• Aktualności

            • Józef Ratajczak w „Ksawerku”

            • Z okazji przypadającego 21 lutego Międzynarodowego Dnia Języka Ojczystego w bibliotece odbył się etap szkolny V Międzyszkolnego Konkursu Twórczości Józefa Ratajczaka.

              Nie po raz pierwszy nasi uczniowie dowiedli, że nawet potyczki z poezją to wyzwanie, któremu potrafią sprostać. Dzięki ich  deklamacji słuchacze mogli się przenieść na plażę czy przeżyć majową burzę. Na tym zaś przecież polega bogactwo liryki, że pozwala ona odczuwać, doświadczać rzeczy niezwykłych, jak wiosenna aura, choć za oknami szaleje zimowa wichura.

              Zmagania nastoletnich recytatorów zostaną nagrodzone, ponieważ zwycięzcy będą reprezentować „Ksawerka” w marcowym finale w Szkole Podstawowej nr 7, organizującej owo wydarzenie.

              Tymczasem Uczestnikom gratuluję pięknych występów, a Wychowawcy klasy 7a serdecznie dziękuję za zaangażowanie!

              Nauczyciel bibliotekarz

               

            • Projekt kulturalny ,,Sobotnie spotkanie ze sztuką"

            • W lutowe przedpołudnie, mimo deszczu ze śniegiem, z uśmiechem na twarzy wybraliśmy się na spotkanie ze sztuką. Celem naszego pierwszego wyjazdu było obejrzenie spektaklu pt. ,,Gapiszon i Zuza" wystawionego przez poznański Teatr Animacji.

              Twórcy spektaklu wykorzystali znany uczniom motyw zakochania i związane z tym uczuciem perypetie dwojga dorastających ludzi: Gapiszona i Zuzy. Postanawia on zdobyć serce dziewczyny, co wcale nie jest łatwe! Targają nim bowiem różne emocje: od szczęścia i euforii, poprzez żal i wstyd, wreszcie rozpacz, że ta rzuca go dla innego. Gapiszon uczy się więc radzić sobie z tymi emocjami.

              Jego najlepszym przyjacielem w takiej chwili okazuje się pies - Korniszon. Dzięki niemu (i wbrew temu, co powtarza chłopakowi surowy ojciec) Gapiszon pozwala sobie nawet na płacz, gdy mu smutno. Bo przecież - chłopaki też płaczą!

              Po zakończonej sztuce, młodzi widzowie gromkimi oklaskami pożegnali aktorów. Pełni wrażeń wyruszyliśmy na zwiedzanie kulisów teatru oraz Galerii Lalek. 

            • „Poezja jest wszędzie”

            • To hasło, stanowiące element przepięknych dekoracji stworzonych przez nauczyciela plastyki (któremu należą się szczególne podziękowania), towarzyszyło nam podczas „Ksawerkowego bajania”, zorganizowanego przez polonistki. 

              Tym razem w Dolinę Poezji przemieniła się biblioteka. Zgromadziły się w niej uczestniczki szkolnego etapu konkursu oraz uczennice ze Szkoły Podstawowej nr 53 wraz z przygotowującą je nauczycielką (którym dziękujemy za odwiedziny). Królująca w kalendarzu zima nie wpłynęła na obniżenie panującej wewnątrz temperatury. Wprost przeciwnie – przepełniona emocjami, a momentami i refleksją, deklamacja dziewczynek przydała Krainie Wiedzy kolorytu, blasku i ciepła. Sprawiła również, że jury miało trudny orzech do zgryzienia. Komu bowiem przyznać palmę pierwszeństwa, jeżeli nastolatki reprezentują tak wysoki poziom?

              I miejsce zajęła uczennica z naszej szkoły - Kinga z kl. 7 wraz z uczennicą - Pauliną z kl. 6 z drugiej szkoły, III miejsce przypadło również naszej uczennicy - Gabrysi z kl. 4a.

              Oprócz wspaniałej recytacji znalazła się chwila na słodki poczęstunek i interesującą dyskusję m. in. o tym, co warto przeczytać, w jaki sposób przygotować się do występu oraz czy łatwo pokonać tremę.

              Mam nadzieję, że tegoroczny Międzyszkolny Konkurs Recytatorski „Ksawerkowe bajanie” zapoczątkuje nową tradycję, ponieważ czas poświęcony na lekturę poezji i prozy oraz przedstawienie własnej interpretacji utworu poezji i prozy i zmierzenie się z nieśmiałością nie sposób uznać za stracony!

               

              Nauczyciel bibliotekarz

            • Bajkowo… baśniowo… walentynkowo

            • Po powrocie z ferii uczniowie z klas: 1a, 1b, 2a, 2b, 3b, 4a, 4b i 5b wzięli udział w cyklu spotkań pod hasłem „Baśniowe Walentynki w bibliotece”.

              Kiedy przypada Dzień Świętego Walentego i jaka jest jego geneza? Komu patronuje ów święty? Czy warto obchodzić lutowe święto? Jak je celebrować? I z kim? Dzieci dowiodły, że znają odpowiedzi na wszystkie te pytania, jak również doskonale orientują się, w jakich bajkach pojawia się wątek miłości, sympatii i przyjaźni.

              Rozwiązanie zagadek nie stanowiło dla nich najmniejszego problemu. Natomiast spotkanie z piątoklasistami pokazało, jak dużą wiedzę posiadają oni na temat bajek, baśni i ich cech, a także, że potrafią dyskutować i prezentować swoje stanowisko.

              Były zatem chwile z lekturą, serduszka, śmiech, walentynkowe wróżby (Wierzyć w nie czy nie) i wyjątkowe przedpołudnia, za które dziękuję Wychowawcom oraz Uczniom!

              Nauczyciel bibliotekarz

            • Na bibliotecznych półkach…

            • Od ubiegłego roku szkolnego uczniami naszej szkoły są chłopcy i dziewczynki z Ukrainy. Ponieważ często odwiedzają bibliotekę, na półkach znalazły się również książki w ich ojczystym języku.

              Fundacjom: Świętego Mikołaja, Powszechnego Czytania, Edukacja dla Demokracji oraz UNICEF-owi bardzo dziękuję za wzbogacenie naszego księgozbioru i sprawienie radości nowym czytelnikom.

              Nauczyciel bibliotekarz

            • Rzecz o prawdziwych Czytelnikach

            • „My, uczniowie pierwszej klasy,

              Tobie, Książko, przyrzekamy,

              że szanować Cię będziemy,

              krzywdy zrobić Ci nie damy”

               

              W ostatnim tygodniu przed feriami uczniowie klas: 1a i 1b przeszli prawdziwy sprawdzian. Musieli wykazać się znajomością baśni i bajek oraz bibliotecznego savoir-vivre’u, czyli zasad obowiązujących w Krainie Literatury i sposobu, w jaki należy traktować znajdujące się w niej skarby.

              Po pomyślnie zdanym egzaminie dzieci złożyły przysięgę: przyrzekły z szacunkiem traktować wszystkie książki. Następnie – jako pełnoprawni czytelnicy – otrzymały dyplomy, upominki od Instytutu Książki i zakładki wykonane przez kolegów i koleżanki z klas 4-8 (którym ogromnie dziękuję za pomoc!). Zwieńczenie uroczystości stanowiło wypożyczenie pierwszych woluminów.

              Mam nadzieję, że to dopiero początek perypetii pierwszaków w Dolinie Wyobraźni, a Wychowawcom i Uczniom dziękuję za sympatyczne spotkania!

              Nauczyciel bibliotekarz

            • Dzień Bezpiecznego Internetu

            •    
                Dzień Bezpiecznego Internetu jest obchodzony od 2004 r. z inicjatywy Komisji Europejskiej. Akcja ma na celu inicjowanie i propagowanie działań na rzecz bezpiecznego dostępu dzieci i nastolatków do sieci, zaznajomienie rodziców, nauczycieli i wychowawców z problematyką bezpieczeństwa online, a także promocję pozytywnego wykorzystywania internetu. Co roku, DBI organizowane jest w ponad 150 państwach. 
              W Polsce organizatorem wydarzenia jest od 2005 r. Polskie Centrum Programu Safer Internet (PCPSI), które tworzą NASK oraz Fundacja Dajemy Dzieciom Siłę – realizatorzy unijnego programu „Digital Europe”.

                 W Dniu Bezpiecznego Internetu, który w tym roku przypada 7 lutego, przypominamy wszystkim najważniejsze zasady bezpiecznego korzystania z sieci:

              1. Otwieraj wiadomości tylko od znajomych osób.

              2. Unikaj klikania nieznanych linków i otwierania załączników w wiadomościach e-mail.

              3. Dane osobowe i hasła zachowaj tylko dla siebie.

              4. Zdjęcia udostępniaj tylko znanym i zaufanym osobom. 

              5. Pamiętaj, że osoba po drugiej stronie nie musi być tym, za kogo się podaje.

              6. Szanuj prawa autorskie udostępnianych w sieci plików.

              7. O niepokojących sytuacjach w sieci powiedz rodzicom lub innej zaufanej osobie dorosłej.

              8. Szanuj innych użytkowników Internetu. Stosuj zasady netykiety. 

              9. Korzystaj z umiarem z Internetu!

              10. Bądź czujny, by świat internetowy nie zastąpił rzeczywistego. Daj o swoich przyjaciół i rodzinę, wasze wspólne spotkania i bycie razem. 

                 Dla utrwalenia powyższych reguł we wszystkich klasach na lekcjach informatyki w naszej szkole zostały przeprowadzone specjalne zajęcia z bezpieczeństwa w sieci. Po feriach odbędą się kolejne lekcje i aktywności związane z tą ważną tematyką. Warto przez cały rok szkolny utrwalać i przypominać, jak ważne jest zachowanie rozwagi w cyfrowym świecie. 

                 Pamiętajmy, bądźmy uważni, asertywni, rozumnie oceniajmy sytuację, pomyślmy zawsze o konsekwencjach naszego działania w Internecie, zastanówmy się za każdym razem podczas surfowania czy to co robimy, jakie decyzje podejmujemy, jest dobre, bezpieczne i nikogo nie krzywdzi. 

              Zależy nam, aby Internet był bezpieczniejszym i lepszym miejscem dla wszystkich, postarajmy się, aby tak było w rzeczywistości.  

                Na zakończenie ku refleksji i ze wsparciem dla Rodziców link do kilku wartościowych publikacji. 

            • Efekty innowacji pedagogicznej w Ksawerku...

            • W Ksawerku jedną z realizowanych innowacji pedagogicznych jest kaligrafia. To sztuka starannego i estetycznego pisania, często również zdobionego artystycznie. Od początku XX w. kaligrafii uczono w szkołach na zajęciach języka polskiego. Ówczesne lekcje kaligrafii miały kształtować charakter oraz cierpliwość uczniów.

              Stąd, W Ksawerku, nadal kładziemy nacisk na wyrabianie nawyku estetyki pisania, począwszy od najmłodszych lat. Dzieci, które znają zasady dobrego pisania, w późniejszym życiu wystrzegają się nie tylko plam w zeszycie, ale wszystkiego, co mogłoby "splamić" ich życie.

              W kl. 4a, 4b i 5a wybór „Mistrza pisania” nie był wcale łatwy. Ostatecznie jednak zadecydowałam przyznać ów tytuł:

               

              Oliwii Kołeckiej

              Gabrieli Wrzeszczyńskiej

              Annie Filanowicz

              Liliannie Bartkowiak

              Zofii Ościk

              Luizie Michalskiej

              Agacie Kokoszka

              Julii Borowicz

              Wiktorii Gręda

              Jakubowi Trąbalskiemu 

              Janowi Puśleckiemu

               

              Wszystkim Mistrzom serdecznie gratuluję! Życzę pozostałym uczniom powodzenia w kształtowaniu charakteru pisma i intensywnej pracy nad estetyką prowadzenia zeszytu uczniowskiego.

            • Zamiast sprawdzianów, kartkówek...w Ksawerku - innowacyjne metody nauczania

            • Za nami kolejny projekt, tym razem ze szkolnej lektury, wymagający zastosowania wiedzy (w duchu STEM) oraz wykorzystujący nauczanie holistyczne. Uczniowie z kl. 5a mieli do wykonania kilka zadań:

               - makietę Placu Broni z opisem miejsca, tj. akcji utworu,

              - plakat zachęcający do przeczytania książki,

              - karty pracy z ćwiczeniami praktycznymi,

              - grę terenową i grę planszową związaną z przedstawieniem bohaterów z lektury, 

              - escape room z zagadkami dotyczącymi przedstawienia elementów świata przedstawionego,

              - quizy interaktywne dotyczące znajomości treści lektury Molnara. 

              Chłopcy przygotowali m.in. grę na podstawie przeczytanej lektury Molnara ,,Chłopcy z Placu Broni", której celem było umiejętne sprawdzenie przez nauczyciela znajomości treści książki. Wykazali się kreatywnym myśleniem oraz pomysłowością, a praca zespołowa była okazją do ćwiczenia kompetencji miękkich – tak bardzo przydatnych w dorosłym życiu.

              Dziewczęta natomiast pracowały m.in. z wykorzystaniem metody tzw. "odwróconej lekcji" (flipped classroom). W niej - to uczeń, a nie nauczyciel musi przygotować trudne zagadnienie ze znajomości treści lektury.

              Dla uczniów taka praca metodą projektu, z wykorzystaniem STEM i nauczania holistycznego łączącego różne dziedziny wiedzy: język polski, technikę, plastykę, historię oraz flipped classrooma, stanowi wspaniałą i niezapomnianą przygodę z lekturą. 

            • Pasjonujące opowieści o bambrach poznańskich. Wartościowa lekcja historii dla uczniów Ksawerka za nami...

            • We wtorkowe przedpołudnie, które nie zachwycało swą aurą, uczniowie Ksawerka postanowili  coś z tym zrobić.. A tak poważniej - w ramach realizowanego szkolnego projektu kulturalnego ,,Spotkanie kultury polskiej i ukraińskiej" uczniowie z Polski i z  Ukrainy, z kl. 5a, udali się do Muzeum Bambrów Poznańskich na spotkanie z jednym z najstarszych członków Bambrów - z Panem Alekandrem Kubel.

              "To bylo niezwykłe przeżycie!" - mowli po lekcji uczniowie. Pan, z pasją, opowiadał dzieciom historię sprowadzenia bambrów do Wielkopolski.

              Nie mogło też zabraknąć charakterystycznego stroju, wokół którego kumuluje się pamięć o bambrach. Zaprezentowano uczniom oryginalny strój bamberski oraz omówiono poszczególne elementy ubioru. ,,Mamy cztery kolory podstawowe strojów bamberskich - szafirowy, szmaragdowy, amarant, beżowy. Bamberki łamały powszechną modę i miały spódnice do połowy łydki. Chciały dzięki temu pokazać jakie mają piękne, skórzane buty - mówił Pan Kubel - Strój był wyrazem statusu kobiety i przede wszystkim służył podkreśleniu sylwetki osoby - wąskiej talii i szerokich bioder. Ze strojem wiązała się także bardzo ciekawa anegdota dotycząca jazdy środkami transportu publicznego. Jak bamberki jeździły dawnymi tramwajami, to podstawiano specjalne wagony z podwójnymi miejscami. Prawdziwa bamberka na jednym nie powinna się zmieścić. Z dwóch powodów: ze względu na strój oraz ze względu na swoją tężyznę. W ramach ciekawostki dotyczącej stroju warto zaznaczyć jeszcze, że pokazywany kornet (nakrycie głowy) waży dokładnie 1,2 kg. W muzeum znajdują się również takie, które ważą do 2 kg.

              Korzystając z okazji - kieruję podziękowania dla Pani Moniki - wychowawczyni klasy 5a, za współorganizację i pomoc w ww przedsięwzięciu. Uczniom dziękuję za wzorowe, godne ucznia, zachowanie podczas wycieczki. 

            • Na urodzinach Kubusia Puchatka

            • W tym roku dzieci z klas: 1a, 2b, 3b i 4a skorzystały z zaproszenia na przyjęcie urodzinowe. Solenizantem okazał się sam Kubuś Puchatek z książki Alana Alexandra Milne’a! Uczestnicy spotkania poznali historię powstania postaci sympatycznego niedźwiadka, wysłuchali fragmentów opowieści (Sami także zachwycili głośną lekturą), odgadywali zagadki i układali życzenia.

              Obchody Międzynarodowego Dnia Kubusia Puchatka pokazują, że Stumilowy Las, czyli kraina wyczarowana przez brytyjskiego pisarza, to miejsce, które warto od czasu do czasu odwiedzać, by odnaleźć w nim optymizm, przygody… i prawdziwych przyjaciół!

              Nauczycielom i Uczniom dziękuję za pełne uśmiechu zimowe przedpołudnia! 😊

              Nauczyciel bibliotekarz  

            • Projekt "Uczniowski savoir-vivre" - konieczność czy relikt przeszłości?

            •  W ubiegłym tygodniu uczniowie z klasy 4a i klasy 4b rozpoczęli pracę nad kolejnym projektem, kórego tematem były zasady bon ton.  

              W fazie początkowej naszych prac przedmiotem dyskursu stała się odpowiedź na hipotezę: ,,Co to jest savoir-vivre?" Następnie uczniowie sami wysnuwali wnioski na temat szeroko pojętej umiejętności życia, czyli znajomości obowiązujących zwyczajów, form towarzyskich i reguł grzecznościowych funkcjonujących w  klasie. W tym celu dokonaliśmy interpretacji liryku ks. Jana Twardowskiego ,,W klasie".  

              W fazie kolejnej porównaliśmy zasady funkcjonowania w Ksawerku, które reguluje jej Statut, z codziennym zachowaniem się uczniów na szkolnej przerwie czy podczas lekcji. Sprawdzaliśmy, w jakim stopniu w naszej szkole właściwie przygotowują się oni do zajęć szkolnych oraz czy właściwie zachowują w ich trakcie, w jaki sposób dbają o swój schludny wygląd oraz noszą odpowiedni strój, czy właściwie zachowują się wobec nauczycieli, innych pracowników szkoły oraz swoich rówieśników czy pozostałych uczniów.

              Następnie - pracowaliśmy nad wskazaniem współczesnych kanonów dobrego zachowania związanych m. in. z rozmowami przez telefon komórkowy przy stole, w restauracji czy w środkach komunikacji, a także o innych zasadach, które powinniśmy stosować wobec osób starszych czy przełożonych. W tym celu wykorzystaliśmy Porfolio (wykonując pracę w formie albumu pt. "Uczniowski savoir-vivre") oraz metodę burzy mózgów. 

              Zwieńczeniem naszej tygodniowej pracy będzie relacja ze studio tv w programie ,,Koncert życzeń dla Babci i Dziadka". Relacje z ww przedsięwzięcia będzie można zobaczyć niebawem na naszej szkolnej stronie internetowej. Serdecznie zapraszamy! 

               

              Korzystając z okazji - już dziś zachęcamy Wszystkie Uczennice i Wszystkich Uczniów Ksawerka, do wzięcia udziału w kolejnym ogólnopolskim konkursie, tym razem dotyczącym ww zasad savoir-vivre, ale o szczegółach przeczytacie po feriach...

            • Mamy i to nie jednego mistrza czytania, który "pożera" książki...

            •  

              Uczniowie klasy 4a i 4b od września brali udział w czytelniczej rywalizacji pod hasłem „Piramida czytelnicza”. Celem konkursu było:

               

              *  rozbudzenie zamiłowań i zainteresowań czytelniczych

              *  promowanie czytelnictwa wśród uczniów, jako sposobu spędzania wolnego czasu

              *  wyrabianie nawyków właściwej rywalizacji 

              *  wspólna wesoła zabawa.

               

              Konkurs polegał na samodzielnym, codziennym czytaniu dowolnych książek. Swoje wyniki uczniowie zapisywali, tworząc piramidkę czytelniczą; a rodzic, swym podpisem, potwierdzał ów fakt. Następnie skrupulatnie liczyli, rosnącą z każdym miesiącem, ilość cegiełek tworzących ww piramidkę. Z zebranych stworzyli wspaniałe prace. 

               

              Niniejszym zaszczytny tytuł "Pożeracza książek" przypadł:

               

              Annie Filanowicz

              Gabieli Wrzeszczyńskiej

              Janowi Majewskiemu

              Jakubowi Trąbalskiemu

               

              Uczestnikom konkursu ogromnie dziękuję za aktywny udział w rywalizacji, a zwycięzcom serdecznie gratuluję! Korzystając z okazji zachęcam do dalszej, "zdrowej" rywalizacji.

            • Kolejne sukcesy uczniów Ksawerka w ogólnopolskich konkursach

            •  

              Drogie Uczennice! Drodzy Uczniowie! Szanowni Państwo! 

               

              W wyniku współpracy z Centrum Edukacji Humanistycznej LOGOS, nasi uczniowie przystąpili do dwóch ogólnopolskich konkursów:

              1) ,,Z polszczyzną na co dzień" (do etapu krajowego zakwalifikowali się: Julia Wrześniacka i Stanisław Cieśla),

              2) ,,Z ortografią na co dzień" (do etalu krajowego zakwalifikowali się: Anna Filanowicz, Jan Puślecki i Michalina Zaremba). 

              Niemniej Wszystkim Uczestnikom należą się gromkie brawa. Zarówno polszczyzna, jak i ortografia i interpunkcja są trudne dla niejednego z nas, a nasi uczniowie stanęli na wysokości zadania. Trzymamy kciuki  w finale!!!

               

            • TV w Ksawerku - projekt w kl. 5a

            • Ksawerek to "szkoła marzeń"; najważniejszy jest w niej uczeń. To on jest początkiem i końcem wszystkich działań edukacyjnych. Dlatego przekaz, który do niego kierujemy jest spersonalizowany – dopasowany do jego możliwości i różnych preferencji. Stosując nowatorskie, innowacyjne metody docieramy do ucznia, posługując się zupełnie innym zestawem narzędzi niż w XX wieku. W zasięgu rąk – dzieci, rodziców i nauczycieli – pojawił się nowy świat nauki, niosąc za sobą bogactwo interaktywnych i społecznościowych narzędzi oraz technik, które w naturalny sposób wykorzystywane są codziennie przez dzieci. Nowy uczeń w informacyjnym społeczeństwie wymaga zupełnie nowego podejścia w nauczaniu, dzięki któremu potrafił będzie przetworzyć docierającą do niego informację w wiedzę. 

              I tak się dzieje w Ksawerku! Uczniowie, podczas nauki w szkole, realizują projekty, czego efektem jest dzielenie się zdobytą wiedzą. Są osadzeni w określonej społeczności lokalnej, która odpowiada na ich potrzeby. Pracują w środowisku, w którym wszyscy uczestnicy procesu edukacji biorą udział: nauczyciele, uczniowie i rodzice. I wszyscy się od siebie uczą. 

              Tym razem zapraszamy Was do obejrzenia programów telewizyjnych, których autorami są uczniowie z klasy 5a. Pzygotowali dla Was "Randkę wciemno", "Milionerów", debatę w sądzie i wcielili się w rolę pogodynki. 

              "Randka w ciemno" - program dla dzieci i młodzieży

            • Od września trwa czas poezji w Ksawerku - wierszowane wycinki z gazet

            •  

              Jest pięknie, a będzie jeszcze piękniej. Od zaraz może być radośnie także w naszych sercach i umysłach, a to za sprawą... poezji. 

              Uczniowie Ksawerka chętnie wzięli udział w kolejnym projekcie, tym razem dotyczącym "poezjowania". Wzięli w garść stare gazety, które były już nieużyteczne. Wycinali z nich wyrazy - duże, małe, długie, krótkie, różne. Było ich dużo!! - kilkadziesiąt. Wycinali, wycinali... Później wzięli kartkę papieru i stworzyli na niej własny wiersz z porozcinanych wyrazów. Wiersze mogły mieć tytuł, musiały mieć autora, strofy, mogły mieć rymy.

              Zależy mi na tym, aby uczniowie pracowali ciągle w nowym zespole, dlatego przydział do grup losowaliśmyKażda grupa układała autorski wiersz według ustalonych kryteriów. Czego uczyli się, co ćwiczyli  i doskonalili moi uczniowie?

              • czytanie ze zrozumieniem,
              • redagowanie własnego tekstu z gotowych elementów,
              • określanie problematyki/ tematyki utworu,
              • omawianie budowy utworu lirycznego, podział na wersy i strofy,
              • nadawanie tytułu,
              • określanie podmiotu lirycznego, jego charakterystyka,
              • stosowanie środków stylistycznych, określanie ich funkcji,
              • dostrzeganie rymów lub ich braku,
              • tworzenie neologizmów,
              • obrazy poetyckie,
              • utrwalanie pisowni wyrazów,
              • współpraca w grupie, w parze,
              • dyskusja, formułowanie argumentów, ustalenie wspó.lnego stanowiska.


              Jestem dumna z moich uczniów i miło zaskoczona efektami.

            • Szkolne Jasełka

            • W tym roku w naszych Jasełkach wzięło udział blisko 40 uczniów w wieku od 8 d0 14 lat. Nasi szkolni aktorzy próbowali odpowiedzieć na pytanie: dlaczego każdego roku obchodzimy Święta Bożego Narodzenia? Starsi uczniowie odegrali współczesne scenki, jakie mają miejsce często w marketach przed świętami. Dla wielu z nich Święta Bożego Narodzenia zatraciły swoje znaczenie. Młodsi uczniowie odegrali tradycyjne Jasełka. W pięknych strojach aniołów, pastuszków i trzech Króli przenieśli nas w czasy sprzed ponad 2000 lat. Święta Rodzina i starsze uczennice przekazali nam Orędzie z Betlejemskiej Groty. Na uwagę zasługiwał taniec Noel wykonany przez uczniów kl. 3a. Nasze Jasełka zakończyły się wspólnym kolędowaniem przy akompaniamencie na akordeonie naszego pana od muzyki.

              L.W.

            • Uczniowie Ksawerka godnie reprezentują naszą szkołę, biorąc udział w ogólnopolskich konkursach...

            • W przedświątecznej gorączce, w pocie czoła, ze słownikiem ortograficznym w ręku, uczniowie Ksawerka wzięli udział w dwóch ogólnopolskich konkursach:

               

              1) ,,Z polszczyzną na co dzień"

              2) ,,Z ortografią na co dzień"

               

              W etapie szkolnym - uczestnicy wypełniali test wielokrotnego wyboru, mając trudny orzech do zgryzienia. Niemniej - poradzili sobie nieźle, zdobywając niejednokrotnie 80%.

              Gratulujemy Wam wyników! Z utęsknieniem czekamy na oficjalne ogłoszenie wyników w styczniu. Życzymy Wam, byście zakwalifikowałi się, do drugiego - krajowego - etapu.

               

              W ww konkursach wzięli udział następujący uczniowie:

               

              Gabrysia z kl. 5b

              Kasia z kl. 5b

              Ania z kl. 4b

              Julia z kl. 8b

              Agnieszka z kl. 8b

              Michalina z kl. 8b

              Janek z kl. 5a

              Juliusz z kl. 5b

              Kuba z kl. 4b

              Franek z kl. 4b

              Staś z kl. 8b

               

            • O bohaterach Aleksandra Kamińskiego - "...a kiedy trzeba, na śmierć idą po kolei, jak kamienie przez Boga rzucane na szaniec"

            • W piątkowe przedpołudnie, uczniowie klasy 8b i 8c przeprowadzili lekcję podsumowującą materiał z lektury Aleksandra Kamińskiego, przy wykorzystaniu metody dramy.  

              W scenkach przedstawione zostały najważniejsze momenty z książki, jak np.: akcja pod Arsenałem czy przesłuchanie Rudego, rozmowa bohaterów w kawiarni, które przeplatane były krótkimi fragmentami ekranizacji lektury, i starymi zdjęciami. Dodatkowe elementy audiowizualne budowały kontekst wojenny i umożliwiały sprawne przechodzenie do kolejnych przedstawionych w książce wydarzeń. Gra aktorów była dobra, a kostiumy adekwatne do epoki. Chwilowe gaszenie oświetlenia między scenami służyło małym zmianom scenografii i nie zakłócało odbioru przedstawienia. Efekty akustyczne, takie jak: strzały, muzyka, które dochodziły zza sceny, pozwalały widzom wyobrazić sobie atmosferę wojennych lat, a tym samym budowały napięcie w przedstawianych zdarzeniach.

              Gratuluję Wszystkim Aktorom pomysłu!

            • CZEKOAKCJA W KSAWERKU

            • Drodzy Uczniowie, Nauczyciele i Rodzice! 

              Kolejny raz w przedświątecznym czasie chcemy czynić więcej dobra niż zazwyczaj… 

              W tym roku pierwszy raz od wielu lat nie zaprosiłam Was do organizacji mojej ukochanej akcji Szpikowej Paczki- dla dzieci chorych onkologicznie. Wyjaśniam już - bo sami pytaliście mnie o akcję, pytaliście o to kiedy zaczynamy - tak bardzo akcja weszła Wam w Wasze dobre serducha! 

              Długo wahałam się, jednak doszłam do wniosku, że z uwagi na kilka zbiórek, które pojawiły się w ostatnim czasie w szkole i dość „trudne czasy”, nie będę zrzucać na Was kolejnej prośby o tak duże wsparcie. Zwłaszcza, że Szpikową Paczkę naprawdę zawsze robiliście przeogromną! Ale na nasze Onkoludki przyjdzie jeszcze czas, bo już mam w głowie inną akcję w 2023r. 

              A teraz… Teraz pojawiła się u mnie jedna z Mam i zapytała czy może zgodziłabym się, żeby w szkole… No i oczywiście! Tego jeszcze nie było! Jeszcze nigdy nie pomagaliśmy jeszcze w tak słodki sposób mieszkańcom Domów Pomocy Społecznej! 

              Nie było, więc jest!

              Pomysł akcji przyszedł do głowy Pani Dorocie Uryzaj, gdy pomagała w szpitalu covidowym. Pacjentami były tam osoby starsze, z domów opieki. Jedna z pań poprosiła Panią Dorotę o kawałek czekolady. Wtedy nie mogła jej go dać, bo do szpitali nie było można wtedy nic wnosić, ale widząc jak tym ludziom zależy na najmniejszym dowodzie pamięci postanowiła, że zrobi wszystko, żeby słodkości trafiały w okresie świątecznym do mieszkańców domów pomocy. Te starsze osoby bardzo czekają na taki gest. 

              WIĘC TERAZ ZAPRASZAM WAS- 

              OTWIERAM WIELKĄ CZEKOAKCJĘ W KSAWERKU!!! 

              W specjalnie oznaczonym kartonie, w holu naszej szkoły, będziecie mogli zostawiać czekolady. Proszę opakujcie je pięknie, niech taka otrzymana czekolada będzie naprawdę pięknym, słodkim prezentem dla starszych, samotnych osób.

              Zobaczcie jakie piękne czekolady zostały zebrane w roku ubiegłym. A wszystkich było ok. 1200!!! Może w tym roku razem z innymi szkołami i przedszkolami pobijemy ten rekord? 

              Przy okazji sprawdźcie- podobno kupując teraz 3 czekolady w Biedronce, 4 otrzymacie gratis… Czy to nie piękne zaproszenie do czynienia dobra? Nie należy przecież jeść tak dużo słodyczy samodzielnie 😊

              A. JH