• Aktualności

            • Uczniowie Ksawerka godnie reprezentują naszą szkołę, biorąc udział w ogólnopolskich konkursach...

            • W przedświątecznej gorączce, w pocie czoła, ze słownikiem ortograficznym w ręku, uczniowie Ksawerka wzięli udział w dwóch ogólnopolskich konkursach:

               

              1) ,,Z polszczyzną na co dzień"

              2) ,,Z ortografią na co dzień"

               

              W etapie szkolnym - uczestnicy wypełniali test wielokrotnego wyboru, mając trudny orzech do zgryzienia. Niemniej - poradzili sobie nieźle, zdobywając niejednokrotnie 80%.

              Gratulujemy Wam wyników! Z utęsknieniem czekamy na oficjalne ogłoszenie wyników w styczniu. Życzymy Wam, byście zakwalifikowałi się, do drugiego - krajowego - etapu.

               

              W ww konkursach wzięli udział następujący uczniowie:

               

              Gabrysia z kl. 5b

              Kasia z kl. 5b

              Ania z kl. 4b

              Julia z kl. 8b

              Agnieszka z kl. 8b

              Michalina z kl. 8b

              Janek z kl. 5a

              Juliusz z kl. 5b

              Kuba z kl. 4b

              Franek z kl. 4b

              Staś z kl. 8b

               

            • O bohaterach Aleksandra Kamińskiego - "...a kiedy trzeba, na śmierć idą po kolei, jak kamienie przez Boga rzucane na szaniec"

            • W piątkowe przedpołudnie, uczniowie klasy 8b i 8c przeprowadzili lekcję podsumowującą materiał z lektury Aleksandra Kamińskiego, przy wykorzystaniu metody dramy.  

              W scenkach przedstawione zostały najważniejsze momenty z książki, jak np.: akcja pod Arsenałem czy przesłuchanie Rudego, rozmowa bohaterów w kawiarni, które przeplatane były krótkimi fragmentami ekranizacji lektury, i starymi zdjęciami. Dodatkowe elementy audiowizualne budowały kontekst wojenny i umożliwiały sprawne przechodzenie do kolejnych przedstawionych w książce wydarzeń. Gra aktorów była dobra, a kostiumy adekwatne do epoki. Chwilowe gaszenie oświetlenia między scenami służyło małym zmianom scenografii i nie zakłócało odbioru przedstawienia. Efekty akustyczne, takie jak: strzały, muzyka, które dochodziły zza sceny, pozwalały widzom wyobrazić sobie atmosferę wojennych lat, a tym samym budowały napięcie w przedstawianych zdarzeniach.

              Gratuluję Wszystkim Aktorom pomysłu!

            • CZEKOAKCJA W KSAWERKU

            • Drodzy Uczniowie, Nauczyciele i Rodzice! 

              Kolejny raz w przedświątecznym czasie chcemy czynić więcej dobra niż zazwyczaj… 

              W tym roku pierwszy raz od wielu lat nie zaprosiłam Was do organizacji mojej ukochanej akcji Szpikowej Paczki- dla dzieci chorych onkologicznie. Wyjaśniam już - bo sami pytaliście mnie o akcję, pytaliście o to kiedy zaczynamy - tak bardzo akcja weszła Wam w Wasze dobre serducha! 

              Długo wahałam się, jednak doszłam do wniosku, że z uwagi na kilka zbiórek, które pojawiły się w ostatnim czasie w szkole i dość „trudne czasy”, nie będę zrzucać na Was kolejnej prośby o tak duże wsparcie. Zwłaszcza, że Szpikową Paczkę naprawdę zawsze robiliście przeogromną! Ale na nasze Onkoludki przyjdzie jeszcze czas, bo już mam w głowie inną akcję w 2023r. 

              A teraz… Teraz pojawiła się u mnie jedna z Mam i zapytała czy może zgodziłabym się, żeby w szkole… No i oczywiście! Tego jeszcze nie było! Jeszcze nigdy nie pomagaliśmy jeszcze w tak słodki sposób mieszkańcom Domów Pomocy Społecznej! 

              Nie było, więc jest!

              Pomysł akcji przyszedł do głowy Pani Dorocie Uryzaj, gdy pomagała w szpitalu covidowym. Pacjentami były tam osoby starsze, z domów opieki. Jedna z pań poprosiła Panią Dorotę o kawałek czekolady. Wtedy nie mogła jej go dać, bo do szpitali nie było można wtedy nic wnosić, ale widząc jak tym ludziom zależy na najmniejszym dowodzie pamięci postanowiła, że zrobi wszystko, żeby słodkości trafiały w okresie świątecznym do mieszkańców domów pomocy. Te starsze osoby bardzo czekają na taki gest. 

              WIĘC TERAZ ZAPRASZAM WAS- 

              OTWIERAM WIELKĄ CZEKOAKCJĘ W KSAWERKU!!! 

              W specjalnie oznaczonym kartonie, w holu naszej szkoły, będziecie mogli zostawiać czekolady. Proszę opakujcie je pięknie, niech taka otrzymana czekolada będzie naprawdę pięknym, słodkim prezentem dla starszych, samotnych osób.

              Zobaczcie jakie piękne czekolady zostały zebrane w roku ubiegłym. A wszystkich było ok. 1200!!! Może w tym roku razem z innymi szkołami i przedszkolami pobijemy ten rekord? 

              Przy okazji sprawdźcie- podobno kupując teraz 3 czekolady w Biedronce, 4 otrzymacie gratis… Czy to nie piękne zaproszenie do czynienia dobra? Nie należy przecież jeść tak dużo słodyczy samodzielnie 😊

              A. JH

            • W barwach ojczystych

            • Listopad uwieńczył w bibliotece II Patriotyczny Konkurs Recytatorski „To nasza Ojczyzna” dla klas 1-4.

              W tym roku nabrał on szczególnego charakteru,  ponieważ z uwagi na obecność nowych uczniów z Ukrainy i Białorusi publiczność mogła usłyszeć recytację nie tylko w języku polskim.

              Wierszy m.in. Czesława Janczarskiego i Marii Konopnickiej wysłuchały dzieci oraz Wychowawcy klas: 2b i 3b, którym dziękuję za zaangażowanie. Młodym Deklamatorom natomiast gratuluję wspaniałych występów i umiejętności przeniesienia audytorium w świat pełen emocji i wzruszeń.

               

              Nauczyciel bibliotekarz

            • Coś miłego, coś przytulnego…

            • Wyjątkowo sympatyczne święto, jakim jest Międzynarodowy Dzień Pluszowego Misia, nasza biblioteka obchodziła nie tylko w formie foto akcji. Czwarto- i piątoklasiści wykonali przepiękne laurki (Dziękuję Wam oraz Waszym Wychowawcom!) dla swoich młodszych kolegów.

              Z kolei uczniowie z klasy 1a i 2b uczestniczyli w zajęciach czytelniczych, w czasie których mogli poznać historię owego szczególnego dnia, wysłuchać fragmentów opowieści o znanych niedźwiadkach, wyjaśnić, dlaczego przytulanki odgrywają tak ważną rolę, i pokazać swoich ulubieńców.

              Wychowawcom i Dzieciom dziękuję za przemiłe poranki!

               

              Nauczyciel bibliotekarz

            • Niedźwiadkowe czytanki

            • Z okazji przypadającego 25 listopada Międzynarodowego Dnia Pluszowego Misia Rodzice i Uczniowie wzięli udział w bibliotecznej foto akcji „Poczytam Ci, Misiu”.

              Uczestnikom dziękuję za pozytywny odzew, a wszystkich zapraszam do niedźwiadkowej galerii!

              Czy takie zdjęcia nie zachęcają do wspólnej lektury? 😉

               

              Nauczyciel bibliotekarz

            • Pracowici jak prawdziwe 🐝🐝

            • Uczniowie klasy 2a podjęli się ciężkiej pracy- jesiennego porządkowania dziedzińca naszej szkoły. Było sporo żartów, radości, poważnych rozmów o lubianej albo niekoniecznie lubianej pracy, a także o tej syzyfowej oraz o odpowiedzialności i dorosłym życiu. Zebraliśmy kilkanaście worków liści, na których nikt już napewno nie upadnie wchodząc na teren szkoły.

              Nie ukrywamy- chwila szaleństwa również była ;) 

              A.JH

            • Pamiętamy o naszych bliskich zmarłych

            • Uczniowie klasy 2a dotykali spraw wielkich i poważnych. Zbliżający się dzień 1 listopada był przyczynkiem do wielu rozmów o odchodzeniu, pustce, samotności, smutku, ale i pamięci o zmarłych i radości z tego, że oni byli... Rozmawialiśmy o dniu Wszystkich Świętych i Zaduszkach, o naszych zmarłych bliskich, a także o tym w jaki sposób obchodzone są Święta Zmarłych w innych krajach. Niektóre zwyczaje, zupełnie inne od naszych bardzo nas zaskakoczyły. Wiemy jednak, że choć wiele nas różni, łączy nas jedno - szacunek do zmarłych, pamięć o nich i radość z życia. Drugoklasiści wykonali piękne rysunki dla tych, którzy odeszli oraz nałożyli wspaniałe kolory na rysunki meksykańskich czaszek. Nie obyło się bez wzruszeń. Ileż mądrości w tych dzieciach...

              A.JH

            • Wielkie serca małych wolontariuszy

            • W związku ze zbliżającym się Świętem Zmarłych, Wolontariusze z Klubu Wolontariusza "Podziel się Sercem" pojechali na cmentarz parafialny pw. św. Antoniego Padewskiego, aby uprzątnąć bezimienne i opuszczone groby oraz zapalić na nich znicze. W ramach akcji odwiedziliśmy również grób jednej z byłych nauczycielek z naszej szkoły oraz groby bliskich.

              Wolontariusze zaangażowali się w działanie z ogromną powagą i odpowiedzialnością. Podjęli się działań aktywnie, z dużym przejęciem, dokładnością i wrażliwością. Wiele grobów zostało zadbanych i zaopiekowanych. Jak to powiedział jeden z Małych Wolontariuszy "No, teraz spokojnie może sobie pan Jan tu leżeć. Jestem zadowolony z naszej pracy. Nigdy nic tak dobrego nie zrobiłem własnymi rękoma."

              Dziękuję wszystkim zaangażowanym za chęci, siły, aktywność i wrażliwość! To dobrze widzieć jak nasza młodzież fantastycznie pomaga i współpracuje z młodszymi koleżankami i kolegami! Jesteście wszyscy wspaniali!

              Bardzo dziękujemy również za podarowane znicze. Nie było ich tak dużo jak w ubiegłych latach, ale dwa kartony zostały zapełnione.

              Dziękujemy również Mamie Natalki za podwiezienie zniczy na cmentarz i Mamie Jasia za pomoc w całym przedsięwzięciu.

              Koordynator Koła Małego Wolontariusza

              A. JH

            • Święto dyni

            • W piątek 28 października po raz kolejny w naszej szkolnej świetlicy odbył się prawdziwy DYNIOWY ZAWRÓT GŁOWY!!! To był szalony dzień z fantastycznymi zabawami, grami,konkursami oraz degustacją(oczywiście z dynią w roli głównej).

              Wszystkim uczniom bardzo dziękujemy za zaangażowanie, piękne stroje oraz wspaniałe dynie wykonane wspólnie z rodzicami, które ozdobiły nasza świetlicę.

              Wychowawcy świetlicy:

              Aneta Bak i Natalia Szymczak