• Aktualności

            • Zakończyliśmy rok szkolny 2022/2023; teraz jest czas, kiedy nie będziemy wiedzieli, jaki jest dzień tygodnia....

            • W piątkowe, skwarne przedpołudnie, zgromadziliśmy się w auli, by pożegnać mury szkolne na siedemdziesiąt dni! Na ten dzień czekaliśmy z utęsknieniem... Uczennice i uczniowie mogli wysłuchać, specjalnie na okoliczność zakończenia roku szkolnego, koncertu akordeonowego, przygotowanego przez Pana Kamila i Specjalnego Gościa .... - zostaliśmy "muzycznie" zaproszeni na Bałkany oraz do Brazylii i Boliwii; kto nie widział, nie słyszał - niech żałuje!!! 

              Ten rok szkolny uważamy za zamknięty! Przed nami daleka droga do tego, by nasz Kochany Kswerek "błyszczał wszystkim barwami tęczy"... Ale dzięki dalszym wspólnym, owocnym, jak dotąd, wysiłkom Uczennic i Uczniów, Rodziców i Nuczycieli oraz Pracowników Administracji, uda się, bo nasza szkoła to "Szkoła marzeń!". 

              Życzymy Wam udanych, zdrowych i bezpiecznych wakacji! 

            • Nasi kochani Absolwenci... jakiż żal, że nas opuszczacie; ale jakaż duma z tego, że wiecie, iż: "Nie tylko z książek płynie dobra nauka; z serca nauczać - to jest wielka sztuka"

            • Drogie Uczennice! Drodzy Uczniowie! Kochani Nasi Absolwenci!

               

              "Nic nie zdarza się dwa razy i nie zdarzy" - jaki pisała Wielkopolanka, noblistka, Wisława Szymborska. Zakończył się pewien ważny etap szkolnego życia. Przed Wami cały świat. Przed Wami nadzieje, niepokoje, niepewność; mozolne szukanie drogi i prawdy na splątanych ścieżkach życia...Każdy z Was niech idzie swą drogą z uśmiechem na twarzy, znajdzie w niej radość  i szczęście  - tego Wam życzymy. Tak, jak powiedział dziś Pan Dyrektor, Marek Szczeszak: "Bądźcie dobrymi ludźmi!"

              Wiążemy z Wami duże nadzieje, ponieważ jesteśmy przekonani, że wiedza, zdolności i umiejętności zdobyte w Ksawerku, odkrywane i rozwijane w naszej szkole, będą procentowały. Jesteśmy z Was dumni!!!

               

              "Wszystko się kończy i wszystko przemija,

              i sen się kończy i cudowne marzenia.

              Lecz jest coś w życiu, co nigdy nie przemija.

              A tym są - miłe wspomnienia!"

               

              Szanowni Państwo, Rodzice Absolwentów!

              Dziś, na Państwa ręce, składamy wyrazy wdzięczności za pracę dla klasy: 8a, 8b i 8c i Ksawerka przez osiem lat. Dziękujemy za każde miłe słowo, za bezinteresowną pomoc, za wspieranie naszych, belferskich, działań dla całej naszej społeczności uczniowskiej. Dzięki Państwa wsparciu i pomocy nasza codzienna praca pedagogiczna była łatwiejsza i przynosiła zamierzone rezultaty.    

               

              Życzymy Państwu i Naszym Kochanym Absolwentom, udanego i zasłużonego wypoczynku - dziękujemy za wszystko);

            • Podsumowań nadszedł czas...

            •  

              PROJEKT PAKT - o  nowatorskich metodach pracy w Ksawerku - Obrazek 1

              Za nami kolejny rok szkolny…

              W Ksawerku działo się, oj, działo się!!!

               

              Mamy finalistów Wojewódzkich Konkursów Kuratoryjnych:

              1.  Julię Wrześniacką (język polski)
              2. Janka Piotrzkowskiego (geografia)

              Nasi ósmoklasiści: Agnieszka Binczewska - zdobyła wyróżnienie w ogólnopolskim konkursie „Sacratissimi Cordi Polonia Restituta”. Michalina Zaremba, Julia Wrześniacka oraz Staś Cieśla  - wyróżnienie w ogólnopolskim Konkursie „Z polszczyzną na co dzień”.

               

              Braliśmy udział w różnych projektach, m. in. współfinansowanych z Unii Europejskiej:

              1. „Code Week”
              2. Lekcje enter: cyfrowa szkoła”
              3. "Code Week"

              Uczymy „żyć dla innych”, bowiem życie wtedy jest piękne i tylko wtedy ma sens, kiedy możemy pomagać innym, bezinteresownie, czego przykładem są liczne akcje charytatywne, m. in.:  

              1. Czekoakcja”
              2. Dzień kolorowej skarpetki”
              3. „Dzień Wolontariusza”
              4. „Bombka z serduszkiem”/”Świąteczna kartka dla Hospicjum Palium”/jesienna zbiórka książek dla seniorów z Hospicjum Palium
              5. całoroczna zbiórka mydełek, past do zębów, okularów na rzecz fundacji „Redemptoris Missio”

              W Ksawerku działa koło „Caritas” i klub wolontariusza ”Podziej się sercem”.

               

              Złote myśli Korczaka

              WWW.miasto.dzieci.pl

            • "Żywa lekcja" - z wizytą w Muzeum Rogala Świętomarcińskiego...

            • Rogalowe Muzeum Poznania to żywe centrum poznańskich tradycji i kultury. Mieści się w samym sercu Poznania – na Starym Rynku - z widokiem na wieżę ratuszową z koziołkami.

              To miejsce dla wszystkich, którzy chcą poznać lepiej Poznań, jego specyfikę, język oraz symbole. W piątkowe, skwarne popołudnie, uczniowie z Polski i z Ukrainy wybrali się do tego magicznego miejsca, by m. in. upiec własne rogale. Emocje sięgały zenitu!!

               

            • Sushi na lekcji

            • W piątkowe przedpołudnie uczniowie klasy 8b odbyli kulinarną podróż na Daleki Wschód – tematyką lekcji było sushi.

              Sami przygotowywali dodatki do tej potrawy – ogórka, paprykę kolorową, awokado, warzywa.

              W czasie lekcji powstały różne rodzaje sushi:

              - nigiri wegetariańskie i z wędzonym łososiem

              - hosomaki z surimi i łososiem

              - autorskie sushi z dodatkiem owoców.

              Każdy uczeń zakończył lekcję prezentacją dania i degustacją z klasycznymi dodatkami, czyli sosem sojowym, pastą wasabi, marynowanym imbirem. W każdym z sushi mieściła się niespodzianka - wierszyk od (za chwilę) - Naszych Kochanych Absolwentów, który brzmi:

               

              „Powiedz mi, a zapomnę. Pokaż mi, a zapamiętam.

              Pozwól mi zrobić, a zrozumiem” (Konfucjusz).

               

              Za naukę pełną zaangażowania, cierpliwość i otwartość na drugiego człowieka, serdecznie dziękujemy. 

               

              Uczniowie kl. 8.

            • Wyróżnienia dla uczniów Ksawerka w ogólnopolskich konkursach

            • Droga Aniu Filanowicz!

              Droga Julio Wrześniacka!

              Droga Michalino Zaremba!

              Drogi Stasiu Cieśla!

              Drogi Janku Puślecki!

              Szanowni Państwo!

              Z radością spieszę poinformować, iż ww Uczennice i Uczniowie, po 4. etapach: szkolnym, rejonowym, wojewódzkim i ogólnopolskim, doczekali się finału - otrzymali ogólnopolskie certyfikaty, wyróżnienia i nagrody rzeczowe w dwóch ogólnopolskich konkursach polonistycznych:

              1) "Z ortografią na co dzień"

              2) "Z poprawną polszczyzną na co dzień".

               

              W ww konkursach wzięło łącznie 7 uczniów, z czego 5 otrzymało ogólnopolskie wyróżnienia. Serdecznie gratuluję, Wam, Kochani, wyników! Życzę Wam dalszych sukcesów w pogłębianiu wiedzy o "obcym" języku polskim. Rozsławiajcie dalej imię Ksawerka!

              Już dziś zapraszam do kolejnych edycji w przyszłym roku szkolnym, wzbogacone one zostaną o:1) ogólnopolski konkurs "Z kaligrafią na co dzień"2) ogólnopolski konkurs "Savoir-vivre na co dzień"

              Monika Więckowska - organizator ww przedsięwzięć w SP-63

            • Spotkanie z Henrykiem Sienkiewiczem w Poznaniu - czy to możliwe???

            • W ramach "żywej lekcji" języka polskiego uczniowie kl. 5a odbyli kolejną podróż literacką... - tym razem spotkali się z Henrykiem Sienkiewiczem...

              K'woli przypomnienia - Muzeum Literackie Henryka Sienkiewicza w Poznaniu zostało otwarte 10 czerwca 1978 r. i jest najmłodszym muzeum w Polsce poświęconym pisarzowi. Historia powstania Muzeum Literackiego jest niezwykła, ponieważ Sienkiewicz nie miał oczywistych związków z Poznaniem. W stolicy Wielkopolski był zaledwie kilka razy, a w kamienicy przy Starym Rynku 84, nie gościł nigdy! Los złączył pisarza z Poznaniem przez osobę Ignacego Mosia, który większość życia poświęcił kolekcjonowaniu pamiątek związanych z polskim noblistą, jego twórczością i rodziną. Ignacy Moś przekazał swoje bogate zbiory poznańskiej Bibliotece Raczyńskich, a władze miasta na siedzibę Muzeum przeznaczyły wyjątkową XVI-wieczną kamienicę przy Starym Rynku. Jej właścicielami byli niegdyś wybitni mieszkańcy Poznania, tacy jak Jan Baptysta Quadro - budowniczy renesansowego Ratusza i Cyryl Ratajski - prezydent miasta.

              O tym, o twórczości pisarza, o genezie trylogii, o podróży do Afryki, o 5. żonach pisarza, z których każda miała na imię zaczynające się od litery M... (jak Miłość), mogli m. in. usłyszeć, z ust bajecznie o tym opowiadającej Pani Przewodnik, nasi uczniowie z: Polski, Ukrainy i z Białorusi.

               

              "To była ciekawa, imponująca i pełna mądrości lekcja" - mówili po wydarzeniu uczniowie. "Chcemy takich więcej!"

            • Zakończyliśmy realizację szkolnego projektu "Sobotnie spotkania z kuturą"

            • W czerwcowe przedpołudnie, mimo zmęczenia, żadni jeszcze literacko-poetyckich "przygód" oraz kulturalnej "uczty", byliśmy w Teatrze Animacji. Tym razem spotkaliśmy legendarny i uwielbiany teatrzyk "Zielona gęś" stworzony wg pomysłu poety, Konstantego Ildefonsa Gałczyńskiego. Ta literacka perełka, napisana ponad siedemdziesiąt lat temu, nadal przyciąga rzesze uczniów.... 

              Po spektaku, czekała nas kolejna niespodzianka: naturalne lody, obiad (niekoniecznie do końca zdrowy, ale cóż!!! - raz się żyje) oraz zwiedzanie zabytków Poznania i poznanie historii: Pegaza - symbolu opery, Zamku, Placu Trzech Krzyży, Międzynarodowych Targów Poznańskich, rzeźby Pani Abakanowicz, Browaru, domu Małgorzaty Musierowicz, w którym toczy się akcja słynnej "Jeżycjady" i wizyta w auli UAM z Mickiewiczem - w roli głównej.

              Emocje sięgały zenitu, zresztą, zobaczcie, Państwo sami na uśmiechnięte buźki naszych uczniów: z Polski i z Ukrainy oraz z Białorusi!!! Przeszliśmy ponad 5 km pieszo. Było mega!!!

            • Nowoczesne technologie dla uczniów Ksawerka - to już norma...

            • „Lekcja:Enter”, to kolejny projekt współfinansowany ze środków UE, a który realizujemy w Ksawerku od tego roku szkolnego. W jego ramach najpierw chętni nauczyciele odbyli cykl szkoleń, których celem było podniesienie kompetencji w zakresie innowacyjnego i kreatywnego wykorzystania zasobów i środowisk cyfrowych w pracy edukacyjnej.

              Podczas jego realizacji uczniowie m. in. z klas: 4a, 4b, 5a, 8b i 8c dowiedzieli się:

              - jak zmienić swój sposób myślenia podczas lekcji, by bardziej się angażować w proces uczenia się,

              - w jaki sposób należy rozwijać w sobie umiejętność krytycznego i twórczego myślenia,

              - jak efektywnie pracować w zespole.

               

              Są to zatem lekcje, które:

              - stawiają ucznia na pierwszym miejscu,

              - pozwalają mu na zdobywanie wiedzy drogą własnych doświadczeń i poszukiwań, za pomocą ogólnodostępnych narzędzi cyfrowych, programów i aplikacji.

               

              A o to nam Wszystkim chodzi!!!

            • Czytamy dzieciom

            • XXII Ogólnopolski Tydzień Czytania Dzieciom trwał od 1 do 7 czerwca i odbywał się pod hasłem „Książka jest jak ogród”. Tę piękną myśl można rozmaicie interpretować. Uczniowie z klas: 2b, 3b i 5b, którzy w owym okresie zajrzeli do biblioteki, zwrócili się w stronę bogactwa kryjącego się w literaturze oraz ku ekologii.

              Układając puzzle, mogli poznać sposoby ochrony środowiska. Podobnie działo się podczas lektury „Misji Inspektora Maskonura” Zofii Staneckiej i „Wysypiska książek” Katarzyny Grzybek.

              Następnie dzieci udowodniły, że są ekspertami w tej dziedzinie. W trakcie interesujących dyskusji pokazały, że znają znaczenie słowa ekologia, doskonale rozumieją jej rolę i wiedzą, jak dbać o przyrodę… ponieważ wszyscy stanowimy jej część!

              Wychowawcom oraz Uczniom dziękuję za wartościowe i pouczające spotkania! 😊

              Nauczyciel bibliotekarz

               

            • Uczniowie Ksawerka - twórcami gry miejskiej...

            • Uczniowie kl. 5a postanowili opracować grę miejską. Celem było sprawdzenie znajomości treści powieści fantastycznej, autorstwa Doroty Terakowskiej. 

              Przypomnijmy, iż bohaterem "Władcy Lewawu" jest wychowanek jednego z krakowskich domów dziecka, trzynastoletni Bartek. Podróżując w poszukiwaniu widywanej w snach matki, dociera do Smoczej Jamy, gdzie odkrywa przejście do innej rzeczywistości, będącej lustrzanym odbiciem Krakowa – grodu zwanego Wokarkiem. W owej alternatywnej rzeczywistości powietrze jest czyste, woda w Wiśle – niezanieczyszczona, jednak Wokarkiem rządzi tyranizujący mieszkańców satrapa, którego poddani określają mianem Nienazwanego. Bartek decyduje się wspomóc mieszkańców Wokarku – Allian – w walce z Nienazwanym.

               

            • Szyfrowanie i kodowanie - to nie jest bajanie! To była iście "żywa lekcja" w terenie, jakich w Ksawerku jest wiele...

            • Jak udało się złamać szyfr maszyny uważanej za niemożliwą do złamania? Jakie było znaczenie złamania Enigmy dla losów II wojny światowej? Jak doszło do powstania kryptografii maszynowej? Dlaczego Enigma stała się tak ważna dla losów II wojny światowej? Dlaczego Niemcy uważali Enigmę za bezpieczne narzędzie utajniania informacji? - m. in. na te pytania uczniowie klas: 8a, 8b i 8c znaleźli odpowiedzi podczas piątkowego wyjścia do Centrum Szyfrów "Enigma". 

              "To była cenna, "żywa" lekcja języka polskiego i historii" - mówili ósmoklasiści. 

            • Bal ósmoklasistów

            • Tak bawili się ósmoklasiści na pierwszym w swoim życiu, szkolnym balu, który zorganizowali dla Nich Rodzice,  a nad całością imprezy czuwała Dyrekcja Szkoły oraz Rada Rodziców. Nasi, za chwilę - Ablsolwenci - pokazali pełną klasę!