• Aktualności

            • Kajko i Kokosz, wciąż na topie i na tropie uczniów...

            • Drama bezpośrednio nawiązuje do idei prezentowanej przez Johna Deweya i jego Koncepcji Nowego Wychowania. Chodzi w niej o uzależnienie nauczania od właściwości Nauczania od właściwości psychicznych dziecka, jego potrzeby działania i ekspresji twórczej. Drama to metoda aktywnego działania uczniów, w którym wykorzystują oni swą wyobraźnię....

              Głównym celem dramy było:
              - kształcenie wrażliwości uczniów,
              - doskonalenie umiejętności rozmowy o uczuciach własnych, wewnętrznych przeżyciach, lękach i radości,
              - uświadomienie własnej indywidualności przy jednoczesnym poszanowaniu odrębności innych,
              - kształcenie określonych zachowań społecznych (poszanowanie, koleżeńskość)
              - panowanie nad emocjami,
              - doskonalenie mimiki, ekspresji, operowania ciałem,
              - wzbogacenie słownictwa, frazeologii, zakresu pojęć,
              - kształtowanie umiejętności poprawnego władania językiem,
              - przygotowanie do aktywnego uczestnictwa w życiu poprzez umiejętne i świadome korzystanie z dóbr kultury.

              W kl. 4a uczniowie sami dobrali się, tworząc zespół złożony z ekspertów- bohaterów słynnego komisu „Kajko i Kokosz. Szkoła Latania”. Sami stworzyli scenariusz, sami dobrali scenografii i sami stworzyli rekwizyty, by jak najdokładniej odwzorować rzeczywistość ukazaną w książce. I udało się!!! Jestem z nich dumna.

            • Praca metodą projektu z dziećmi z Ukrainy

            •   Jesiennego, melancholijnego popołudnia, uczniowie z Ukrainy podjęli się pracy nad projektem "Z globusem przez świat".  Po zapoznaniu ich ze słownictwem dotyczącym nazw państw i ich stolicami, sami wykonali karty pracy - rysując flagi państw.

              Następnie, podczas kolejnych zajęć, grali w klasie w karty.  Na koniec pracowali indywidualnie z globusem. Celem tego projektu było:

              * zapoznanie z geografią świata,

              * rozpoznawanie kształtu Europy na mapie i na globusie,

              * ćwiczenie techniki głośnego czytania poznanych nazw. 

              Zajęcia przyniosły dzieciom dużo radości, mimo niepogody; zwłaszcza, kiedy okazało się, jaka czeka ich "słodka" niespodzianka za zdobycie 1. miejsca w grze "Państwa-miasta".  

            • "Spotkania z kulturą"

            • W chłodne, jesienne, przedpołudnie, wybraliśmy się po raz kolejny do Teatru Animacji, by realizować projekt "Spotkania z kulturą". Tym razem byliśmy świadkami wielkiego wydarzenia: otóż bohaterowie sztuki - Dora Dynks oraz Waldemar Wihajster, czyli postrzelona para detektywów, otrzymała nowe zlecenie. Tym razem była poważna misja – z poznańskiego ratusza ktoś uprowadził słynne koziołki!

              Jeśli koziołków nie będzie na wieży w samo południe, wydarzy się katastrofa! Tajemniczy porywacz przemieszczał się po mieście, skutecznie zwodząc depczących mu po piętach detektywów... oraz uczniów - widzów, którzy od początku zostali włączeni w tajne śledztwo! W szalonym tempie kluczyli po Poznaniu, odkrywając wyjątkowe miejsca i spotykając takie osobistości, jak: ducha Lecha, bamberkę Super-bohaterkę, Starego Marycha, gołębia Ignacego czy gorące w uczuciach kłódki z mostu Jordana, żeby w końcu... Nie!

              Nie powiemy wam, jak zakończy się spektakl pt. „Misja: Poznań, gdzie są koziołki poznańskie”? musicie ją zobaczyć sami ... Wskoczcie, jak my,  na zaczarowany pokład Imaginarium i przekonajcie się sami!

            • „Słodka niespodzianka”?

            • – o dalszej współpracy między dziećmi z Ukrainy a dziećmi z Polski w Ksawerku

              W listopadowe, deszczowe, zimne, popołudnie, uczniowie z Ukrainy wraz z uczniami z Polski, wybrali się na niezwykłą wycieczkę do Muzeum Czekolady w Poznaniu. Na miejscu wzięli udział w warsztatach czekoladowych, na których przedstawiona była m. in. historia czekolady, prezentacja multimedialna procesu powstawania czekolady. Każdy uczestnik otrzymał strój deseranta (fartuch i czapkę kucharską), w którym tworzył własną tabliczkę czekolady, zdobioną ulubionymi dodatkami.

              Tego dnia dzieci dowiedziały  się, gdzie na świecie uprawia się kakaowce, w jaki sposób są  zbierane ziarna, jak suszy się je i przechowuje oraz jak transportuje na cały świat. Mogły poczuć smak przypraw stosowanych do wyrobu czekolad, zobaczyć prawdziwy kakaowiec czy  dotknąć i spróbować uprażonych ziaren, śruty i masła kakaowego.  Emocje sięgały zenitu!!!

            • Z Kahoot’em język polski niestraszny!

            • Lekcja rozpoczęta słowy: „Proszę, wyjmijcie smartfony” zdaje się być lekcją marzeń dla niejednego ucznia….
              W Ksawerku takie marzenia spełniamy…

                  Jak powszechnie wiadomo - Kahoot - jest popularnym narzędziem on-line służącym nauczycielom do tworzenia interaktywnych quizów – nie tylko w Polsce, ale również na świecie. Wraz ze stosowaniem wielu innowacyjnych metod nauczania w Ksawerku jest coraz częściej propagowany przez nas - nauczycieli. Wszyscy lubimy quizy, konkursy, teleturnieje i zdrową rywalizację...  Stąd, ku zadowoleniu i uciesze uczniów klasy 6 a, przeprowadzona została kolejna lekcja języka polskiego – tym razem z wykorzystaniem cech przypowieści oraz znajomości treści tych tekstów biblijnych.

                          Uczniowie sami dobrali się w grupy, sami dokonali wyboru tekstów przypowieści (omawianych podczas lekcji i tych, których treści nie znali) co dodatkowo kształtuje w nich umiejętność współpracy. 

                  Emocje sięgały zenitu – a czy właśnie nie o to chodzi? To jest klucz do sukcesu, który pozwala osiągać uczniom lepsze wyniki  w nauce. Jedno wydaje się być jasne – uczenie się poprzez zabawę może nie zmienić całego społeczeństwa, ale może mieć znaczący wpływ na naszych uczniów. Dzieci osiągają lepsze efekty poprzez uczenie się przez zabawę, a nowa wiedza najszybciej zostaje przez nie przyswajana, kiedy się podczas tego procesu śmieją  i dobrze bawią. I język polski staje się nie taki straszny….. zresztą, zobaczcie Państwo sami!

               

            • Zielony kapturek?

            • – to całkiem możliwe, ale tylko w Ksawerku…

              Główne założenia metod aktywizujących to przewaga uczenia się nad nauczaniem, a tym samym - większe zaangażowanie uczniów w proces dydaktyczny. Nauczyciel przestaje być nieomylnym ekspertem, stając się jedynie doradcą, organizatorem, ekspertem. I tak było w przypadku dramy w wykonaniu uczniów z kl. 4a. Warto wspomnieć, iż termin ten pochodzi od greckiego „drao” -  co oznacza; „działam, usiłuję”. Taka metoda daje uczniowi rolę kreatora i sprawcy działań, a nie tylko wykonawcy poleceń nauczyciela. Umożliwia stworzenie takiej sytuacji edukacyjnej, która wyzwala aktywność poznawczą i emocjonalną oraz uczy współpracy w grupie rówieśniczej.

              Podczas lekcji podsumowującej projekt „Z baśniami za pan brat’” uczniowie stworzyli scenariusz, wymyślając postacie baśniowe, a następnie - wcielając się w ich role. Utożsamili się z kreowanymi postaciami, doznając głębokich przeżyć, zamieniając Czerwonego Kapturka na Zielonego….. Taka forma pracy uczy dzieci samodzielności myślenia i działania, aktywności i otwartości, rozwija emocje, wyobraźnię i fantazję. Sprawia, że problemy bohaterów literackich stają się im bliższe, bowiem odnajdują w nich aktualne treści, poznają innych,
              a przede wszystkich - samych siebie. Zaangażowane działanie budzi ich wyobraźnię, zmusza do poszukiwań twórczych, buduje więzi między uczniami, kształci wrażliwość oraz wzmacnia poczucie wartości dziecka.

              A o to nam w procesie dydaktycznym chodzi!

            • Polonistyczny „zawrót głowy” - escapee room…

            • W piątkowe przedpołudnie, w sali lekcyjnej zaroiło się nagle od tajemnic i zagadek językowych. Uczniowie z kl. 6a przygotowali lekcję podsumowującą temat dotyczący opisu przeżyć wewnętrznych.

              Dzieci weszły do pomieszczenia, w którym czekało na nich sześć misji do spełnienia. Przejście każdej z nich umożliwiało im zdobycie fragmentu zadania. Gdy poznały je w całości, mogły zredagować opis przeżyć wewnętrznych, którego bohaterem był poszukiwany przez cały ten czas bohater - Zbynio.

              Udało się, uczniowie pełni przeżyć i odczuć, pisali piękne teksty, będące odzwierciedleniem ich stanu wywołanego spotkaniem z tajemniczym bohaterem. „To było ekscytujące, polonistyczne wyzwanie!” – mówili po lekcji.

              Każdy sposób aktywizacji uczniów musi się opierać na stosowaniu przez nauczycieli nowoczesnych technik i metod pracy. A uczenie poprzez działanie jest najbardziej efektywne, bowiem doskonali umiejętności przydatne w codziennym życiu, np.: logiczne myślenie, dyskutowanie, kreatywność, selekcja informacji. I tak też się dzieje w Ksawerku!!! Zresztą, zobaczcie Państwo, sami….

            • Spotkanie ze sztuką

            • 17 października uczniowie klasy 5a wybrali się na MTP w celu obejrzenia multisensorycznej wystawy holenderskiego malarza Vincenta van Gogha.

              Uczniowie poznali historię życia malarza oraz jego twórczość. Prace artysty wyświetlane były jako wielkoformatowe, tętniące kolorami płótna. Ściany wokół oraz podłoga przemieniały się w pasjonującą opowieść o życiu i twórczości malarza. Program skupiał się również na listach van Gogha do brata Theo, dzięki czemu możliwe było poznanie poglądów artysty, jak i jego samego.