zbiórce nowych książek o różnej tematyce dla Hospicjum Palium, które planuje założyć biblioteczkę dla dorosłych pacjentów.
Jeżeli macie możliwość podzielić się książkami, które sprawią radość innym, zachęcam do przynoszenia ich do biblioteki do czwartku, 10 listopada.
Nauczyciel bibliotekarz
Czytamy głośno! Czytamy z sercem!
- 10
29 września przypada Ogólnopolski Dzień Głośnego Czytania. W tym roku zbiegł się on z II edycją akcji „Czytamy z sercem”, mającą na celu m.in. promocję literatury, podkreślenie roli serca, potrzeb osób chorych, empatii oraz zdrowego trybu życia. Nasza szkoła wzięła w niej udział po raz pierwszy.
Z tej okazji uczniowie z klasy: 1a, 2b, 3b, 4a, 4b, 5b i 6a w ostatnich dniach września odwiedzili bibliotekę. Wysłuchali fragmentów książki Wojciecha Widłaka „Dwa serca anioła” i „Będę biegać” Anny Onichimowskiej. Opowiadali o swoich ulubionych utworach, o znaczeniu serca, trudnej kwestii pobytu w szpitalu i ludzkiej życzliwości. Ponadto układali puzzle, dzięki którym dowiedzieli się, w jaki sposób należy dbać o serce, a szóstoklasiści zobaczyli, jak wygląda reanimacja przeprowadzona na fantomie, za co bardzo dziękuję ich Wychowawcy.
Nauczycielom i Dzieciom natomiast serdecznie dziękuję za wyjątkowe chwile spędzone w nowej bibliotece!
Nauczyciel bibliotekarz
Europejski Tydzień Kodowania CodeWeek
Ksawerek aktywnie włączył się
w Europejski Tydzień Kodowania CodeWeek
Od dnia 8 października rozpoczyna się szkolna przygoda z CodeWeek 2022, która potrwa do 23 października 2022 r.
Europejski Tydzień Kodowania to społeczna inicjatywa, w ramach której europejskie państwa rywalizują w liczbie zorganizowanych wydarzeń związanych z programowaniem. Ksawerek włączył się w ww przedsięwzięcie, promując w ten sposób kreatywność uczniów, umiejętność rozwiązywania problemów, chęć współpracy przy programowaniu i rozmaite działania związane z zastosowaniem innowacyjnych metod nauczania i technik ITC m.in. (kodowanie i kody QR, Kahoot, gry i zabawy edukacyjne).
W tym czasie nasi nauczyciele organizują wiele wydarzeń, które są okazją do ćwiczenia logicznego myślenia i rozwijania kompetencji cyfrowych. Poprzez takie działania nauczyciele podkreślają, iż nauka programowania jest ważna nie tylko dla przyszłych programistów – ale może być również (i przede wszystkim) świetną zabawą, gdyż pomaga dodatkowo rozwijać kompetencje miękkie (kreatywność, umiejętność pracy w grupie i rozwiązywania problemów) – niezależnie od wieku ucznia.
Jesienne pejzaże w poezji ...
- 4
W październiku 2022 r. w Ksawerku miał miejsce kolejny projekt – „Kolaż w poezji”. Uczniowie z kl. 5a – za pomocą techniki kolażu - przedstawili „Środki stylistyczne w poezji” Juliana Tuwima. Każdy z prezentowanych środków był poparty przykładem z tekstu literackiego. W ten sposób uczniowie wykazali się znajomością takich dziedzin sztuk plastycznych, jak: rysunku, scenografii. Nadto – doskonalili swoje umiejętności plastyczne (ekspresja twórcza przejawiająca się w działaniach indywidualnych i zespołowych). Potrafili zaprojektować graficznie plakat ilustrujący środki stylistyczne, przez co opanowali oni podstawowe wiadomości z zakresu kultury plastycznej.
Projekt zakończył się formę interaktywną – uczniowie mieli uzupełnić samodzielnie e-kartę pracy. Pomysłów było bez liku, zresztą…. – oceńcie, Państwo sami!
Smok zagościł w Ksawerku, ale czy na stałe?
Oj, dzieje się w naszej szkole, dzieje…. A to za sprawą niecodziennych metod stosowanych na różnych lekcjach. Tak też było i tym razem podczas lekcji języka polskiego w klasie 4a i 4b.
Uczniowie z klasy 4a i z klasy 4b wykorzystali swe zdolności manualne, biorąc udział w kolejnym projekcie „Basń o smoku”. Za pomocą metody dramy wcielili się w wybraną przez siebie postać z baśni. Ustalili, kto wykona dekorację, przygotuje efekty specjalnie w postaci średniowiecznej muzyki, stroje, zorganizuje królewski poczęstunek - dzięki m.in. Pani Romuladzie Andrzejewskiej, której dziękujemy za okazaną pomoc): dzieci mogły tego dnia zasmakować iście królewskich słodkości!
I tak powstał nie lada teatrzyk, w którym główną rolę odegrał – no wiadomo – smok! Historia ta pokazała, że w życiu warto służyć innym i okazywać radość. „Cieszy nas fakt, że tekst możne nas bawić, że nauka języka polskiego wcale nie musi być nudna, a czytanie lektur sprawia nam radość i zadowolenie” – mówili uczniowie po lekcji.
Poprzez zastosowanie metody dramy nauczyciel chciał uświadomić uczniom, iż można uczyć empatii i wrażliwości; pobudzać wyobraźnię, która z kolei pozwala kształtować umiejętność pracy w grupie rówieśniczej. Uczeń, poprzez doświadczenie i przeżywanie, „uczy się rozwiązywania problemów, podejmowania decyzji indywidualnych, umiejętności oceny” – pisał E. Szymik w publikacji: „Znaczenie dramy w procesie wychowania”.
2
Lapbookowy zawrót czytelniczej głowy…
Każdy uczeń Ksawerka wie, iż lapbook jest czymś w rodzaju teczki tematycznej, w której uczeń umieszcza wiadomości na wybrany temat. Informacje te jednak nie są gromadzone niczym wycinki z gazet. Lapbook jest więc czymś w rodzaju teczki interaktywnej przypominającej papierowy teatrzyk mieszczący się na naszych kolanach, stąd właśnie jej nazwa. Jest ciekawą metodą pracy, dlatego też jest często wykorzystywany w Ksawerku.
Taka teczka spełnia funkcję interaktywnej przestrzeni na rysunki, opowiadania, terminologię z różnych dziedzin wiedzy, zdjęcia… Wszystkie te elementy uczeń umieszcza w kieszonkach, książeczkach o przeróżnych kształtach i na kolorowych karteczkach.
W ramach kolejnego projektu uczniowie z kl. 5A wykonali lapbooki. Każda z prac poświęcona została części mowy: odmiennej i nieodmiennej. Zapraszamy do galerii zdjęć, by zobaczyć, w jak kreatywny, nowatorski i odkrywczy uczniowie opracowali ww temat z nauki o języku, który dla niejednego stanowi piętę Achillesową!
Prace uczniów są aktualnie eksponowane w holu szkoły.
1
Z Kahoot’em język polski niestraszny!
Lekcja rozpoczęta słowy: „Proszę, wyjmijcie smartfony” zdaje się być lekcją marzeń dla niejednego ucznia…. W naszej szkole takie marzenia spełniamy…
Jak powszechnie wiadomo - Kahoot - jest popularnym narzędziem on-line służącym nauczycielom do tworzenia interaktywnych quizów – nie tylko w Polsce, ale również na świecie. Wraz ze stosowaniem wielu innowacyjnych metod nauczania w Ksawerku jest coraz częściej propagowany przez nas - nauczycieli. Wszyscy lubimy quizy, konkursy, teleturnieje i zdrową rywalizację... Stąd, ku zadowoleniu i uciesze uczniów klasy 5 a, przeprowadzona została powtórzeniowa lekcja języka polskiego, tym razem na temat odmiany rzeczownika, liczebnika i przymiotnika przez przypadki. Na tę okoliczność, uczeń - Janek Puślecki – samodzielnie przygotował interaktywny quiz. Następnie uczniowie mogli bezpośrednio odpowiadać na pytania skonstruowane przez kolegę, w swoich urządzeniach mobilnych. W rozgrywce tej użytkownicy – rówieśnicy Janka - mogli brać również udział pojedynczo lub drużynowo, co dodatkowo kształtuje w nich umiejętność współpracy.
Emocje sięgały zenitu – a czy właśnie nie o to chodzi? To jest klucz do sukcesu, który pozwala osiągać uczniom lepsze wyniki w nauce. Jedno wydaje się być jasne – uczenie się poprzez zabawę może nie zmienić całego społeczeństwa, ale może mieć znaczący wpływ na naszych uczniów. Dzieci osiągają lepsze efekty poprzez uczenie się przez zabawę, a nowa wiedza najszybciej zostaje przez nie przyswajana, kiedy się podczas tego procesu śmieją i dobrze bawią. I język polski staje się nie taki straszny…..
1
Zbiórka dla zwierzaków
Dorośli i Dzieciaki, pomóżcie nakarmić psiaki i kociaki!
To już 3 zbiórka dla tego Towarzystwa w naszej szkole. Potrzebna jest karma mokra i sucha dla psów i kotów, żwirek, "przysmaki", koce. Zbiórka odbywa się dla Towarzystwa Opieki nad Zwierzętami we Wronkach, które jest organizacją pożytku publicznego, utrzymującą się wyłącznie z datków ludzi dobrej woli.Zbiórka trwa do końca października.Dary można zostawić w kartonie przy głównym wejściu do szkoły lub w sali nr 27.
Zachęcam serdecznie do wzięcia udziału w akcji!
Nauczyciel koordynujący akcję: Anna Majcherczak (wychowawca klasy 3A)
Światowy Dzień Zwierząt
4 października to Światowy Dzień Zwierząt
Zwierzęta pełnią bardzo ważna rolę w życiu każdego człowieka. Uczniowie naszej szkoły przedstawili swoich przyjaciół, ulubieńców i członków Rodziny na szkolnej wystawie z okazji w/w dnia. Na szkolną wystawę, zapraszam wszystkich uczniów i rodziców na górny korytarz naszej szkoły, a wszystkim uczniom biorących udział w naszym przedsięwzięciu, bardzo dziękuję.
Chciałabym również przypomnieć o zbiórce karmy i akcesoriów dla zwierząt dla schroniska we Wronkach.
ML
3
Ksawerek - szkołą odkrywców talentów … poetyckich i pisarskich
- 4
„Do moich uczniów”
(na kanwie parafrazy liryku ks. Jana Twardowskiego, mojego mistrza w poezji)
Ukochani moi drodzy mili uczniowie
Ci w pierwszej i ostatniej ławce
Ci głusi i ci słuchający zawsze
Dziewczęta i chłopcy i wszyscy razem wzięci święci
Bądźcie dziećmi do końcaUczcie się co to wiara nadzieja i miłość do siebie
Zwalczajcie egoizm i pychę
Kłamstwo i krzywdęPamiętajcie o wszystkim co dobre
Bo tylko te chwile są piękne
Zapomnijcie o złych słowach które ranią jak szpony orłaUczcie się jak dać sobie dobre świadectwo o prawdziwym człowieczeństwie
M. W. (z tomu: „Moja wiara”)
Dzięki młodym poetom z Ksawerka dowiedzieliśmy się, iż życie człowieka jest jedną wielką niewiadomą i dlatego też trzeba mieć nieustannie nadzieję. Ta jedna z trzech wartości, które znamy od dawien dawna, odgrywa istotną rolę w egzystencji każdego z nas. Ona „daje prawdę i łaskę” – jak napisał w starożytności Justyn. Można by powiedzieć, iż daje ona prawdę, która jest jednocześnie czekaniem na coś ważnego, co wydarzyć się może każdego dnia, w każdej chwili. Więc „Carpe diem” („chwytajmy dzień!”) – o takiej postawie otwartości, przyjaźni, niespełnionej miłości i postawie wzajemnego uśmiechu można przeczytać w wierszach debiutujących uczniów m.in. z kl. 5a.
Dzięki zastosowaniu różnych środków artystycznego wyrazu młodzi literaci pragną podkreślić, jak złożony a jednocześnie piękny jest świat, który nas otacza, zwłaszcza noc. A ludzie w nim żyjący tkwią w nadziei-nie-nadziei. Ośmielę się sama mieć nadzieję, że wiersze te staną się dla pozostałych uczniów okazją do głębokiej refleksji o człowieku…
Wiersze i prozę naszych uczniów można będzie usłyszeć podczas obchodów Międzynarodowego Dnia Poezji w szkole, który odbędzie się w marcu. Ale już dziś na zdjęciach prezentujemy niektóre parafrazy wiersza Antoniego Wica pt. „Noc” w wykonaniu młodych artystów z kl. 5a.
Kolejna korelacja treści programowych w Ksawerku
- 2
Ocenianie kształtujące w szkole (OK.) to skuteczna forma pracy i dobra strategia, przynosząca korzyści uczniom, jak i nam - nauczycielom Ksawerka w procesie dydaktycznym.
Podczas lekcji uczniowie w umiejętny sposób wykorzystują np.: treści polonistyczne z różnymi przedmiotami, a nauczyciele stosują ku temu urozmaicone metody pracy: dramę, rzeźbę, obraz, kolaż. Ważne jest dla nas, by poprzez takie lekcje, w klasie czy w terenie, rozbudzać i wspierać wielostronną aktywność i kreatywność uczniów w otaczającym ich świecie.
To nauczanie holistyczne, które nauczyciele propagują w Ksawerku, jest ważne, gdyż integracja treści, integracja wokół problemów, integracja działań edukacyjnych (metod pracy), integracja wokół kompetencji (oczekiwanych umiejętności i osiągnięć) jest iście ważną strategią w procesie uczenia i nauczania. Uczeń postrzega rzeczywistość jako pewną całość, a nie jako sumę jej składowych, jednocześnie wykorzystuje różne możliwości percepcji. Stąd pomysły na korelację treści na przykład polonistycznych z plastycznymi, polonistycznych z muzycznymi, matematycznych z informatycznymi...
A jak się ma w tym nauczaniu ocenianie kształtujące? – wprowadzane przez nas - nauczycieli stopniowo elementy oceniania mają na celu pomóc dzieciom się uczyć. Stąd:
* wyjaśniamy im cel uczenia się i kryteria sukcesu,
* informujemy, na co będziemy zwracali szczególną uwagę podczas lekcji/zajęć, (NaCoBeZu),
* organizujemy w klasie dyskusje, zadajemy pytania i zadania, dzięki którym uzyskujemy informacje, czy i jak uczniowie się uczą,
* udzielamy uczniom informacji zwrotnych, które umożliwiają widoczny postęp w ich procesie uczenia się,
* umożliwiamy im korzystanie z ze wzajemnej pomocy,
* wspomagamy uczniów, by stali się odpowiedzialnymi autorami procesu swojego uczenia się.
A efekty? – sami Państwo możecie ocenić... - metoda dramy „Obrona Sokratesa” na kanwie fragm. „Uczty Platona” z uczniami kl. 8b i 8c w roli głównej
Kolejny projekt – „Las w czterech porach roku”
Uczniowie z kl. 4a i 4b rozwijali umiejętności współpracy w grupie poprzez wspólne wykonanie makiety lasu z różnych materiałów plastycznych. Użyli do tego również materiałów ekologicznych, ukazując tym samym swój szacunek do Matki-Ziemi oraz stosunek do przyrody.
Dzieci rozwijały również sprawność manualną swoich rąk, lepiąc z plasteliny m.in.: gniazda bocianie, figurki zwierząt leśnych, roślin znajdujących się w pobliżu leśnego runa. W ten sposób poznały ich naturalne środowisko, dowiedziały się czym się żywią i jak należy im pomagać, zwłaszcza w czasie zimy. Ponadto – dzieci miały możliwość wypowiadania, poprawnie pod względem językowym, własnych myśli na temat:
- Co widzę?
- Co czuję?
- Co słyszę w lesie?
Następnie zostały wprowadzone przez nauczyciela w próbę zredagowania dialogu, a w konsekwencji – stworzenia opowiadania twórczego nt. niecodziennego spotkania dzieci z sarenką w lesie, która… - ale o tym będzie można przeczytać wkrótce…
Ww zajęcia z języka polskiego były realizacją tygodniowego projektu „Las w czterech porach roku”.
6
Praca metodą projektu – "Niezwykła podróż po Wszechświecie"
Uczniowie Ksawerka biorą udział w wielu projektach. Jednym z nich jest projekt, realizowany podczas lekcji języka polskiego, dotyczący roli człowieka we Wszechświecie.
Uczniowie kl. 5a są fantastycznymi twórcami, dlatego zadania projektu - "Wszechświat i ja" – realizowali w grupach, tworząc plakaty oraz indywidualnie, redagując teksty o pierwszych ludziach na Księżycu i w Kosmosie. Przez tydzień uczniowie wytrwale pracowali, wykorzystując elementy nauczania holistycznego; głównymi przedmiotami były: plastyka, historia, geografia, język polski. Następnie - wyruszyli na spotkanie ze sławnymi ludźmi ze świata nauki, odkrywając ciekawostki o Neil’u Armstrongu czy Mirosławie Hermaszewskim.
Podsumowaniem ich pracy było stworzenie w grupach komiksu o niezwykłym spotkaniu z przybyszem z innej planety. W ten sposób dzieci rozwijają m.in. takie kompetencje kluczowe, jak:
- porozumiewanie się w języku ojczystym,
- podstawowe kompetencje naukowo-techniczne,
- kompetencje informatyczne,
- kompetencje społeczne i obywatelskie.
Zwieńczeniem ich tygodniowych działań była autoprezentacja projektu w holu szkoły. Dzięki zastosowaniu takiej metody młodzi artyści mogą chwalić się swoimi dokonaniami i odkryciami, jakich doświadczyli dzięki obcowaniu z dziełami literackimi związanymi z Kosmosem i Wszechświatem.
To była naprawdę udana podróż...
7
Zerówka tanecznym krokiem zakończyła rok szkolny.
- 2
Zakończenie roku szkolnego, to czas podsumowań i prezentacji zdobytych umiejętności. Obie grupy swoją roczną pracę zaprezentowały w formie artystycznej. Była to wędrówka z piosenkami, recytacjami i tańcami. Był to rok pełen emocji, różnych nastrojów, ale też chęci rozwijania się. Jesteśmy z Was dumni.
W uroczystości zakończenia roku szkolnego uczestniczyli zaproszeni goście: Dyrekcja, nauczyciele, Panie woźne, Rodzice. Dzieci otrzymały z rąk Pana Dyrektora dyplomy i książki. Pan Dyrektor podziękował dzieciom i nauczycielkom za te chwile pełne wzruszeńi emocji. Były także podziękowania dla rodziców, którzy w szczególny sposób byli zaangażowani w działania na rzecz szkoły i służyli swoją bezinteresowną pomocą. Nadszedł czas wakacji i pożegnań. Nie żegnamy się teraz całkowicie, bo wspólnie z niektórymi dziećmi będziemy pracować do końca lipca. Jednak w tym uroczystym dniu życzymy wszystkim dzieciom przyjemnego wypoczynku.
Korzystajcie z wakacji, cieszcie się każdym dniem, dbajcie o siebie i wracajcie do szkoły uśmiechnięci i pełni zapału do pracy w pierwszej klasie.
Dziękujemy Wam za rok wspólnej pracy
POWODZENIA😀😀😀😀😀😀😀
Dzień Dziecka na sportowo
- 12
Jaki jest najlepszy przepis na udane Święto Wszystkich Dzieci? Szkolny Dzień Sportu! Klasy 1-3 mogły się o tym przekonać podczas porannych zmagań na boisku. Energii, zapału i uśmiechu nikt nie mógł im odmówić! Nie zabrakło dobrej zabawy, świetnej kondycji i ładnej pogody, zaś Organizatorom oraz Siódmo- i Ósmoklasistom zaangażowanym w przygotowanie Imprezy należą się wyrazy uznania!
Natomiast uczniowie klas 4-8 na scenie sali gimnastycznej po raz kolejny dowiedli, jak zdolna młodzież uczy się w „Ksawerku". Uczestnicy „Mam Talent" oczarowali zebranych m.in. śpiewem, zręcznością układania kostki Rubika, przepięknymi strojami, sztuką, ale przede wszystkim... ogromną odwagą! Następnie, pod czujnym okiem jurorów, reprezentanci wzięli udział w turnieju, który wymagał wiedzy z rozmaitych dziedzin. Na szczęście, mogli liczyć na doping swoich kolegów i koleżanek! Kolejny punkt tego bogatego programu stanowiło klasowe karaoke. Jeżeli nawet repertuar zaskoczył młodych wykonawców, to dzielnie podjęli muzyczne wyzwanie!
Po zmaganiach intelektualnych i wokalnych oraz prezentacji talentów uczniowie klas 4-8 udali się na boisko, by w promieniach czerwcowego słońca spróbować swoich sił w rozmaitych konkurencjach sportowych. Później mogli poczuć, że to prawdziwe Święto Dzieci – chwile z barwną chustą animacyjną to dobra zabawa dla każdego!
Bardzo dziękujemy Radzie Rodziców za sfinansowanie zakupu nagród dla finalistów szkolnego konkursu Mam Talent, ja zaś wszystkim Uczniom gratuluję wytrwałości i energii i życzę, by kolejny Dzień Dziecka był tak samo wyjątkowy!
Nauczyciel bibliotekarz
Archiwum Aktualności