• Aktualności

            • Ekotydzień w Ksawerku

            • Czym zakończyliśmy Ekotydzień w Ksawerku? Popatrzcie sami! Zaskoczyliście nas swoim zaangażowaniem, za które bardzo dziękujemy!!! To dzięki Wam, darczyńcom różnych roślin, nasz szkolny świat stał się piękniejszy i będzie cieszył przez długi czas! Pamiętajcie, że każde nasadzenie roślin które wykonaliście będzie mieć pozytywny wpływ na miejską przestrzeń, w której żyjemy. Im więcej będziemy sadzić roślin, tym większy będzie wpływ na jakość powietrza oraz ograniczenie skutków niekorzystnych zmian klimatu, które dotykają nas w coraz większym stopniu. Dlatego dziękujemy Wam bardzo za upiększenie terenów szkoły, a także za dołożoną przez Was cegiełkę do działań mających na celu dbałość o naszą planetę

              Dziękujemy rodzinom: Antoniny, Antoniego, Borysa z klasy 1a oraz całej klasie za podarowane rośliny, rodzinom Julii, Olgi, Leny z klasy 1b, Mateusza z klasy 2a, Dominika z klasy 3a, Weroniki, Mieszka, Julii z klasy 3b, Kuby i Franka z klasy 4b, Julka z klasy 5b i całej klasie za podarowane rośliny oraz Pani Jolii (naszej byłej Sekretarz szkoły).

              Dziękujemy również Mamom, które pięknie oczyściły (niestety jeszcze) stare schody prowadzące do naszej ścieżki ekologicznej! Uczniowie otrzymali pisemne podziękowania i drobną niespodziankę

              A JH

            • "I ekodebata w Ksawerku SMOG STOP"

            • W ramach ekotygodnia odbyła się bardzo poważna, pierwsza organizowana w naszej szkole, " 1 ekodebata w Ksawerku SMOG STOP". Debata w której udział wzięli zaproszeni eksperci. Tematem nad którym pochylili się debatanci był smog. Smog, który zabija. Reprezentanci z klas 1-7 wykazali się ogromnym zaangażowaniem, wiedzą, krytycznym myśleniem oraz odpowiedzialnością i kulturą osobistą. Zadawali mnóstwo pytań, poruszali interesujące ich ekokwestie i korzystali z ogromnej wiedzy zaproszonych ekspertów z ramienia Urzędu Marszałkowskiego Województwa Wielkopolskiego, Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej, Koalicji Antysmogowej Bye Bye Smog, Liceum Ogólnokształcącego nr XIV oraz Rady Osiedla. Eksperci, Dyrektor i organizatorzy (AM i AJH) byli pod wrażeniem uczestników. Ich wrażliwości i świadomości. Debata pomimo iż pierwszy raz organizowana w naszej szkole jawiła się w oczach naszych ekspertów jako profesjonalna.

              Mamy nadzieję na dalszą współpracę i kolejne ekodziałania.

              Debata prowadzona była przez naszego nauczyciela muzyki Pana Kamila Topaczewskiego oraz Zosię i Julka z klasy 5b. Cała trójka również spisała się na medal

              WFOSGW napisał o naszych uczniach

              https://m.facebook.com/story.php?story_fbid=611681867657504&id=100064470889273

              A.JH

            • Bilbo Baggins na "wieszaku"? - w Ksawerku wszystko jest możliwe...-

            • Podczas realizacji kolejnego projektu uczniowie kl. 5a zaprezentowali swoje prace na sznurkach. Dlaczego? Ponieważ klasyczną charakterystykę postaci (a był to bohater literacki z lektury "Hobbit, czyli tam i z powrotem") uczniowie przygotowali na kolorowych kartkach i przywiązali do wieszaków. Każda część charakterystyki stanowiła inny kolor i nowy fragment opisu wyglądu, charakteru bohatera oraz jego oceny w oczach uczniów. W tego typu pracy elementy graficzne podnoszą jej walory.   

              W imieniu Twórców zapraszamy do oglądania ekspozycji prac na 1. piętrze Ksawerka. 

            • Majowy powiew Romantyzmu…

            • Z okazji Międzynarodowego Tygodnia Bibliotek w „Ksawerku” odbyła się II Majowa Gala Pięknego Czytania, w której wzięły udział klasy: 1b, 2b, 3b, 4a, 4b, 5b i 7a. Uczniowie mieli okazję spróbować swoich sił zarówno w matematyce, gimnastyce, jak i sztuce dyskutowania. Biblioteczne zmagania rozpoczęli oni od tajemniczych puzzli. Z układanek wyłoniła się postać towarzysząca nam podczas wiosennych spotkań, czyli Aleksander Fredro. Następnie chłopcy i dziewczęta poznali kilka informacji na temat polskiego poety okresu romantyzmu, dodając znane sobie fakty. Później przyszła pora na głośną lekturę utworów patrona roku 2023. Nie było to proste zadanie, ponieważ niektórzy dopiero uczą się czytać lub ćwiczą ową umiejętność, a musieli stanąć w szranki z dziewiętnastowieczną poezją. Nauczycielom i Uczniom dziękuję za wspólnie spędzony czas. Mam nadzieję, że twórczość Aleksandra Fredry będzie towarzyszyła Uczestnikom również po tym cyklu majowych spotkań w bibliotece szkolnej.

              Nauczyciel bibliotekarz

            • Pamiętamy o Szymborskiej…

            • Nasza szkoła podjęła również kilka działań w ramach ogólnopolskiego projektu Mistrzyni Wisława Szymborska. Aby przybliżyć dzieciom i młodzieży twórczość wybitnej noblistki, starsi uczniowie wykonali zakładki do książek z fragmentami jej wierszy (Bardzo dziękuję!), które wręczono poszczególnym klasom. Z kolei czwarto-, piąto, szósto- i siódmoklasiści w zaciszu biblioteki wzięli udział w Przeglądzie Liryki Wisławy Szymborskiej. Poprzez swoją deklamację takich utworów, jak „Niektórzy” czy „Gawęda o miłości do ziemi ojczystej”, udowodnili, że słowa poetki mogą budzić wzruszenie i refleksję i z pewnością warte są tego, aby je poznać. Recytatorom gratuluję budzących emocje występów, a Wychowawcy Świetlicy oraz Wychowawcy klasy 8a bardzo dziękuję za zaangażowanie! Mam nadzieję, że podjęte działania choć w małym stopniu przyczynią się do zachęcenia uczniów do lektury utworów Szymborskiej.


              Nauczyciel bibliotekarz

            • Rodzice polecają…

            • W ramach ogólnopolskiego projektu Ratownicy Czytelnictwa oraz z okazji przypadającego w maju Międzynarodowego Dnia Rodzin oddałam głos ważnym Członkom naszej szkolnej społeczności. W trakcie akcji „Rodzice polecają” mieli oni możliwość zaproponowania interesujących pozycji książkowych oraz podania powodów, dla których warto po nie sięgnąć. Wyjątkowe recenzje można przeczytać na gazetce przed biblioteką, a Uczestnikom serdecznie dziękuję za podzielenie się swoimi literackimi wyborami!

              Nauczyciel bibliotekarz

            • Piknik na języku polskim? - w Ksawerku to możliwe!

            • W majowe popołudnie uczniowie z Ukrainy postanowili spędzić na łonie natury. Za murami szkolnymi urządzili oni prawdziwie "językowy" piknik. Każdy z nich przygotował zdrowy poczęstunek - były zatem owoce, warzywa, soki...

              Każdy z uczniów wykazać się musiał przy tym znajomością języka polskiego - rozwiązanie rebusu, krzyżówki czy zagadki było dla nich prawdziwym wyzwaniem! 

            • Wrażenia z wycieczki klas 8.

            • Poniżej przedstawiamy Państwu wrażenia 8.klasistów z 3.dniowego pobytu w Polsce i w Czechach:

               

              "Na wycieczce było ciekawie, panowała miła atmosfera, zwiedziliśmy super miejsca: skalne miasto - Ardspach, Kotlinę Kłodzką, Zieliniec".

              "Była zapewniona ze strony nauczycieli i biura podróży odpowiednia ilość aktywności fizycznej (wieczorami, mimo całodniowego zmęczenia, uprawialiśmy jeszcze jogging!)".

              "Dużo przyjemności i rozrywek: gra w szachy terenowe, przejażdżka łodzią w Ardspach, zwiedzanie twierdzy kłodzkiej czy wizyta w kopalni w Złotym Stoku". 

              "Było fenomenalnie!"

              "To dobrze zorganizowana wycieczka z pięknymi widokami i wieloma ciekawostkami o historii i geografii Polski i Czech, które utkwiły nam w pamięci i pozostaną w niej na długi czas!"

              " Było "fajnie" a najlepiej w nocy... Szkoda, że wycieczka trwała tylko trzy dni...".

              "To była dla nas niesamowita przygoda!  Cudne pijalnie wód mineralnych w: Dusznikach Zdrój, Kudowie Zdrój i Polanicy Zdrój..."

            • Pokaz ekomody

            • Dziś Starołęka drżała!!! Uczniowie Ksawerka (klasy 1-4) na dziedzińcu szkoły wzięli udział w "Pokazie ekomody", podczas którego zaprezentowali fantastyczne stroje! Po pokazie natomiast wyruszyli zrobić hałas dla Świata i zwrócić uwagę mieszkańców na problem smogu na świecie, ale również w naszej okolicy. Uśmiechnięci, radośni, pełni energii, wykrzykując antysmogowe hasła, trąbiąc w trąbki, grając na bębnach, kołacząc kołatkami nieśli dumnie wykonane przez siebie plakaty i transparenty oraz rozdawali zrobione samodzielnie ulotki. Spacer zakończyli w sklepie ALDI Polska, którego zarządzający wykazali się ogromną otwartością na dzieci, na ich działania, na sprawy związane z ochroną środowiska! Bardzo dziękujemy (szczególnie bardzo przychylnej i uśmiechniętej Pani Kierownik Karolinie) za umożliwienie wystawienia części naszych plakatów dzięki którym mamy nadzieję zwrócić uwagę na problem zanieczyszczenia powietrza!!! Niestety nie każdy sklep w naszej okolicy wykazał się taka otwartością... Wystawa plakatów-transparentow jest do obejrzenia w sklepie Aldi do piątku. Zapraszamy więc na zakupy do Aldi i pamiątkowe zdjęcia przy wystawie!

              #aktywnaszkołazklimatemizdrowąatmosferą

              #stopsmog

            • Świetlicowe wspominki

            •  

              W naszej szkolnej świetlicy dużo się dzieje i nie ma czasu na nudę.

              Oprócz swobodnych gier i zabaw jest wiele ciekawych zajęć m.in.: muzyczno-taneczne, matematyczne, plastyczne, przyrodnicze oraz konstrukcyjne. Realizujemy również projekt „Świetliczaki na tropie kolorów świata”, dzięki którym uczniowie dowiadują się wiele ciekawych rzeczy o poszczególnych kontynentach.

              Zapraszamy do obejrzenia galerii zdjęć.

            • Turniej piłki nożnej

            • W dniu 14 kwietnia w Zespole Szkół nr 5 odbył się turniej piłki nożnej. W turnieju wzięło udział 5 drużyn. Reprezentacja naszej szkoły zajęła 2 miejsce, co jest znaczącym sukcesem. Gratulacje dla chłopaków za walkę o zwycięstwo do samego końca!!!

            • Świetlica wiosną rozkwita...🌸🌸🌸

            • W marcu zagościł w świetlicy iście wiosenny klimat. Uczniowie zamienili się w małych ogrodników sadząc cebulkę 🧅,aby w późniejszym czasie cieszyć się pysznym i zdrowym szczypiorkiem. 🪴

              Świetliki wspierały również akcje organizowaną przez bibliotekę "ZACZYTANE MOTYLE DLA HOSPICJUM", przy okazji sami przybierając postać barwnego owada. 🦋🦋🦋

            • Drzwi otwarte w Ksawerku

            • Całkiem niedawno, w naszych progach gościliśmy jakże ważne osoby! Przyszłoroczni Pierwszoklasiści zawitali do Ksawerka! To był dobry, pełen zaciekawienia i radości czas, wypełniony mnóstwem ważnych rozmów i atrakcji. Uczniowie i Rodzice mogli zobaczyć fragmenty szkoły takiej, jaka ona jest naprawdę, bez wielkiego nadęcia i udawania. Mamy nadzieję, że udało nam się odpowiedzieć na większość rodzicielskich pytań, rozwiać niepokoje i lęki oraz, że spotkanie w naszej szkole pozwoliło podjąć Rodzicom najlepszą dla Dziecka decyzję co do wyboru szkoły. Liczymy, że będzie nią właśnie wybór Ksawerka.

              Usłyszeliśmy mnóstwo dobrych, ciepłych słów, a także zapowiedzi wsparcia w podejmowanych działaniach. Uwaga krytyczna od jednej Mamy spowodowała, że sytuacja jest już monitorowana i robimy wszystko, by zaszła pozytywna zmiana.

              Jesteśmy tu dla Dzieci!!! To Ich dobro jest naszym priorytetem!!!

            • Dzień inny niż co dzień... - projekt o dzienniku telewizyjnym w Ksawerkowym studio

            • Po raz kolejny uczniowie z kl. 5a stanęli na wysokości zadania - w czasie wolnym od zajęć dydaktyczno-wychowawczych, zechcieli spotkać się i wykonać zadania projektowe; poświęcając swój wolny czas, rozwijali kompetencje językowe. Godne podziwu!

              Stworzyli wywiady oraz dziennik TV. W ramach projektu "Dzień inny niż co dzień - o dzienniku w Ksawerkowym studio" każda grupa zaprezentowała efekty swojej pracy w innej konwencji: 

              - była forma wywiadu/ankiety ulicznej na określony, wybrany przez uczniów, interesujący temat,

              - była forma relacji dzienikarskiej (przenieśliśmy się do studio na "żywo").

              Uczniowie wykorzystali, wcześniej poznane podczas lekcji, cechy gatunkowe dziennika i wywiadu, tworząc własne teksty, w aurze majowego, wiosennego krajobrazu... i nie tylko! Najbardziej podobał im się wywiad przeprowadzony z Panem Dyrektorem, Markiem Szczeszakiem. Emocjom towarzyszyła nieopisana radość!!!

               

            • Dzień gier karcianych i gier planszowych

            • Wszyscy doskonale wiedzą, że gry planszowe oraz gry karciane nie tylko wspomagają rozwój intelektualny, rozwijają spostrzegawczość oraz pamięć, ale także orientację przestrzenną i logiczne myślenie. Ale nade wszystko - uczą zasad komunikacji między sobą. I tę umiejętność staraliśmy się ćwiczyć podczas dodatkowych lekcji z dziećmi z Ukrainy.

              Każdy z uczniów przyniósł swoją ulubioną grę, którą miał szansę zaprezentować kolegom i koleżankom, a na zakończenie  wspólnie zagraliśmy w Koło Fortuny, komunikując się tylko i wyłącznie w języku polskim. Emocje sięgały zenitu! 

            • Uczniowie Ksawerka w poszukiwaniu epitetów...

            • Muszę Wam o tym koniecznie powiedzieć! Miałam sen…piękny sen… Śniła mi się nasza szkoła! Szłam sobie korytarzem i zastanawiałam się, dokąd idę, skoro nikogo nie ma? Otworzyłam drzwi od klasy znajdującej się na samym jego końcu, a tam… uczniowie kl. 4a i 4b tworzyli epitety... Obudziłam się z uśmiechem na twarzy... 

              Dlatego nastepnego dnia postanowiłam zabrać ich do romantycznej krainy, w której wszystko zdarzyć się może…a przy okazji zadaniem uczniów było odkrycie, czym jest epitet w poezji. Na początek przeczytajli fragm. "Pana Tadeusza" Adama Mickiewicza. Następnie - wypisali samodzielnie określenia "pachnące" romantycznością wyrażone przymiotnikami. Sami doszli do wnosku, iż epitet to łatwe pojęcie! Zresztą, spójrzcie, Państwo, na ich, pełne liryzmu, prace....

            • Po raz kolejny picture book towarzyszył uczniom w wykonaniu kolejnego projektu......

            • By trafnie określić uczucia, które towarzyszyły uczniom przy odbiorze dzieła literackiego, jakim był fragment lektury "Pan Tadeusz", najpierw musieli oni samodzielnie sformułować przejrzyste i logiczne wypowiedzi na temat opisu pejzażu ukazanego przez Adama Mickiewicza. W efekcie stworzyli do ww opisów książki obrazowe.

              Jak widać na zdjęciach, uczniowie kl. 5a podjęli śmiałą próbę stworzenia własnej kompozycji, w której połączyli tekst z obrazem. Wybrali cytat ze swojego opisu pejzażu, uzupełniając go o grafikę. Pamiętali, by zarówno grafika jak i słowo tworzyły spójną, czytelną i estetyczną wizualnie całość. Inspiracji poszukali w zadaniach  omówionych podczas lekcji.

              To była niesamowita podróż w ekspresję! Uczniowie odkryli tajniki piękna przyrody "ukryte" w epopei narodowej. 

            • "Podróż nie z tej ziemi" - kolejna podróż uczniów Ksawerka ...

            • W chłodne, choć wiosenne, przedpołudnie, przed weekendem majowym, wraz z własnoręcznie wykonanym przez Gabrysię kotem o imieniu "Nie wiem", wybraliśmy się po raz kolejny do Teatru Animacji, by realizować projekt "Sobotnie spotkania z kulturą". Tym razem byliśmy świadkami wielkiego wydarzenia: wyjątkowego lotu w nieznane zakątki naszej galaktyki. Misja podoboju Wszechświata okazała się podóżą o zupełnie innym znaczeniu, niż nam się powszechnie wydaje! Kopiący dotąd w ziemi kret leci wiedziony ciekawością i niezaspokojoną potrzebą zobaczenia "czegoś więcej"... niż codzienność. Ćma - Anita - marzy o bliskim spotkaniu ze Słońcem, które dla ciem jest najwyższą formą przejścia w zupełnie inny, niż dotąd, wymiar... Dowódczyni ekspedycji - Róża - długowieczna żółwica, pragnie udowodnić światu, który dotąd w nią nie wierzył, że jest wartościowa oraz nieznośne dziecko, które znalazło się w rakiecie za karę, ale które znajduje w końcu spełnienie swoich potrzeb.... - to tylko niektóre wątki poruszane w tej sztuce.   

              W mrokach odległych galaktyk odkryliśmy istotę własnej natury, zmierzyliśmy się ze swoimi lękami i pragnieniami, a także z tym, co nieuniknione - z przemijaniem. 

              Sztuka pt. "Podróż nie z tej ziemi" była sztuką pełną emocji, ze szczyptą astronomicznych ciekawostek i egzystencjamlnym tłem...zresztą, zobaczcie Państwo sami...