• Aktualności

            • Dzień Pluszowego Misia w bibliotece

            • W ramach obchodów Dnia Pluszowego Misia uczniowie i rodzice uczestniczyli w foto akcji „Czytam swojemu Misiowi". Fotografującym i Fotografowanym bardzo dziękuję za udział, a wszystkich zapraszam do wirtualnej galerii.

              Z tej okazji również odbyły się spotkania w bibliotece, w których uczestniczyły klasy 1b, 2b i 3a wraz z wychowawcami.

              Dzieci miały możliwość poznać historię owego święta oraz książkowe perypetie Paddingtona i Misia Uszatka. Opowiadały o bohaterach wybranych lektur i bajek o niedźwiadkach, a także pochwaliły się swoimi ulubieńcami, zaś parapet w sali drugiej b zamienił się w prawdziwą Misiową Krainę!

              Ponadto uczennice z 4a i 4b wykonały dla swoich kolegów i koleżanek z klas 0-3 wyjątkowe laurki.

              Nauczycielom i Dzieciom dziękuję za przytulne przedpołudnia, a Czwartoklasistkom za pomoc!

              Nauczyciel bibliotekarz

            • Rocznica Uchwalenia Deklaracji Praw Dziecka

            • 20 listopada przypada rocznica uchwalenia Deklaracji Praw Dziecka przez Zgromadzenie Ogólne ONZ. Deklaracja praw dziecka to zbiór postulatów dotyczących zapewnienia dzieciom właściwych warunków życia i rozwoju.

              Uczniowie naszej szkoły poznają prawa dziecka, ale mają również świadomość swoich obowiązków.

              Elżbieta Pleskacz - psycholog szkolny

            • Sukces uczniów Naszej Szkoły!

            • Poznański Szkolny Związek Sportowy jest organizatorem Igrzysk Dzieci i Młodzieży Szkolnej. W sobotę, w ramach Igrzysk odbył się drużynowy turniej szachowy, w którym wzięły udział dwa zespoły z SP63. Naszą Szkołę reprezentowali: Witek Klemens (3b), Wojtek Belina (3b), Luiza Michalska (4a), Bartek Nika (4b), Przemek Włodarczak (4a)-kapitan drużyny dzieci, Szymek Gęsicki (6a), Tomek Maciejewski (7a), Bogusia Gęsicka (8b), Paweł Borkowski (8b) i Jakub Cieśla (8b) - kapitan drużyny młodzieży.

              Młodsi dzielnie stawiali czoła przeciwnikom i zdobywali doświadczenia. 

              Grupa starsza w pełni wykorzystała swoje umiejętności i w pięknym stylu wywalczyła II miejsce i tym samym zakwalifikowała się do rozgrywek na szczeblu wojewódzkim.

              Paweł Borkowski zdobył tytuł najlepszego zawodnika pierwszej szachownicy.

              Szachy wydają się mało dynamiczną grą, ale to tylko pozory. Królewska gra dostarczyła wielu wspaniałych emocji. Opanowanie i sportowa postawa naszych szachistów budzą podziw i są powodem do dumy. 

              Gratulujemy i dziękujemy bardzo za dobry przykład i kolejny piękny puchar.

               

            • Dzień Postaci z Bajki

            • Z okazji przypadającego 5 listopada Dnia Postaci z Bajki miałam przyjemność odwiedzić klasy: 1a, 2b i 3b. Dzięki koleżankom z 6a i 7a (Bardzo dziękuję za zaangażowanie!) dzieci, przebrane w wyjątkowe kostiumy, poznały m.in. baśń o Roszpunce, a następnie rozwiązywały zagadki, opowiadały o swoich ulubionych bajkach i kolorowały portrety znanych bohaterów.

              Wychowawcom oraz Uczniom dziękuję za wspólnie spędzony czas!

              Nauczyciel bibliotekarz

               

            • Narodowe Święto Niepodległości

            • Narodowe Święto Niepodległości wybrzmiało w Naszej Szkole Mazurkiem Dąbrowskiego, odśpiewanym w ramach akcji MEiN #SzkołaDo Hymnu. Dzieci, pod okiem nauczycieli, rozwiązywały krzyżówki, quizy i inne zadania o tematyce patriotycznej. Uczniowie wykonali okolicznościowe gazetki i zaśpiewali wybrane pieśni patriotyczne. Wspólne zaangażowanie przyniosło wiele cennych i wzruszających chwil.

            • Konkurs Recytatorski "Zimowe Poezjobranie"

            • Dzisiaj czwartoklasistki przedstawiły swoją interpretację wybranych wierszy Lecha Konopińskiego podczas szkolnego etapu Miejskiego Konkursu Recytatorskiego "Zimowe Poezjobranie".

              Polonistkom uczącym w klasach czwartych bardzo dziękuję za zaangażowanie,  a Deklamatorkom gratuluję przepięknych występów!

              Wyniki zostaną podane przez Librus.

              Laureatki będą reprezentować "Ksawerka" w grudniowym finale, w Szkole Podstawowej nr 25 w Poznaniu.

              Nauczyciel bibliotekarz

               

            • Zaczytana Przerwa

            • W tym roku nasza szkoła po raz pierwszy wzięła udział w czytelniczej akcji społecznej "Zaczytana Przerwa", organizowanej przez Fundację Aitwar.

              Uczniowie z klas: 0a, 0b, 1a, 1b, 2b, 3a, 3b, 5a i 8a mieli okazję głośno poczytać lub wysłuchać m.in. legend o smoku wawelskim, poznańskim trębaczu oraz o Lechu, Czechu i Rusie, a także podyskutować, ile kryje się w nich prawdy. Ósmoklasiści, dzięki interesującej prezentacji swoich koleżanek (Dziewczyny, dziękuję!), mogli poznać niezwykłą książkę – "Bestiariusz słowiański". Natomiast pierwszoklasiści, pod okiem Nauczyciela plastyki (któremu dziękuję za zaangażowanie) pracowali nad portretami smoka spod Wawelu.

              Nauczycielom i Uczniom serdecznie dziękuję za wspólną lekturę i rozmowę i zachęcam do dalszego sięgania po utwory z kręgu kultury słowiańskiej!

              Nauczyciel bibliotekarz

               

            • Międzynarodowy Projekt Edukacyjny „SZLACHETNIE I ZDROWO Z MAŁPKĄ IWONĄ”

            • W roku szkolnym 2021/2022 klasa III A wraz z wychowawcą mgr Martą Klichowską bierze udział w Międzynarodowym Projekcie Edukacyjnym „SZLACHETNIE I ZDROWO Z MAŁPKĄ IWONĄ”.

               

              OPIS PROJEKTU:

              Postacią przewodnią projektu jest małpka Iwona, która jest strażniczką szlachetnych zachowań, przestrzegania zasad zdrowego żywienia oraz dbania o przyrodę. W poszczególne dni będzie tłumaczyła, jak być grzecznym, jak żyć zdrowo, jak żyć w zgodzie z naturą.

              Projekt składa się z trzech modułów tematycznych:

              I Moduł SZLACHETNOŚĆ

              II Moduł ZDROWIE

              III Moduł PRZYRODA

               

              CELE PROJEKTU:

              -kształtowanie postaw szlachetności,

              -kształtowanie postaw dbałości o zdrowie, rozbudzanie poczucia odpowiedzialności za zdrowie,

              -rozwijanie postaw odpowiedzialności za środowisko naturalne,

              -integracja zespołu przedszkolnego/klasowego,

              -współpraca placówek oświatowych.

               

              Projekt uwzględnia podstawowe kierunki polityki oświatowej państwa w roku szkolnym 2021/2022 w zakresie:

              1. Wychowanie do wrażliwości na prawdę i dobro. Kształtowanie właściwych postaw szlachetności, zaangażowania społecznego i dbałości o zdrowie.

              2. Wzmocnienie edukacji ekologicznej w szkołach. Rozwijanie postawy odpowiedzialności za środowisko naturalne.

               

            • Akcja „Podaruj wiersz”

            • Nasza szkoła już po raz drugi podążyła śladem akcji „Podaruj wiersz", zorganizowanej przez Fundację Herberta. Podczas zajęć bibliotecznych uczniowie z klasy 2b i 3a pisali listy, wplatając w nie wybrane utwory polskich poetów, a następnie w przepięknie ozdobionych przez siebie kopertach wręczyli je przedszkolakom oraz pierwszoklasistom, by w ten sposób powitać ich w SP 63.

              Nauczycielom i Dzieciom serdecznie dziękuję za udział  i zaangażowanie! 🙂

              Nauczyciel bibliotekarz

            • Kampania społeczna ,,Szkoła od nowa''

            • Szanowni Państwo,

              Zgodnie z zapowiedzią zamieszczamy materiały kampanii ,,Szkoła od nowa'' zawierające praktyczne wskazówki dla uczniów i rodziców borykających się z różnymi trudnościami związanymi z powrotem do szkoły po okresie nauki zdalnej. Mam nadzieję, że znajdą w nich Państwo odpowiedzi na nurtujące Was pytania i wątpliwości.

              W każdej chwili zapraszamy również do osobistego kontaktu ze szkolnymi specjalistami - psychologiem i pedagogiem szkolnym w ramach dyżuru dla rodziców (informacje w zakładce psycholog/ pedagog) lub poprzez dziennik Librus.

              Elżbieta Pleskacz - psycholog szkolny

            • Przerwa na czytanie

            • Tydzień rozpoczęty od Dnia Głośnego Czytania można było zakończyć wyłącznie II Międzynarodową edycją VI Ogólnopolskiej akcji „Przerwa na czytanie – bicie rekordu                  w liczbie osób czytających na przerwie"! Dlatego 1 października SP 63 – już po raz drugi – włączyła się w obchody wydarzenia zorganizowanego przez Wojewódzki Ośrodek Metodyczny w Gorzowie Wielkopolskim.

              Lekturze oddali się zarówno Pan Dyrektor, nauczyciele, pracownicy niepedagogiczni, jak i uczniowie klas 0-8. Wśród książek zagościły m.in.: „Balladyna”, „Mały Książę”, „Dziewczynka, która wypiła księżyc” i „Zielone piórko Zbigniewa”.

              Mimo że czytaniu poświęcono zaledwie ułamek czasu, wierzę, że szkolna społeczność na tym nie poprzestanie.

              Wszystkim Pracownikom Szkoły oraz Uczniom (w sumie 309 osobom!) bardzo dziękuję za udział w akcji!

              Nauczyciel bibliotekarz

              PS Nietypowy członek grona Zaczytanych dowodzi, żelektura nie zna pojęcia granicy (ani gatunkowej, ani czasowej 😉)

            • Ogólnopolski Dzień Głośnego Czytania

            • 29 września przypada Ogólnopolski Dzień Głośnego Czytania. Nasza szkoła przyłączyła się do jego obchodów podczas dwudniowych spotkań z lekturą. Uczniowie z klas: 0A, 1A, 1B, 2A, 2B, 3A, 3B, 4B, 6A, 7A, 7B, 7C i 8Bmieli okazjęposłuchać lub poczytać samodzielnie. W repertuarze pojawiły się takie pozycje, jak „Mały bóbr się zgubił”, „Klub poszukiwaczy przygód” czy „Felix, Net i Nika oraz Gang Niewidzialnych Ludzi”. Ósmoklasiści uczcili to święto w sposób szczególny – odczytaniem „Balladyny” z podziałem na role, a siódmoklasiści zmierzyli się z trudnym językiem Żeromskiego.

              Nauczycielom oraz Uczniom dziękuję za wspólnie spędzony czas. Wszystkich zaś zapraszam do przygody z książką… nie tylko tego dnia! 😊

              Nauczyciel bibliotekarz

            • Przychodzi pierwszoklasista do biblioteki…

            • Wrzesień to początek nowego roku szkolnego i czas, kiedy warto rozpocząć coś nowego. W tym tygodniu pierwszoklasiści zaczęli swoją przygodę z biblioteką szkolną. Rozmawialiśmy o zaletach odwiedzania tego miejsca oraz panujących tu zasadach. Chłopcy i dziewczynki prawidłowo rozpoznawali bohaterów książek dla dzieci i – mam nadzieję – nie po raz ostatni zajrzeli do Krainy Wiedzy i Zabawy!

              Wychowawcom oraz Uczniom dziękuję za wspólnie spędzony czas!

              Nauczyciel bibliotekarz

               

               

            • Kampanii Społecznej "Szkoła od nowa"

            • Nasza Szkoła dołączyła do Kampanii Społecznej Szkoła od nowa. Eksperci w zakresie psychologii, pedagogiki i zdrowia psychicznego zdając sobie sprawę, że edukacja zdalna wpłynęła zakłócająco na rozwój społeczno-emocjonalny oraz zdrowie psychiczne młodych ludzi, wypracowała rozwiązania, które mają pomóc dzieciom i młodzieży oraz ich rodzicom i nauczycielom w powrocie do szkoły.

            • Witajcie, Przedszkolaki!

            • 20 września przypada Międzynarodowy Dzień Przedszkolaka. Z tej okazji miałam przyjemność spotkać się z dziećmi  z grup "0" a i "0"b oraz ich wychowawcami podczas zajęć czytelniczych.

              Przyszli uczniowie wysłuchali opowieści o życiu przedszkolaków, poznali bibliotekę i z ożywieniem dyskutowali o tym, co ważne dla zerówkowicza i czytelnika.

              Nauczycielom i Dzieciom dziękuję za przemiłe, pełne uśmiechu przedpołudnia!

               

              Nauczyciel bibliotekarz

               

            • Ogólnopolska infolinia dla dzieci i rodziców

            • Od poniedziałku, 6 września działa nowa całodobowa, bezpłatna, ogólnopolska infolinia dla dzieci i rodziców. Pod numerem telefonu 800 800 605 dzieci, młodzież, ale także rodzice, nauczyciele i pedagodzy będą mogli uzyskać profesjonalną pomoc doświadczonych psychologów, pedagogów oraz prawników. Wsparcie można otrzymać także za pośrednictwem kontaktu mailowego pomagamy@1815.pl. Nowy numer telefonu został uruchomiony na zlecenie Ministerstwa Edukacji i Nauki.

              Celem infolinii jest profilaktyka problemów dzieci i młodzieży, w tym następstw izolacji rówieśniczej spowodowanych stanem epidemii COVID-19. Istotne jest również odpowiednie wsparcie rozwoju psychofizycznego dzieci i młodzieży w ramach prowadzenia przez specjalistów infolinii interwencyjno-informacyjnej. Pod bezpłatny numer telefonu będzie mogła zadzwonić każda młoda osoba mająca problemy w domu, w szkole czy też w relacjach rówieśniczych.

              W ramach działań infolinii specjaliści świadczą również wsparcie osobom dorosłym, opiekunom i nauczycielom, którzy mają problemy z dorastającymi dziećmi.

              Wszystkie działania są realizowane bezpłatnie i anonimowo.

            • Pierwszy dzień w ,,zerówce’’ lub I klasie

            •  

               

               

               

               

               

               

              Kochani Rodzice!

               

                      Pierwszy dzień w ,,zerówce’’ lub I klasie to ogromne przeżycie zarówno dla dziecka, jak i jego rodziców. Jest to poważny krok w samodzielność i odpowiedzialność dziecka, z którym wiążą się silne emocje. Z jednej strony jest to radość i duma, że jestem już ,,taki dorosły’’, ale z drugiej niepewność przed czymś nowym w naszym życiu i niepokój: ,,Czy znajdę fajnych kolegów?’’, czy ,,Nasza pani jest miła?’’ i wiele innych, z punktu widzenia rodziców, czasem nieracjonalnych obaw. W żadnym wypadku nie można bagatelizować czy ośmieszać tych lęków. Spróbujmy na spokojnie porozmawiać z dzieckiem i odkryć, co może być ich źródłem – historie kolegów z podwórka, obejrzana bajka czy jakieś wyobrażenia dziecka. Przywołajmy własne doświadczenia z pierwszych dni szkoły, w jaki sposób my poradziliśmy sobie z tymi emocjami – jest to okazja do wspomnień  i osobistej rozmowy.

                      Poniżej zamieszczam grafikę, która może pomóc Państwu w przygotowaniu dziecka i siebie do spokojnego rozstania się i przejścia adaptacji. Spokój rodzica i jego zachowanie ma w tym procesie ogromne znaczenie – dlatego nie zostawiajmy tego na ostatni moment.

              Do zobaczenia 1 września!

               

              Pozdrawiam serdecznie,

              Elżbieta Pleskacz – psycholog szkolny

              źródło grafiki: Pani Monia

                     

               

            • Zakończyliśmy projekt w ramach działań Stem Klubu

            •  

               

              Przez cały bieżący rok szkolny  działaliśmy w klubie naukowym i mierzyliśmy się z dodatkowymi zadaniami w ramach przedmiotów ścisłych. Oprócz spotkań w szkole, podczas których wykonywaliśmy eksperymenty, uczestniczyliśmy w dwóch wirtualnych festiwalach (organizowanych przez CEO), a także w kilkunastu spotkaniach online, podczas których rozwiązywaliśmy zadania matematyczne i chemiczne. W ramach zajęć realizowaliśmy również scenariusze projektu "Wzór na ścisłe" z Centrum Edukacji Obywatelskiej, w którym wzięliśmy udział, a który zakładał, że nauki ścisłe są dla każdego, sprzyjają wszechstronnemu rozwojowi, rozbudzają zainteresowania i powodują nabywanie nowych umiejętności. Dzięki temu zrealizowaliśmy projekt młodzieżowy  "Jak czyste jest środowisko wokół naszej szkoły?",w ramach którego badaliśmy powietrze i wodę w pobliżu szkoły.

              Dzielimy się rezultatami naszych badań w cyfrowej książce dostępnej pod linkiem:

              książka cyfrowa-projekt STEM KLUBU

              Wierzymy, że  pobudzamy do refleksji całą społeczność szkoły, a także wszystkich, którzy czytają artykuły, zamieszczone na naszej stronie internetowej.

              Elżbieta Gierlińska i Justyna Dudkowska oraz uczniowie ze Stem Klubu w Ksawerku

            • Ogólnopolski Tydzień Czytania Dzieciom

            • W dniach 26.05 – 1.06 przypada Ogólnopolski Tydzień Czytania Dzieciom, akcja organizowana przez Fundację „ABCXXI – Cała Polska Czyta Dzieciom". W tym roku odbywa się pod hasłem „Lubimy czytać polskich autorów". W jej szkolnych obchodach wzięły udział klasy: 1a, 1b, 2a, 2b, 3a, 3b, 4, 5, 6a i 7b.

              Spotkania te pozwoliły poznać lub przypomnieć utwory takich poetów i pisarzy, jak Julian Tuwim, Danuta Wawiłow i Małgorzata Karolina Piekarska. Czasami stanowiły punkt wyjścia do recytacji i dyskusji o literackich zainteresowaniach, a wieńczyły je prace wykonane przez klasę 1b.

              Nauczycielom i Uczniom dziękuję za wspólnie spędzony czasi zachęcam do kontynuowania lektury... nie tylko polskich twórców i nie tylko w tym okresie! 🙂

              Nauczyciel bibliotekarz

            • Festiwal Poezji Jana Brzechwy

            • Z okazji Tygodnia Bibliotek w naszej szkole odbył się Festiwal Poezji Jana Brzechwy. Nie bez przyczyny wspomniano właśnie o tej wybitnej postaci, ponieważ podczas ubiegłorocznego Międzynarodowego Miesiąca Bibliotek Szkolnych uczniowie wybrali Brzechwę na patrona biblioteki. Z utworami jego autorstwa zmagały się dzieci z klas: 1b, 3a i 3b.

              Recytowano m.in. „Katar”, „Na wyspach Bergamutach”, „Kaczkę Dziwaczkę” i „Tańcowała igła z nitką”. Wszystko to zaś odbyło się wśród pomysłowych strojów, rekwizytów oraz… ogromnych emocji – tremy, przejęcia… i śmiechu!

              Wychowawcom i Uczniom dziękuję za wspólnie spędzony czas, a młodym Deklamatorom gratuluję pokonania tremy, kreatywności i wyjątkowej pamięci!

              Nauczyciel bibliotekarz