• Serca skierowane za naszą wschodnią granicę – na Ukrainę

Szanowni Państwo,

Od kilku dni nasze myśli i serca skierowane są za naszą wschodnią granicę – na Ukrainę. Wszystkich nas ogarnia wiele emocji – szok, niedowierzanie, bezradność, złość, poczucie zagrożenia i wiele innych. Emocje te również dotyczą dzieci, które mimowolnie chłoną je od dorosłych jak gąbka. Jak zatem możemy pomóc dzieciom w poradzeniu sobie z tą sytuacją?

Na pewno nie możemy trywializować ich emocji (zwłaszcza niepokoju) i lekceważyć ich, ale z drugiej strony nie możemy zwiększać tego niepokoju przekazując katastroficzne informacje. Dzieci, zwłaszcza te najmłodsze potrzebują teraz sporo spokoju i stabilnego/ stałego planu dnia. Starajmy się zachować codzienną normalność w tych trudnych okolicznościach. Nie słuchajmy non stop wiadomości w obecności dzieci i bacznie obserwujmy ich samopoczucie. Podejmijmy z nimi szczerą rozmowę dostosowując ją do wieku i możliwości poznawczych. Weźmy pod uwagę wrażliwość danego dziecka i poziom jego wiedzy o aktualnej sytuacji. Nie chodzi o to, aby dziecko niepotrzebnie straszyć, ale właśnie uspokoić i wyjaśnić jego wątpliwości czy pytania. Nie wszystkie dzieci będą chciały podjąć ten temat lub wystarczą im tylko ,,szczątkowe’’ informacje. Nie róbmy niczego na siłę, niech to dziecko będzie przewodnikiem w tej rozmowie. Polecam serdecznie rzetelny artykuł z praktycznymi wskazówkami na ten temat:

Media, zwłaszcza media społecznościowe takie jak Tik Tok czy Youtube pełne są relacji bezpośrednio z pola walki, pokazują mnóstwo filmików i zdjęć. Zwracam się do Państwa z prośbą o monitorowanie treści, do jakich mają dostęp nasze dzieci. Nadmierne epatowanie cierpieniem, ale i niestety sensacją nie przynosi żadnych korzyści, a może mieć negatywny wpływ na wrażliwość dzieci. Niektórzy (zwłaszcza starsi) uczniowie mogą traktować je lekceważąco czy bezceremonialnie, podobnie jak filmiki z gier. Korzystajmy z wiarygodnych źródeł informacji, ale ograniczajmy dzieciom, nawet tym starszym, dostęp do bezpośrednich relacji.

Zamiast tego zaangażujmy się w pomoc potrzebującym Ukraińcom poprzez udział w wielu zbiórkach i akcjach charytatywnych organizowanych w wielu instytucjach, również w naszej szkole. Jest to realna pomóc dla potrzebujących, która ma ogromne znaczenie w tej sytuacji.

Bądźmy razem w tych trudnych chwilach i okażmy solidarność!

Pozostaję do Państwa dyspozycji.

Z poważaniem,

Elżbieta Pleskacz – psycholog szkolny

• Ogólnopolski Dzień Walki z Depresją

• 23 lutego obchodzimy Ogólnopolski Dzień Walki z Depresją. Objawami depresji może być szereg objawów dotyczący sfery psychicznej (obniżony nastrój, apatia, spadek motywacji i aktywności) oraz sfery fizycznej (zaburzenia snu, zmęczenie czy zaburzenia apetytu) przedstawione na grafikach. Choroba ta dotyczy nie tylko ludzi dorosłych, ale coraz częściej dotyka również młodzież i dzieci. W sytuacji nauki zdalnej, przedłużającej się izolacji czy trudności z powrotem do nauki stacjonarnej mogą pojawiać się wyżej wymienione zaburzenia. Warto zachować czujność i ,,monitorować’’ swoje samopoczucie i swoich bliskich. W przypadku dłuższego trwania objawów należy skontaktować się ze szkolnym specjalistą lub inną instytucją pomocową. Dbajmy o siebie nawzajem!

Elżbieta Pleskacz – psycholog szkolny

Źródło grafiki: ,,Pedagoga sposób na…’’

• Szkolne eliminacje do IV Międzyszkolnego Konkursu Twórczości Józefa Ratajczaka w SP 63

• W piątkowe przedpołudnie w naszej szkole odbył się szkolny etap IV Międzyszkolnego Konkursu Twórczości Józefa Ratajczaka. Z utworami tego poety zmierzyli się uczniowie klasy 4a i 4b.

Wyniki zostaną ogłoszone przez dziennik elektroniczny, zaś zwycięzcy będą reprezentować "Ksawerka" w marcowym finale w Szkole Podstawowej nr 7.

Uczestnikom serdecznie gratuluję przepięknych występów oraz odwagi, a Polonistom klas czwartych i Wychowawcy klasy 2b bardzo dziękuję za zaangażowanie!

• Baśniowe Walentynki w bibliotece

• W lutym nie sposób nie wspomnieć o Dniu Zakochanych! Z tej okazji klasy 0a, 0b, 1a, 1b, 2a, 2b, 3a, 3b, 4a i 4b wzięły udział w cyklu spotkań pod hasłem "Baśniowe Walentynki w bibliotece".

Były baśnie, rozmowy o ulubionych bajkach, o tym, kto jest dla nas ważny, zgadywanki i walentynkowe wróżby.

Nauczycielom i Uczniom dziękuję za magiczne przedpołudnia i życzę dużo miłości – nie tylko  14 lutego ;-)

• „Skrzydlate Walentynki”

• W ramach akcji "Skrzydlate Walentynki" do rąk pacjentów Hospicjum Palium sfrunęło aż 179 kartek!

Wszystkim Walentynkodawcom – Nauczycielom klas 0-8, Rodzicom i – przede wszystkim – Uczniom ogromnie dziękuję za zaangażowanie oraz okazane serce!

• Uroczystość pasowania na czytelnika

• W lutym w naszej bibliotece odbyła się uroczystość pasowania pierwszoklasistów na czytelników.

Dzieci z klas: 1a i 1b najpierw udały się na spacer, poznając zakamarki i sekrety owego zakątka. Rozmawiały na temat zachowania w bibliotece oraz o tym, jak dbać o książki, a następnie złożyły ślubowanie.

Czekały na nie niespodzianki: dyplomy, wyprawki od Instytutu Książki, oryginalne zakładki wykonane przez ich Kolegów i Koleżanki z klas: 7a, 7b, 7c, 8a i 8c (którym bardzo dziękuję za pomoc!), a także - swoje pierwsze wypożyczone książki!

Były uśmiechy, duma, wiedza i radość oraz – mam nadzieję – początek pięknej przygody z biblioteką i literaturą, a po powrocie do sali – chwila z ciekawą lekturą.

Wychowawcom i Uczniom dziękuję za przemiłe chwile!

• Dzień Bezpiecznego Internetu

• 08. 02 to Dzień Bezpiecznego Internetu. W dzisiejszych czasach, a zwłaszcza podczas nauki zdalnej bez Internetu ani rusz. Korzystamy z niego codziennie, ale warto pamiętać o niezbędnych zasadach bezpieczeństwa w sieci.

Źródło grafik: ,,Pedagoga sposób na …”