• Aktualności

            • Niekonwencjonalna powtórka z mitologii greckiej i rzymskiej

            • W ramach kolejnych zadań związanych z Codem Week, do którego w tym roku szkolnym przystąpił Ksawerek, uczniowie z kl. 5a - Janek Kocik i Przemek Włodaczak - w sposób niekonwencjonalny przekazali powtórkę wiadomości z mitologii greckiej i rzymskiej swoim rówieśnikom.

              Na lekcję języka polskiego przygotowali prezentację multimedilaną na temat zabytków, architektury włoskiej, pokazali miejsca, kotre przemierzyli niegdyś...Ich  koledzy i koleżanki mieli okazje podziwiać wspaniałe zdjęcia i przypomnieć sobie wiadomości o mitach greckich.

            • Agnieszka Binczewska - wyróżnioną w Ogólnopolskim Konkursie Plastyczno-Literackim "W przymierzu z Chrystusem"

            • W roku szkolnym 2022/2023 Ksawerek przystąpił do VII Konkursu dla dzieci i młodzieży pt. „Sacratissimo Cordi – Polonia Restituta” („Najświętszemu Sercu – Polska Odrodzona”). Patronat nad tym przedsięwzięciem objęło m.in. Kuratorium Oświaty w Poznaniu.

              Celem konkursu było przybliżenie uczniom historii naszej Ojczyzny - Polski i naszej „małej Ojczyzny” – Wielkopolski oraz kształtowanie poczucia dumy z bycia Polakami i Wielkopolanami. Chodziło o to, by upowszechniać w zbiorowej świadomości godne i wyjątkowe fakty z naszych dziejów, a do nich z pewnością należy historia powstania, zburzenia i prób odbudowy Pomnika Najświętszego Serca Pana Jezusa w Poznaniu.

              Spośród 26 nadesłanych na konkurs prac ze szkół z całej Polski, praca naszej uczennicy - została  wyróżniona! Uroczyste wręczenie nagód nastapi w dn. 11 listopada o godz. 16:30 w Auli UAM w Poznaniu.

              Gratulujemy Tobie, Agnieszko!  Agnieszka Binczewska wykonała na tę okoliczność prezentację multimedialną, którą Państwo podziwać możecie w linku.

               

            • Pamiętamy o naszych bliskich zmarłych

            • Uczniowie klasy 2a dotykali spraw wielkich i poważnych. Zbliżający się dzień 1 listopada był przyczynkiem do wielu rozmów o odchodzeniu, pustce, samotności, smutku, ale i pamięci o zmarłych i radości z tego, że oni byli... Rozmawialiśmy o dniu Wszystkich Świętych i Zaduszkach, o naszych zmarłych bliskich, a także o tym w jaki sposób obchodzone są Święta Zmarłych w innych krajach. Niektóre zwyczaje, zupełnie inne od naszych bardzo nas zaskakoczyły. Wiemy jednak, że choć wiele nas różni, łączy nas jedno - szacunek do zmarłych, pamięć o nich i radość z życia. Drugoklasiści wykonali piękne rysunki dla tych, którzy odeszli oraz nałożyli wspaniałe kolory na rysunki meksykańskich czaszek. Nie obyło się bez wzruszeń. Ileż mądrości w tych dzieciach...

              A.JH

            • Przerwa na czytanie

            •  

              Biblioteka Pedagogiczna w Gorzowie Wielkopolskim jest pomysłodawcą III Międzynarodowej edycji VI Ogólnopolskiej akcji „Przerwa na czytanie – bicie rekordu w czytaniu na przerwie". Kontynuując świętowanie Międzynarodowego Miesiąca Bibliotek, „Ksawerek” po raz trzeci wsparł ową inicjatywę.

              25 października młodzież i nauczyciele pokazali, że chwila z książką może być przyjemnością. Czwartoklasiści zaś udowodnili, że nie boją się zmierzyć z głośną lekturą na forum klasy, a ich koledzy z Ukrainy mieli okazję zaprezentować, iż czytanie w języku polskim to wyzwanie, któremu potrafią sprostać.

              Nie wiem, czy 225 (!) członków szkolnej społeczności zdoła pobić rekord (Przekonamy się o tym w grudniu), lecz mam nadzieję, że ta jesienna akcja będzie kolejnym impulsem do zatopienia się w świecie literatury.

              Nauczycielom i Uczniom serdecznie dziękuję za udział, a wszystkich zapraszam do wirtualnej galerii!

              Nauczyciel bibliotekarz

            • Wielkie serca małych wolontariuszy

            • W związku ze zbliżającym się Świętem Zmarłych, Wolontariusze z Klubu Wolontariusza "Podziel się Sercem" pojechali na cmentarz parafialny pw. św. Antoniego Padewskiego, aby uprzątnąć bezimienne i opuszczone groby oraz zapalić na nich znicze. W ramach akcji odwiedziliśmy również grób jednej z byłych nauczycielek z naszej szkoły oraz groby bliskich.

              Wolontariusze zaangażowali się w działanie z ogromną powagą i odpowiedzialnością. Podjęli się działań aktywnie, z dużym przejęciem, dokładnością i wrażliwością. Wiele grobów zostało zadbanych i zaopiekowanych. Jak to powiedział jeden z Małych Wolontariuszy "No, teraz spokojnie może sobie pan Jan tu leżeć. Jestem zadowolony z naszej pracy. Nigdy nic tak dobrego nie zrobiłem własnymi rękoma."

              Dziękuję wszystkim zaangażowanym za chęci, siły, aktywność i wrażliwość! To dobrze widzieć jak nasza młodzież fantastycznie pomaga i współpracuje z młodszymi koleżankami i kolegami! Jesteście wszyscy wspaniali!

              Bardzo dziękujemy również za podarowane znicze. Nie było ich tak dużo jak w ubiegłych latach, ale dwa kartony zostały zapełnione.

              Dziękujemy również Mamie Natalki za podwiezienie zniczy na cmentarz i Mamie Jasia za pomoc w całym przedsięwzięciu.

              Koordynator Koła Małego Wolontariusza

              A. JH

            •  Akademia (pana Kleksa) w Ksawerku?

            •  

              Podczas zajęć z języka polskiego uczniowie klasy 4a i 4b wzięli udział w projekcie czytelniczym podsumowującym omawianie obowiązkowej lektury pt. „Akademia pana Kleksa”. Było bajecznie, nietypowo i kolorowo. Dlaczego? Przede wszystkim z powodu zaszczycenia nas swoją obecnością przez samego profesora Kleksa – a to przecież taka barwna postać!!! Przyglądał się on naszym poczynaniom i zmaganiom konkursowym. Uczniowie prezentowali bowiem przygotowane do zajęć:

              • plany budynku akademii wraz z pomieszczeniami i otaczającym ją parkiem (makiety z kocków lego);
              • rysunkowe ogrody, które otaczają akademię;
              • wierszyki powstałe podczas lekcji kleksografii (można je podziwiać w holu szkoły);
              • fragmenty utworu przedstawiające dzień uczniów w akademii.

              Pan Kleks był z uczniów bardzo dumny. Szpak Mateusz wtórował nauczycielowi w sobie tylko właściwym stylu, czyli nie wymawiając pierwszych liter wyrazów i krzycząc: „Awo! awo!” – co znaczy: „Brawo, brawo”, a fryzjer Filip wcale nie okazał się taki zły, jak w lekturze. W akademii odbyły się rónież lekcje: kleksogtafii, przędzneia liter czy pracy z globusem. 

              Podczas cyklu zajęć uczniowie otrzymywali kolorowe piegi jako znaczki za aktywność. Blok lekturowy zwieńczyła zabawa w detektywów. Uczniowie pałaszowali po szkolnych korytarzach i zakamarkach niedostępnych im na co dzień i odnajdywali treści zagadek związanych z lekturą. Potem wszyscy wykonali pamiątkowe zdjęcia, wszak takiego Gościa, jakim był pan Ambroży, nie co dzień spotyka się w murach szkoły…

            • Święto dyni

            • W piątek 28 października po raz kolejny w naszej szkolnej świetlicy odbył się prawdziwy DYNIOWY ZAWRÓT GŁOWY!!! To był szalony dzień z fantastycznymi zabawami, grami,konkursami oraz degustacją(oczywiście z dynią w roli głównej).

              Wszystkim uczniom bardzo dziękujemy za zaangażowanie, piękne stroje oraz wspaniałe dynie wykonane wspólnie z rodzicami, które ozdobiły nasza świetlicę.

              Wychowawcy świetlicy:

              Aneta Bak i Natalia Szymczak

            • Unijny certyfikat dla Janka - ucznia naszego kochanego "Ksawerka"

            • Code Week to społeczna inicjatywa, która organizowana jest na terenie całej Europy.

              Stąd Ksawerek stanął na wysokości zadania, zdobywając europejski certyfikat. 


              Na tę okoliczność, uczeń kl. 5a - Janek Puślecki – samodzielnie przygotował interaktywny quiz w formie Kahoota. Następnie uczniowie mogli bezpośrednio odpowiadać na pytania skonstruowane przez kolegę, w swoich urządzeniach mobilnych. W rozgrywce tej użytkownicy – rówieśnicy Janka - mogli brać również udział pojedynczo lub drużynowo, co dodatkowo kształtuje w nich umiejętność współpracy. 

                 

              Serdecznie gratulujemy Jankowi!

              Życzymy dalszych sukcesów w dziedzinie kodowania i programowania.​​​​​​​​​​​​​​

            • Kulturalna podróż uczniów w kulinaria… Projekty w Ksawerku to już tradycja…

            •  

              Celem nauki obcokrajowców jest efektywna komunikacja; stąd uczymy jej przede wszystkim funkcjonalnie, by uczeń porozumiewał się zrozumiale i w miarę poprawnie używał struktur językowych. Z tego względu tak organizujemy proces uczenia się tak, by maksymalnie zbliżyć ucznia do naturalnych sytuacji porozumiewania się w życiu codziennym. Stąd pomysł na projekt, którego finał odbył się w szkolnej stołówce.

              Uczniowie wyruszyli w podróż – wyruszyli na spotkanie ze sztuką kulinarną. Ich głównymi przystankami były: sala lekcyjna, boisko szkolne, stołówka szkolna. W sali lekcyjnej poznali nazewnictwo: owoców, warzyw, potraw spożywanych o danej porze dnia. Na boisku, w formie kodów QR, poszukiwali zagadek z ww nazwami. Następnie sami podzieli się na grupy, sami przygotowali składniki, sami przyrządzili potrawy; chłopcy – zdrowe śniadanie,  dziewczęta – owoce i warzywa w różnej postaci. Sami tworzyli i odkrywali nazwy potraw, by w efekcie - zaprosić swoich kolegów i swoje koleżanki do wspólnego biesiadowania.  W ten sposób  kształtuje się pozytywną motywację do nauki języka polskiego i poznawania kultury polskiej.

               

              Tego dnia dało się wyjątkowo słyszeć hałas roznoszący się ze stołówki, bowiem  emocje sięgały zenitu. Zresztą, zobaczcie Państwo sami…

            • W Ksawerku klocki Lego nie tylko dostępne w świetlicy...

            •  

                W Ksawerku próbujemy wspierać rozwój wszystkich uczniów poprzez umiejętne stosowanie najważniejszych i najbardziej podstawowych umiejętności, które człowiek powinien rozwijać w trakcie swojego życia, żeby osiągnąć sukces w życiu społecznym i w przyszłości. Stąd promujemy osiem kompetencji kluczowych w praktyce, tj. 

              • porozumiewanie się w języku ojczystym
              • porozumiewanie się w językach obcych
              • kompetencje matematyczne i podstawowe kompetencje naukowo-techniczne
              • kompetencje informatyczne
              • umiejętność uczenia się
              • kompetencje społeczne i obywatelskie
              • inicjatywność i przedsiębiorczość
              • świadomość i ekspresja kulturalna

              Stosujemy na co dzień elementy oceniania kształtującego (OK) oraz kompilację nauczania holistycznego, bowiem  każda z ww kompetencji jest kombinacją wiedzy, umiejętności i przyjmowanej postawy. 

              Stąd, w październikowe południe rozpoczęliśmy pracę nad kolejnym projektem "Świat przedstawiony w lekturze Jana Brzechwy - metodą Lego - Logos". 

              Uczniowie mieli możliwość kreatywnego obcowania z lekturą szkolną „Akademia Pana Kleksa”, dzięki metodzie Lego – Logos. Za pomocą klocków Lego tworzyli miejsca charakterystyczne dla akcji lektury, czyli akademię z bohaterami - chłopcami, których imiona zaczynały się na tę sama literę. W makietach pojawił się również tajemniczy Pan Kleks. 

              Uczniowie wykreowali wspaniałe budowle, szczegółowo odwzorowali wyposażenie szkoły. W ten sposób włączamy uczniów w życie społeczne, uczymy współpracy w grupie rówieśniczej i konstruktywnego dialogu oraz samodzielnego poszukiwania odpowiedzi na pytania kluczowe:

              1) Jak powinna wyglądać współczesna szkoła? 

              2) Czy akademia z lektury jest tą szkołą, do której chciałabym/chciałbym uczęszczać? 

              3) Co mogę zmienić w obecnych czasach, chodząc do szkoły?

               4) Na co nie mam wpływu, chcąc dokonać ww zmiany?  - co w przyszłości przełoży się na  aktywne obywatelstwo i możliwość znalezienia przez naszych uczniów zatrudnienia.

            • Piękne recytacje "Inwokacji" (fragmentu z "Pana Tadeusza")

            •  W klasie 8b i w klasie 8c zakończyliśmy pracę nad kolejnym projektem - dotyczył on realizacji epopei narodowej Adama Mickiewicza pt. "Pan Tadeusz". 

              Ostatnim akcentem podczas omawiania ww utworu była recytacja wybranego fragmentu - "Inwokacji", której pierwsze wersy każdy Polak powinien kojarzyć. 

              W październikowym półmroku, zatapiając się w iście jesiennym krajobrazie Litwy; wśród szelestu liści  i szumu wiatru; wśród pagórków leśnych i łąk zielonych szeroko nad błękitnym Niemnem rozciągnionych; wśród pól malowanych zbożem rozmaitem, wyzłacanych pszenicą, posrebrzanych żytem; gdzie bursztynowy świerzop, gryka jak śnieg biała,uczniowie recytowali pamiętne słowa:

               

              "Litwo, Ojczyzno moja, Ty jesteś jak zdrowie..."

               

              Emocje sięgąły zenitu! Nawet podczas przerw, w kuluarach szkolnych korytarzy i ciemnych zakamarków, dało się tego dnia słyszeć deklamację Mickiewiczowskiego fragmentu tekstu w doborowym wykonaniu naszych uczniów. Po tej lekcji ósmoklasiści sami doszli do wniosku, że: "Recytacja jest bardzo trudnym zadaniem, bowiem muszą wystąpić na scenie, przed publiką...".

              Gratuluję im sukcesu i jestem z Nich dumna - starali się przełamać swoje nieśmiałe zahamowania, wychodząc na forum klasy, wygłaszając iście trudny tekst. Brawo!!!

            • Kodowanie i kody QR na dodatkowych zajęciach z języka obcego z uczniami z Ukrainy

            • Język polski wcale nie jest taki straszny, jak go "widzą" i "słyszą" uczniowie .....  - lekcja języka polskiego z kodami QR

               

              Znalezione obrazy dla zapytania kody qr

               

              Ciekawa efektów i zainspirowana tym, co usłyszałam na szkoleniach na temat nowych technik ITC w nauczaniu, postanowiłam przeprowadzić wśród uczniów z Ukrainy lekcję z wykorzystaniem kodów QR.

              Na początku podałam uczniom zarówno cel jak i NaCoBeZu w formie kodów. Zdziwieni byli, że podaję im je w formie znaków, które można wykorzystać na zajęciach. Następnie ściągnęliśmy aplikację do odczytywania kodów QR  i uczniowie zaczęli sami je odczytywać, poszukując kolejno zadań. W ten sposób dowiedzieli się, co zamierzamy osiągnąć podczas lekcji.

              Temat dotyczył słownictwa związanego z nazwami sąsiadujących z Polską i Ukrainą państw, nazw największych miast oraz rzek i jezior w Polsce.

              Uczniowie podawali odpowiedzi w języku polskim, odczytując je z kodów i zwracając uwagę na to, by były poprawne pod względem językowym.

              Zabawy było co nie miara! Uczniowie w części ewaluacyjnej lekcji stwierdzili, że: „To była ciekawa, nietypowa lekcja, która wcale nie jest taka straszna, jak się wydaje”.

            • W Ksawerku można zauważyć baśniopisarzy, nie tylko od święta, ale i na co dzień....

            •  Realizacja kolejnego projektu "W świecie baśni" za nami.... - mówili zadowoleni uczniowie z kl. 4a i kl. 4b....

              Ich zadaniem było napisanie własnej baśni, zaprojektowanie ilustracji do utworu, a w fazie podsumowującej projekt -  zaprezentowanie utworu na forum klasy. 

              Czwartoklasiści stanęli na wysokości zadania - zredagowali wspaniałe teksty, w których wykorzystali cechy baśni.

              Przedtem, podczas lekcji języka polskiego, poznali cechy baśni jako utworu epickiego, dlatego nie stanowiło problemu wprowadzenie do ich utworu motywów baśniowych.


              Tytuł ,,NAJLEPSZEGO BAŚNIOPISARZA KSAWERKA" otrzymują:


              1. Gabysia Wrzeszczeczyńska z kl. 4a
              2. Ania Filanowicz z kl. 4a
              3. Zosia Ościk z kl 4a
              4. Ada Jencz z kl. 4a
              5. Blanka Masiewicz z kl. 4b
              6. Arsen Anrusiak z kl. 4b

              Na wyróżnienie zasługują baśnie autorstwa:


              1. Oliwii Kołeckiej z kl. 4a
              2. Franka Dziubałki z kl. 4b
              3. Patryka Pukackiego z kl. 4b
              4. Kuby Trąbalskiego z kl. 4b
              5. Artura Trąbalskiego z kl. 4b
              6. Wojtka Beliny z kl. 4b

                  Gratulujemy wszystkim baśniopisarzom. Ich dzieła oraz ich rówieśników można podziwiać w holu szkoły. 


                     Wkrótce też będziemy świadkami debiutów literackich naszych uczniów. Tworzy się bowiem w Ksawerku proza i poezja dziecięca.


                     Ale o tym niebawem...


            • Jesienna Zbiórka Książek dla Hospicjum Palium

            • Szanowni Państwo! Drodzy Uczniowie!

               

              Już niejednokrotnie pokazaliście, że w naszej szkole roi się od osób o dobrych sercach. Tym razem zapraszam do udziału w zbiórce nowych książek o różnej tematyce dla Hospicjum Palium, które planuje założyć biblioteczkę dla dorosłych pacjentów.

              Jeżeli macie możliwość podzielić się książkami, które sprawią radość innym, zachęcam do przynoszenia ich do biblioteki  do czwartku, 10 listopada.

               

              Nauczyciel bibliotekarz

            • Czytamy głośno! Czytamy z sercem!

            • 29 września przypada Ogólnopolski Dzień Głośnego Czytania. W tym roku zbiegł się on z II edycją akcji „Czytamy z sercem”, mającą na celu m.in. promocję literatury, podkreślenie roli serca, potrzeb osób chorych, empatii oraz zdrowego trybu życia. Nasza szkoła wzięła w niej udział po raz pierwszy.

              Z tej okazji uczniowie z klasy: 1a, 2b, 3b, 4a, 4b, 5b i 6a w ostatnich dniach września odwiedzili bibliotekę. Wysłuchali fragmentów książki Wojciecha Widłaka „Dwa serca anioła” i „Będę biegać” Anny Onichimowskiej. Opowiadali o swoich ulubionych utworach, o znaczeniu serca, trudnej kwestii pobytu w szpitalu i ludzkiej życzliwości. Ponadto układali puzzle, dzięki którym dowiedzieli się, w jaki sposób należy dbać o serce, a szóstoklasiści zobaczyli, jak wygląda reanimacja przeprowadzona na fantomie, za co bardzo dziękuję ich Wychowawcy.

              Nauczycielom i Dzieciom natomiast serdecznie dziękuję za wyjątkowe chwile spędzone w nowej bibliotece!

              Nauczyciel bibliotekarz

            • Europejski Tydzień Kodowania CodeWeek

            •                                                               Ksawerek aktywnie włączył się 

                                                           w Europejski Tydzień Kodowania CodeWeek

               

               

               Od dnia 8 października rozpoczyna się szkolna przygoda z CodeWeek 2022, która potrwa do 23 października 2022 r. 

              Europejski Tydzień Kodowania to społeczna inicjatywa, w ramach której europejskie państwa rywalizują w liczbie zorganizowanych wydarzeń związanych z programowaniem. Ksawerek włączył się w ww przedsięwzięcie, promując w ten sposób kreatywność uczniów, umiejętność rozwiązywania problemów, chęć współpracy przy programowaniu i rozmaite działania związane z zastosowaniem innowacyjnych metod nauczania i technik ITC m.in. (kodowanie i kody QR, Kahoot, gry i zabawy edukacyjne). 

              W tym czasie nasi nauczyciele organizują wiele wydarzeń, które są okazją do ćwiczenia logicznego myślenia i rozwijania kompetencji cyfrowych.  Poprzez takie działania nauczyciele podkreślają, iż nauka programowania jest ważna nie tylko dla przyszłych programistów – ale może być również (i przede wszystkim) świetną zabawą, gdyż  pomaga dodatkowo rozwijać kompetencje miękkie (kreatywność, umiejętność pracy w grupie i rozwiązywania problemów) – niezależnie od wieku ucznia.

            • Jesienne pejzaże w poezji ...

            • W październiku 2022 r. w Ksawerku  miał miejsce kolejny projekt – „Kolaż w poezji”. Uczniowie z kl. 5a – za pomocą techniki kolażu - przedstawili  „Środki stylistyczne w poezji” Juliana Tuwima. Każdy z prezentowanych środków był poparty przykładem z tekstu literackiego.  W ten sposób uczniowie wykazali się znajomością takich dziedzin sztuk plastycznych, jak: rysunku, scenografii. Nadto – doskonalili swoje umiejętności plastyczne (ekspresja twórcza przejawiająca się w działaniach indywidualnych i zespołowych). Potrafili zaprojektować graficznie plakat ilustrujący środki stylistyczne, przez co opanowali oni podstawowe wiadomości z zakresu kultury plastycznej.

              Projekt zakończył się formę interaktywną – uczniowie mieli uzupełnić samodzielnie e-kartę pracy. Pomysłów było bez liku, zresztą…. – oceńcie, Państwo sami!

            • Smok zagościł w Ksawerku, ale czy na stałe?

            • Oj, dzieje się w naszej szkole, dzieje…. A to za sprawą niecodziennych metod stosowanych na różnych lekcjach. Tak też było i tym razem podczas lekcji języka polskiego w klasie 4a i 4b.

               

              Uczniowie z klasy 4a i z klasy 4b wykorzystali swe zdolności manualne, biorąc udział w kolejnym projekcie „Basń o smoku”. Za pomocą metody dramy wcielili się w wybraną przez siebie postać z baśni. Ustalili, kto wykona dekorację, przygotuje efekty specjalnie w postaci średniowiecznej muzyki, stroje, zorganizuje królewski poczęstunek - dzięki m.in. Pani Romuladzie Andrzejewskiej, której dziękujemy za okazaną pomoc): dzieci mogły tego dnia zasmakować iście królewskich słodkości! 

              I tak powstał nie lada teatrzyk, w którym główną rolę odegrał – no wiadomo – smok! Historia ta pokazała, że w życiu warto służyć innym i okazywać radość.  „Cieszy nas fakt, że tekst możne nas bawić, że nauka języka polskiego wcale nie musi być nudna, a czytanie lektur sprawia nam radość i zadowolenie” – mówili uczniowie po lekcji.

              Poprzez zastosowanie metody dramy nauczyciel chciał uświadomić uczniom, iż można uczyć empatii i wrażliwości; pobudzać wyobraźnię, która z kolei pozwala kształtować umiejętność pracy w grupie rówieśniczej. Uczeń, poprzez  doświadczenie i przeżywanie, „uczy się rozwiązywania problemów, podejmowania decyzji indywidualnych, umiejętności oceny” – pisał  E. Szymik w publikacji: „Znaczenie dramy w procesie wychowania”.

            • Lapbookowy zawrót czytelniczej głowy…

            • Każdy uczeń Ksawerka wie, iż lapbook jest czymś w rodzaju teczki tematycznej, w której uczeń umieszcza wiadomości na wybrany temat. Informacje te jednak nie są gromadzone niczym wycinki z gazet. Lapbook jest więc czymś w rodzaju teczki interaktywnej przypominającej papierowy teatrzyk mieszczący się na naszych kolanach, stąd właśnie jej nazwa. Jest ciekawą metodą pracy, dlatego też jest często wykorzystywany w Ksawerku.

              Taka teczka spełnia funkcję interaktywnej przestrzeni na rysunki, opowiadania, terminologię z różnych dziedzin wiedzy, zdjęcia… Wszystkie te elementy uczeń umieszcza w kieszonkach, książeczkach o przeróżnych kształtach i na kolorowych karteczkach.

              W ramach kolejnego projektu uczniowie z kl. 5A wykonali lapbooki. Każda z prac poświęcona została części mowy: odmiennej i nieodmiennej. Zapraszamy do galerii zdjęć, by zobaczyć, w jak kreatywny, nowatorski i odkrywczy uczniowie opracowali ww temat z nauki o języku, który dla  niejednego stanowi piętę Achillesową!

              Prace uczniów są aktualnie eksponowane w holu szkoły.