• Aktualności

            • PROJEKT PAKT - o nowatorskich metodach pracy w Ksawerku

            • W ramach kolejnego projektu współfinansowanego ze środków Unii Europejskiej oraz ogólnopolskiego Programu "Polska Cyfrowa" w Ksawerku stosujemy nowatorskie metody nauczania. Zarówno uczniowie z Ukrainy i Białorusi, jak i z Polski, uczestniczą w procesie wspólnego tworzenia (nie odtwarzania wiedzy). Uczą się zatem w działaniu, w oparciu o pracę problemową i projektową.

              My, nauczyciele, uczymy ich świadomego korzystania z technologii, rozwijając w nich przede wszystkim  kompetencje TIK, które "zalały" świat. Wykorzystujemy interdyscyplinarną pracę problemową i metodę projektową z ujęciem ścieżek: STEAM, multimedialnej oraz TIK. Preferujemy krytycznie myślenie, poszukiwanie informacji, stawianie hipotez. Uczniowie uczą się kreatywnie rozwiązywać problemy, działać w zespole, łączyć tematy z różnych dziedzin życia i sprawnie korzystać z technologii.

              Czyż nie na tym polega nowoczesna nauka w "Szkole marzeń", jaką jest Ksawerek? 

            • O empatii inaczej...- projekt w kl. 4a i 4b

            • Świat baśni zachwycił uczniów kl. 4a i kl. 4b, gdyż wyzwolił  w uczniach wyobraźnię, wpłynął na ich kreatywność, rozwinął umiejętność słuchania i  rozumienia  danej opowieści. Uczniowie identyfikowali się z baśniowymi postaciami, dzięki czemu łatwiej im można było przekazać różne treści wychowawcze poparte  konkretnymi  przykładami. 

              Celem projektu było wzbudzenie zainteresowań  uczniów  czytelnictwem, a konkretnie – tekstami baśni i ich autorami (H. Ch. Andersen, J. W. Grimm, Ch. Perrault).  Cele szczegółowe to:

              • rozwijanie umiejętności czytania i interpretowania czytanego tekstu,
              • poznanie  najbardziej  znanych  i  lubianych  baśni  i  ich bohaterów,
              • kształtowanie  różnych  umiejętności  ekspresyjnych:  muzycznych,  plastycznych, teatralnych i ruchowych,
              • kształtowanie  umiejętności  posługiwania  się  żywym  słowem  i praktycznego stosowania różnych środków przekazu,
              • poznawanie własnych możliwości,
              • rozwijanie wrażliwości na sztukę i poczucie estetyki.

              Najpierw zaznajomiłam uczniów z ciekawymi informacjami na temat znanych baśni pisarzy:  Andersena, braci Grimm oraz Perraulta. Chętni uczniowie przynieśli z domowych zbiorów bibliotecznych oraz szkolnej biblioteki książki znanych autorów po to, by inni mogli poznać tytuły baśni. Następnie uczniowie sami wymyślali oprawę do przedstawienia, przydzielając sobie odpowiednie role.

              Kolejnym etapem projektu było oglądanie fragmentów adaptacji baśni, po tym - odbył się krótki quiz z zagadkami o tematyce baśniowej. Na koniec uczniowie wykonali ilustrację do ulubionej baśni wybraną przez siebie techniką, dzięki temu prace były bardziej zróżnicowane i atrakcyjniejsze.

              Dodatkowym elementem podsumowującym wiedzę na temat baśni była stworzona na tę okoliczność gra planszowa z zadaniami na temat poznanych utworów i ich autorów, która wzbudziła wiele emocji, gdyż tworzyli ją uczniowie sami. Uwieńczeniem dwutygodniowej pracy uczniów były występy. Dzieci przygotowały inscenizację „Księżniczki z ogłoszenia" - na kanwie parafrazy baśni Andersena.

              Był to bardzo owocny czas, zarówno dla uczniów, jak i dla mnie. Praca metodą projektu służy zacienianiu więzi koleżeńskich. Daje również możliwość zaprezentowania się w większym gronie. W ten sposób umożliwiamy uczniom realizację tego, co ważne w życiu młodego człowieka - tj. zmierzenia się z porażką. Uczniowie stali się współautorami dzieła, dołożyli wszelkich starań, żeby wyszło najlepiej, jak to możliwe.

              GRATULUJĘ IM TYLU ORYGINALNYCH POMYSŁÓW!!!

            • Nie trzeba być w szkole w Finlandii, by odkryć, jak napisać instrukcję?

            • Jak zredagować instrukcję? Oto jest pytanie - na tę odpowiedź nie trzeba było czekać długo... 

              W Ksawerku, jak we wzorcowej szkole w Finlandii, uczniowie postawili żagle i chwycili za ster. Przynieśli ze swoich domów ulubione maskotki i zabawki, a następnie, zredagowali własne teksty. To uczniowie przejęli inicjatywę w zakresie tego, jak wyglądać ma ich lekcja polskiego. Poczuli się współodpowiedzialni za to, że ich praca może okaże się sukcesem. 

              Jestem dumna z rezultatów ich pracy. Nasi uczniowie są naprawdę wspaniali – pracowici, ambitni, kreatywni. Są skłonni podejmować nowe wyzwania, są pogodniejsi, bardziej otwarci na współpracę z innymi, skłonni do współpracy. Czy nie o tym dla naszych uczniów marzymy?
               

            • Józef Ratajczak w „Ksawerku”

            • Z okazji przypadającego 21 lutego Międzynarodowego Dnia Języka Ojczystego w bibliotece odbył się etap szkolny V Międzyszkolnego Konkursu Twórczości Józefa Ratajczaka.

              Nie po raz pierwszy nasi uczniowie dowiedli, że nawet potyczki z poezją to wyzwanie, któremu potrafią sprostać. Dzięki ich  deklamacji słuchacze mogli się przenieść na plażę czy przeżyć majową burzę. Na tym zaś przecież polega bogactwo liryki, że pozwala ona odczuwać, doświadczać rzeczy niezwykłych, jak wiosenna aura, choć za oknami szaleje zimowa wichura.

              Zmagania nastoletnich recytatorów zostaną nagrodzone, ponieważ zwycięzcy będą reprezentować „Ksawerka” w marcowym finale w Szkole Podstawowej nr 7, organizującej owo wydarzenie.

              Tymczasem Uczestnikom gratuluję pięknych występów, a Wychowawcy klasy 7a serdecznie dziękuję za zaangażowanie!

              Nauczyciel bibliotekarz

               

            • Projekt kulturalny ,,Sobotnie spotkanie ze sztuką"

            • W lutowe przedpołudnie, mimo deszczu ze śniegiem, z uśmiechem na twarzy wybraliśmy się na spotkanie ze sztuką. Celem naszego pierwszego wyjazdu było obejrzenie spektaklu pt. ,,Gapiszon i Zuza" wystawionego przez poznański Teatr Animacji.

              Twórcy spektaklu wykorzystali znany uczniom motyw zakochania i związane z tym uczuciem perypetie dwojga dorastających ludzi: Gapiszona i Zuzy. Postanawia on zdobyć serce dziewczyny, co wcale nie jest łatwe! Targają nim bowiem różne emocje: od szczęścia i euforii, poprzez żal i wstyd, wreszcie rozpacz, że ta rzuca go dla innego. Gapiszon uczy się więc radzić sobie z tymi emocjami.

              Jego najlepszym przyjacielem w takiej chwili okazuje się pies - Korniszon. Dzięki niemu (i wbrew temu, co powtarza chłopakowi surowy ojciec) Gapiszon pozwala sobie nawet na płacz, gdy mu smutno. Bo przecież - chłopaki też płaczą!

              Po zakończonej sztuce, młodzi widzowie gromkimi oklaskami pożegnali aktorów. Pełni wrażeń wyruszyliśmy na zwiedzanie kulisów teatru oraz Galerii Lalek. 

            • „Poezja jest wszędzie”

            • To hasło, stanowiące element przepięknych dekoracji stworzonych przez nauczyciela plastyki (któremu należą się szczególne podziękowania), towarzyszyło nam podczas „Ksawerkowego bajania”, zorganizowanego przez polonistki. 

              Tym razem w Dolinę Poezji przemieniła się biblioteka. Zgromadziły się w niej uczestniczki szkolnego etapu konkursu oraz uczennice ze Szkoły Podstawowej nr 53 wraz z przygotowującą je nauczycielką (którym dziękujemy za odwiedziny). Królująca w kalendarzu zima nie wpłynęła na obniżenie panującej wewnątrz temperatury. Wprost przeciwnie – przepełniona emocjami, a momentami i refleksją, deklamacja dziewczynek przydała Krainie Wiedzy kolorytu, blasku i ciepła. Sprawiła również, że jury miało trudny orzech do zgryzienia. Komu bowiem przyznać palmę pierwszeństwa, jeżeli nastolatki reprezentują tak wysoki poziom?

              I miejsce zajęła uczennica z naszej szkoły - Kinga z kl. 7 wraz z uczennicą - Pauliną z kl. 6 z drugiej szkoły, III miejsce przypadło również naszej uczennicy - Gabrysi z kl. 4a.

              Oprócz wspaniałej recytacji znalazła się chwila na słodki poczęstunek i interesującą dyskusję m. in. o tym, co warto przeczytać, w jaki sposób przygotować się do występu oraz czy łatwo pokonać tremę.

              Mam nadzieję, że tegoroczny Międzyszkolny Konkurs Recytatorski „Ksawerkowe bajanie” zapoczątkuje nową tradycję, ponieważ czas poświęcony na lekturę poezji i prozy oraz przedstawienie własnej interpretacji utworu poezji i prozy i zmierzenie się z nieśmiałością nie sposób uznać za stracony!

               

              Nauczyciel bibliotekarz

            • Bajkowo… baśniowo… walentynkowo

            • Po powrocie z ferii uczniowie z klas: 1a, 1b, 2a, 2b, 3b, 4a, 4b i 5b wzięli udział w cyklu spotkań pod hasłem „Baśniowe Walentynki w bibliotece”.

              Kiedy przypada Dzień Świętego Walentego i jaka jest jego geneza? Komu patronuje ów święty? Czy warto obchodzić lutowe święto? Jak je celebrować? I z kim? Dzieci dowiodły, że znają odpowiedzi na wszystkie te pytania, jak również doskonale orientują się, w jakich bajkach pojawia się wątek miłości, sympatii i przyjaźni.

              Rozwiązanie zagadek nie stanowiło dla nich najmniejszego problemu. Natomiast spotkanie z piątoklasistami pokazało, jak dużą wiedzę posiadają oni na temat bajek, baśni i ich cech, a także, że potrafią dyskutować i prezentować swoje stanowisko.

              Były zatem chwile z lekturą, serduszka, śmiech, walentynkowe wróżby (Wierzyć w nie czy nie) i wyjątkowe przedpołudnia, za które dziękuję Wychowawcom oraz Uczniom!

              Nauczyciel bibliotekarz

            • Na bibliotecznych półkach…

            • Od ubiegłego roku szkolnego uczniami naszej szkoły są chłopcy i dziewczynki z Ukrainy. Ponieważ często odwiedzają bibliotekę, na półkach znalazły się również książki w ich ojczystym języku.

              Fundacjom: Świętego Mikołaja, Powszechnego Czytania, Edukacja dla Demokracji oraz UNICEF-owi bardzo dziękuję za wzbogacenie naszego księgozbioru i sprawienie radości nowym czytelnikom.

              Nauczyciel bibliotekarz

            • Rzecz o prawdziwych Czytelnikach

            • „My, uczniowie pierwszej klasy,

              Tobie, Książko, przyrzekamy,

              że szanować Cię będziemy,

              krzywdy zrobić Ci nie damy”

               

              W ostatnim tygodniu przed feriami uczniowie klas: 1a i 1b przeszli prawdziwy sprawdzian. Musieli wykazać się znajomością baśni i bajek oraz bibliotecznego savoir-vivre’u, czyli zasad obowiązujących w Krainie Literatury i sposobu, w jaki należy traktować znajdujące się w niej skarby.

              Po pomyślnie zdanym egzaminie dzieci złożyły przysięgę: przyrzekły z szacunkiem traktować wszystkie książki. Następnie – jako pełnoprawni czytelnicy – otrzymały dyplomy, upominki od Instytutu Książki i zakładki wykonane przez kolegów i koleżanki z klas 4-8 (którym ogromnie dziękuję za pomoc!). Zwieńczenie uroczystości stanowiło wypożyczenie pierwszych woluminów.

              Mam nadzieję, że to dopiero początek perypetii pierwszaków w Dolinie Wyobraźni, a Wychowawcom i Uczniom dziękuję za sympatyczne spotkania!

              Nauczyciel bibliotekarz

            • Dzień Bezpiecznego Internetu

            •    
                Dzień Bezpiecznego Internetu jest obchodzony od 2004 r. z inicjatywy Komisji Europejskiej. Akcja ma na celu inicjowanie i propagowanie działań na rzecz bezpiecznego dostępu dzieci i nastolatków do sieci, zaznajomienie rodziców, nauczycieli i wychowawców z problematyką bezpieczeństwa online, a także promocję pozytywnego wykorzystywania internetu. Co roku, DBI organizowane jest w ponad 150 państwach. 
              W Polsce organizatorem wydarzenia jest od 2005 r. Polskie Centrum Programu Safer Internet (PCPSI), które tworzą NASK oraz Fundacja Dajemy Dzieciom Siłę – realizatorzy unijnego programu „Digital Europe”.

                 W Dniu Bezpiecznego Internetu, który w tym roku przypada 7 lutego, przypominamy wszystkim najważniejsze zasady bezpiecznego korzystania z sieci:

              1. Otwieraj wiadomości tylko od znajomych osób.

              2. Unikaj klikania nieznanych linków i otwierania załączników w wiadomościach e-mail.

              3. Dane osobowe i hasła zachowaj tylko dla siebie.

              4. Zdjęcia udostępniaj tylko znanym i zaufanym osobom. 

              5. Pamiętaj, że osoba po drugiej stronie nie musi być tym, za kogo się podaje.

              6. Szanuj prawa autorskie udostępnianych w sieci plików.

              7. O niepokojących sytuacjach w sieci powiedz rodzicom lub innej zaufanej osobie dorosłej.

              8. Szanuj innych użytkowników Internetu. Stosuj zasady netykiety. 

              9. Korzystaj z umiarem z Internetu!

              10. Bądź czujny, by świat internetowy nie zastąpił rzeczywistego. Daj o swoich przyjaciół i rodzinę, wasze wspólne spotkania i bycie razem. 

                 Dla utrwalenia powyższych reguł we wszystkich klasach na lekcjach informatyki w naszej szkole zostały przeprowadzone specjalne zajęcia z bezpieczeństwa w sieci. Po feriach odbędą się kolejne lekcje i aktywności związane z tą ważną tematyką. Warto przez cały rok szkolny utrwalać i przypominać, jak ważne jest zachowanie rozwagi w cyfrowym świecie. 

                 Pamiętajmy, bądźmy uważni, asertywni, rozumnie oceniajmy sytuację, pomyślmy zawsze o konsekwencjach naszego działania w Internecie, zastanówmy się za każdym razem podczas surfowania czy to co robimy, jakie decyzje podejmujemy, jest dobre, bezpieczne i nikogo nie krzywdzi. 

              Zależy nam, aby Internet był bezpieczniejszym i lepszym miejscem dla wszystkich, postarajmy się, aby tak było w rzeczywistości.  

                Na zakończenie ku refleksji i ze wsparciem dla Rodziców link do kilku wartościowych publikacji.