• Aktualności

            • Z Kahoot’em język polski niestraszny!

            • Lekcja rozpoczęta słowy: „Proszę, wyjmijcie smartfony” zdaje się być lekcją marzeń dla niejednego ucznia…. W naszej szkole takie marzenia spełniamy…

                  Jak powszechnie wiadomo - Kahoot - jest popularnym narzędziem on-line służącym nauczycielom do tworzenia interaktywnych quizów – nie tylko w Polsce, ale również na świecie. Wraz ze stosowaniem wielu innowacyjnych metod nauczania w Ksawerku jest coraz częściej propagowany przez nas - nauczycieli. Wszyscy lubimy quizy, konkursy, teleturnieje i zdrową rywalizację...  Stąd, ku zadowoleniu i uciesze uczniów klasy 5 a, przeprowadzona została powtórzeniowa lekcja języka polskiego, tym razem na temat odmiany rzeczownika, liczebnika i przymiotnika przez przypadki. Na tę okoliczność, uczeń - Janek Puślecki – samodzielnie przygotował interaktywny quiz. Następnie uczniowie mogli bezpośrednio odpowiadać na pytania skonstruowane przez kolegę, w swoich urządzeniach mobilnych. W rozgrywce tej użytkownicy – rówieśnicy Janka - mogli brać również udział pojedynczo lub drużynowo, co dodatkowo kształtuje w nich umiejętność współpracy. 

                  Emocje sięgały zenitu – a czy właśnie nie o to chodzi? To jest klucz do sukcesu, który pozwala osiągać uczniom lepsze wyniki  w nauce. Jedno wydaje się być jasne – uczenie się poprzez zabawę może nie zmienić całego społeczeństwa, ale może mieć znaczący wpływ na naszych uczniów. Dzieci osiągają lepsze efekty poprzez uczenie się przez zabawę, a nowa wiedza najszybciej zostaje przez nie przyswajana, kiedy się podczas tego procesu śmieją i dobrze bawią. I język polski staje się nie taki straszny….. 

            • Zbiórka dla zwierzaków

            • Dorośli i Dzieciaki, pomóżcie nakarmić psiaki i kociaki!

              To już 3 zbiórka dla tego Towarzystwa w naszej szkole. Potrzebna jest karma mokra i sucha dla psów i kotów, żwirek, "przysmaki", koce. Zbiórka odbywa się dla Towarzystwa Opieki nad Zwierzętami we Wronkach, które jest organizacją pożytku publicznego, utrzymującą się wyłącznie z datków ludzi dobrej woli.Zbiórka trwa do końca października.Dary można zostawić w kartonie przy głównym wejściu do szkoły lub w sali nr 27.

              Zachęcam serdecznie do wzięcia udziału w akcji!

              Nauczyciel koordynujący akcję: Anna Majcherczak (wychowawca klasy 3A)

            • Światowy Dzień Zwierząt

            • 4 października  to Światowy Dzień  Zwierząt

                 Zwierzęta pełnią bardzo ważna rolę w życiu każdego człowieka. Uczniowie naszej szkoły przedstawili swoich przyjaciół, ulubieńców i członków Rodziny na szkolnej wystawie z okazji w/w dnia. Na szkolną wystawę,  zapraszam wszystkich uczniów i rodziców na górny korytarz naszej szkoły, a wszystkim uczniom biorących udział w naszym przedsięwzięciu, bardzo dziękuję.

                 Chciałabym również przypomnieć o zbiórce karmy i akcesoriów dla zwierząt dla schroniska we Wronkach.

                                                                         ML

            • Ksawerek - szkołą odkrywców talentów … poetyckich i pisarskich

            •  

              „Do moich uczniów”

              (na kanwie parafrazy liryku ks. Jana Twardowskiego, mojego mistrza w poezji)

               

              Ukochani moi drodzy mili uczniowie

              Ci w pierwszej i ostatniej ławce
              Ci głusi i ci słuchający zawsze
              Dziewczęta i chłopcy i wszyscy razem wzięci święci
              Bądźcie dziećmi do końca

              Uczcie się co to wiara nadzieja i miłość do siebie
              Zwalczajcie egoizm i pychę
              Kłamstwo i krzywdę

              Pamiętajcie o wszystkim co dobre
              Bo tylko te chwile są piękne
              Zapomnijcie o złych słowach które ranią jak szpony orła

              Uczcie się jak dać sobie dobre świadectwo o prawdziwym człowieczeństwie

              M. W. (z tomu: „Moja wiara”)

               

              Dzięki młodym poetom z Ksawerka dowiedzieliśmy się, iż życie człowieka jest jedną wielką niewiadomą i dlatego też trzeba mieć nieustannie nadzieję. Ta jedna z trzech wartości, które znamy od dawien dawna, odgrywa istotną rolę w egzystencji każdego z nas. Ona „daje prawdę i łaskę” – jak napisał w starożytności Justyn. Można by powiedzieć, iż daje ona prawdę, która jest jednocześnie czekaniem na coś ważnego, co wydarzyć się może każdego dnia, w każdej chwili. Więc „Carpe diem” („chwytajmy dzień!”) – o takiej postawie otwartości, przyjaźni, niespełnionej miłości i postawie wzajemnego uśmiechu można przeczytać w wierszach debiutujących uczniów m.in. z kl. 5a.

              Dzięki zastosowaniu różnych środków artystycznego wyrazu młodzi literaci pragną podkreślić, jak złożony a jednocześnie piękny jest świat, który nas otacza, zwłaszcza noc. A ludzie w nim żyjący tkwią w nadziei-nie-nadziei. Ośmielę się sama mieć nadzieję, że wiersze te staną się dla pozostałych uczniów okazją do głębokiej refleksji o człowieku…

              Wiersze i prozę naszych uczniów można będzie usłyszeć podczas obchodów Międzynarodowego Dnia Poezji w szkole, który odbędzie się w marcu. Ale już dziś na zdjęciach prezentujemy niektóre parafrazy wiersza Antoniego Wica pt. „Noc” w wykonaniu młodych artystów z kl. 5a.

            • Kolejna korelacja treści programowych w Ksawerku

            • Ocenianie kształtujące w szkole (OK.) to skuteczna forma pracy i dobra strategia, przynosząca korzyści uczniom, jak i nam - nauczycielom Ksawerka w procesie dydaktycznym. 

              Podczas lekcji uczniowie w umiejętny sposób wykorzystują np.: treści polonistyczne z różnymi przedmiotami, a nauczyciele stosują ku temu urozmaicone metody pracy: dramę, rzeźbę, obraz, kolaż. Ważne jest dla nas, by poprzez takie lekcje, w klasie czy w terenie, rozbudzać i wspierać wielostronną aktywność i kreatywność uczniów w otaczającym ich świecie.

               To nauczanie holistyczne, które nauczyciele propagują w Ksawerku, jest ważne, gdyż integracja treści, integracja wokół problemów, integracja działań edukacyjnych (metod pracy), integracja wokół kompetencji (oczekiwanych umiejętności i osiągnięć) jest iście ważną strategią w procesie uczenia i nauczania. Uczeń postrzega rzeczywistość jako pewną całość, a nie jako sumę jej składowych, jednocześnie wykorzystuje różne możliwości percepcji. Stąd pomysły na korelację treści na przykład polonistycznych z plastycznymi, polonistycznych z muzycznymi, matematycznych z informatycznymi...

              A jak się ma w tym nauczaniu ocenianie kształtujące? – wprowadzane przez nas - nauczycieli stopniowo elementy oceniania mają na celu pomóc dzieciom się uczyć. Stąd:

              * wyjaśniamy im cel uczenia się i kryteria sukcesu,

              * informujemy, na co będziemy zwracali szczególną uwagę podczas lekcji/zajęć, (NaCoBeZu),

              * organizujemy w klasie dyskusje, zadajemy pytania i zadania, dzięki którym uzyskujemy informacje, czy i jak uczniowie się uczą,

              * udzielamy uczniom informacji zwrotnych, które umożliwiają widoczny postęp w ich procesie uczenia się,

              * umożliwiamy im korzystanie z ze wzajemnej pomocy,

              * wspomagamy uczniów, by stali się odpowiedzialnymi autorami procesu swojego uczenia się.

               

              A efekty? – sami Państwo możecie ocenić... - metoda dramy „Obrona Sokratesa” na kanwie fragm. „Uczty Platona”  z uczniami kl. 8b i 8c w roli głównej

            • Kolejny projekt – „Las w czterech porach roku” 

            • Uczniowie z kl. 4a i 4b  rozwijali umiejętności współpracy w grupie poprzez wspólne wykonanie makiety lasu z różnych materiałów plastycznych. Użyli do tego również materiałów ekologicznych, ukazując tym samym swój szacunek do Matki-Ziemi oraz stosunek do przyrody.

              Dzieci rozwijały również sprawność manualną swoich rąk, lepiąc z plasteliny m.in.: gniazda bocianie, figurki zwierząt leśnych, roślin znajdujących się w pobliżu leśnego runa. W ten sposób poznały ich naturalne środowisko, dowiedziały się czym się żywią i jak należy im pomagać, zwłaszcza w czasie zimy. Ponadto – dzieci miały możliwość wypowiadania, poprawnie pod względem językowym, własnych myśli na temat:

              • Co widzę?
              • Co czuję?
              • Co słyszę w lesie?

              Następnie zostały wprowadzone przez nauczyciela w próbę zredagowania dialogu, a w konsekwencji – stworzenia opowiadania twórczego nt. niecodziennego spotkania dzieci z sarenką w lesie, która… - ale o tym będzie można przeczytać wkrótce…

              Ww zajęcia z języka polskiego były realizacją tygodniowego projektu „Las w czterech porach roku”.


            • Praca metodą projektu – "Niezwykła podróż po Wszechświecie"

            •  

              Uczniowie Ksawerka  biorą udział  w wielu projektach. Jednym z nich jest projekt, realizowany podczas lekcji języka polskiego, dotyczący roli człowieka we Wszechświecie.

              Uczniowie kl. 5a są fantastycznymi twórcami, dlatego zadania projektu - "Wszechświat i ja" – realizowali w grupach, tworząc plakaty oraz indywidualnie, redagując teksty o pierwszych ludziach na Księżycu i w Kosmosie. Przez tydzień uczniowie wytrwale pracowali, wykorzystując elementy nauczania holistycznego; głównymi przedmiotami były: plastyka, historia, geografia, język polski. Następnie - wyruszyli na spotkanie ze sławnymi ludźmi ze świata nauki, odkrywając ciekawostki o Neil’u Armstrongu czy Mirosławie Hermaszewskim.

              Podsumowaniem ich pracy było stworzenie w grupach komiksu o niezwykłym spotkaniu  z przybyszem z innej planety. W ten sposób dzieci rozwijają m.in. takie kompetencje kluczowe, jak:

              • porozumiewanie się w języku ojczystym,
              • podstawowe kompetencje naukowo-techniczne,
              • kompetencje informatyczne,
              • kompetencje społeczne i obywatelskie.

              Zwieńczeniem ich tygodniowych działań była autoprezentacja projektu w holu szkoły. Dzięki zastosowaniu takiej metody młodzi artyści mogą chwalić się swoimi dokonaniami i odkryciami, jakich doświadczyli dzięki  obcowaniu  z dziełami  literackimi związanymi z Kosmosem i Wszechświatem. 

              To była naprawdę udana podróż...

            • Zerówka tanecznym krokiem zakończyła rok szkolny.

            • Zakończenie roku szkolnego, to czas podsumowań i prezentacji zdobytych umiejętności. Obie grupy swoją roczną pracę zaprezentowały w formie artystycznej. Była to wędrówka z piosenkami, recytacjami i tańcami. Był to rok pełen emocji, różnych nastrojów, ale też chęci rozwijania się. Jesteśmy  z Was dumni.

              W uroczystości zakończenia roku szkolnego uczestniczyli zaproszeni goście: Dyrekcja, nauczyciele, Panie woźne, Rodzice. Dzieci otrzymały z rąk Pana Dyrektora dyplomy i książki.  Pan Dyrektor podziękował dzieciom i nauczycielkom za te chwile pełne wzruszeńi emocji. Były także podziękowania dla rodziców, którzy w szczególny sposób byli zaangażowani w działania na rzecz szkoły i służyli swoją bezinteresowną pomocą. Nadszedł czas wakacji i pożegnań. Nie żegnamy się teraz całkowicie, bo wspólnie z niektórymi dziećmi będziemy pracować do końca lipca. Jednak w tym uroczystym dniu życzymy wszystkim dzieciom przyjemnego wypoczynku.

              Korzystajcie z wakacji, cieszcie się każdym dniem, dbajcie o siebie i wracajcie do szkoły uśmiechnięci i pełni zapału do pracy w pierwszej klasie.

              Dziękujemy Wam za rok wspólnej pracy

              POWODZENIA😀😀😀😀😀😀😀

            • Dzień Dziecka na sportowo

            • Jaki jest najlepszy przepis na udane Święto Wszystkich Dzieci? Szkolny Dzień Sportu! Klasy 1-3 mogły się o tym przekonać podczas porannych zmagań na boisku. Energii, zapału i uśmiechu nikt nie mógł im odmówić! Nie zabrakło dobrej zabawy, świetnej kondycji i ładnej pogody, zaś Organizatorom oraz Siódmo- i Ósmoklasistom zaangażowanym w przygotowanie Imprezy należą się wyrazy uznania!

              Natomiast uczniowie klas 4-8 na scenie sali gimnastycznej po raz kolejny dowiedli, jak zdolna młodzież uczy się w „Ksawerku". Uczestnicy „Mam Talent" oczarowali zebranych m.in. śpiewem, zręcznością układania kostki Rubika, przepięknymi strojami, sztuką, ale przede wszystkim... ogromną odwagą! Następnie, pod czujnym okiem jurorów, reprezentanci wzięli udział w turnieju, który wymagał wiedzy z rozmaitych dziedzin. Na szczęście, mogli liczyć na doping swoich kolegów i koleżanek! Kolejny punkt tego bogatego programu stanowiło klasowe karaoke. Jeżeli nawet repertuar zaskoczył młodych wykonawców, to dzielnie podjęli muzyczne wyzwanie!

              Po zmaganiach intelektualnych i wokalnych oraz prezentacji talentów uczniowie klas 4-8 udali się na boisko, by w promieniach czerwcowego słońca spróbować swoich sił w rozmaitych konkurencjach sportowych. Później mogli poczuć, że to prawdziwe Święto Dzieci – chwile z barwną chustą animacyjną to dobra zabawa dla każdego!

              Bardzo dziękujemy Radzie Rodziców za sfinansowanie zakupu nagród dla finalistów szkolnego konkursu Mam Talent, ja zaś wszystkim Uczniom gratuluję wytrwałości i energii i życzę, by kolejny Dzień Dziecka był tak samo wyjątkowy!

              Nauczyciel bibliotekarz

               

            • „Ksawerek” czyta dzieciom

            • W szkolnych obchodach XXI Ogólnopolskiego Tygodnia Czytania Dzieciom wzięły udział klasy: 0a, 0b, 1a, 1b, 2a i 2b. Tegoroczne hasło „Polscy autorzy dla klimatu!" stało się okazją do poznania m.in. książki „Smog w centrum miasta" oraz dyskusji na temat tego, jak możemy dbać o środowisko i jak wiele znaczeń posiada wyraz „klimat", np. atmosfera panująca w klasie, o którą warto dbać.

              Wychowawcom i Uczniom dziękuję za cenne chwile i ważne przemyślenia!

              Nauczyciel bibliotekarz

               

               

            • Zbiórka karmy dla Schroniska

            • Dziękujemy wszystkim, którzy wsparli zbiórkę karmy dla Schroniska dla Zwierząt w Poznaniu. Dziś opiekunowie projektu klas siódmych "Karma wraca" odwiedzili Schronisko i odebrali podziękowania. Pracownica schroniska opowiedziała uczniom jak funkcjonuje to miejsce i jak dba się o zapewnienie najlepszych warunków zwierzakom w trudnej sytuacji. Wszystkich którzy planują i marzą o zaopiekowaniu się czworonogiem zachęcamy do odwiedzenia strony: schronisko.com

            • Pakiet informacyjny

            • Szanowni Państwo!

              Zachęcamy Państwa do zapoznania się z pakietem informacyjnym w języku polskim i ukraińskim zawierającym najważniejsze informacje dotyczące funkcjonowania naszej szkoły i polskiego systemu edukacji. Zapraszamy do lektury 😊

              Z poważaniem,

              Zofia Mac i Elżbieta Pleskacz

               

              Пані та панове!

              Пропонуємо ознайомитися з інформаційним пакетом польською та українською мовами, який містить найважливішу інформацію про функціонування нашої школи та польської системи освіти. Запрошуємо до прочитання 😊

              З повагою,

              Зофія Мак і Ельжбета Плескач

            • Laury dla SP 63

            • 12 maja odbył się finał IV Międzyszkolnego Konkursu Twórczości Józefa Ratajczaka w Szkole Podstawowej nr 7 w Poznaniu. Czwartoklasiści z „Ksawerka" zachwycili jury swoją deklamacją w zaciszu biblioteki, zajmując pierwsze i trzecie miejsce.

              Gratuluję!!!

              Nauczyciel bibliotekarz

            • VI Ogólnopolskie Czytanie Jeżycjady

            • W ramach Tygodnia Bibliotek odwiedziliśmy kolejny zakątek – krainę prozy. Nasza szkoła już po raz trzeci wzięła udział w akcji Ogólnopolskie Czytanie Jeżycjady. Dzieci z klas: 0a, 0b, 4b i 5a poznały postać Małgorzaty Musierowicz oraz fragmenty jej cyklu powieściowego o rodzinie Borejków – te zabawne i te pouczające. Następnie odbyły podróż po literackiej mapie Poznania i pokazały, że wiedzą, jak traktować swoich czworonożnych przyjaciół.

              Wychowawcom i Uczniom dziękuję za pełne emocji spotkania!

              Nauczyciel bibliotekarz

               

            • Majowa Gala Pięknego Czytania

            • Tegoroczny Tydzień Bibliotek przebiega pod hasłem „Biblioteka – świat w jednym miejscu”. To ona bowiem otwiera drzwido niezwykłego świata literatury, m.in. krainy poezji. Z tej okazji uczniowie z klas: 1b, 2b, 3b i 4a zajrzelido biblioteki, by podczas Majowej Gali Pięknego Czytania poznać sylwetkę i twórczość Marii Konopnickiej, patronki 2022 roku. Następnie udowodnili, że głośna lektura wierszy poetki to spore wyzwanie, z którym poradzili sobie śpiewająco! Ich rówieśnicy z Ukrainy mogli z kolei zaprezentować, jak brzmią utwory  dla dzieci i młodzieżyw ich języku ojczystym.

              Nauczycielom dziękuję za wyjątkowe spotkania, a Uczniom gratuluję odwagi w mierzeniu się z dziewiętnastowieczną polszczyzną!

              Nauczyciel bibliotekarz

            • Akcja Żonkile

            • Po raz kolejny nasza Szkoła wzięła udział w organizowanej przez Muzeum POLIN akcji Żonkile, upamiętniającej powstanie w getcie warszawskim.

              W jej ramach odbyły się lekcje plastyki i zajęcia świetlicowe, podczas których wykonano przepiękne kwiaty – symbol owego wydarzenia, oraz lekcje historii w klasach 7-8. Dzieci z 3a uczestniczyły w warsztatach czytelniczych poświęconych utworowi Z. Staneckiej „Pamięć drobinek". Tekst ten wywołał dyskusję m.in. na temat wartości wspomnień, mądrości i istotnej roli babć i dziadków w każdej rodzinie.

              Załączam podziękowania dla naszej Szkoły przesłane przez Dyrektora Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN,  a Nauczycielom i Uczniom bardzo dziękuję za zaangażowanie!

              Nauczyciel bibliotekarz

               

              Podziekowania_od_dyrektora_Muzeum_POLIN.pdf

               

            • Wielkanocne odruchy serca

            • W ramach akcji: „Wielkanocna kartka pełna mocy" oraz "Pisanka pełna radości"do rąk pacjentów i pracowników Hospicjum Palium trafiły dziś kartki świąteczne, pisanki oraz ozdoby wykonane podczas lekcji, zajęć świetlicowych i przedszkolnych, a także w domu – pomysłowe, oryginalne i barwne.

              Nauczycielom, Rodzicom i Uczniom bardzo dziękuję za OGROMNE ZAANGAŻOWANIE!

              Jest moc!

              Nauczyciel bibliotekarz

               

            • Urodziny Hansa Christiana Andersena

            • Z okazji Międzynarodowego Dnia Książki dla Dzieci w bibliotece gościły klasy: 0a, 0b, 1b, 2b i 3b. Uczniowie mogli dowiedzieć się, że data owego święta – 2 kwietnia –upamiętnia dzień urodzin H. Ch. Andersena, poznać fakty z biografii tego baśniopisarza, a także poczytać i porozmawiać o swoich ulubionych utworach.

              Nauczycielom i Dzieciom serdecznie dziękuję za udział!

              Nauczyciel bibliotekarz

               

            • Dzień Czytania Tolkiena

            • Przypadający 25 marca Międzynarodowy Dzień Czytania Tolkiena nasza szkoła obchodziła przez cztery dni. W ramach tego święta bibliotekę odwiedziły klasy: 2b, 4a, 4b, 6a, 7b, 8a i 8b. Miały one okazję obejrzeć wystawę powieści pisarza, poznać niektóre fakty z jego życia oraz jego twórczość. Młodzież mogła się dowiedzieć, że spod pióra Tolkiena wyszły również… bajki! Nie obyło się bez głośnej lektury fragmentów utworów znanego filologa i książek wybranych przez uczestników, a także dyskusji m.in. na temat fantastyki  – tej na papierze i na ekranie. Zwieńczenie cyklu spotkań stanowiła galeria barwnych prac drugoklasistów.

              Nauczycielom i Uczniom dziękuję za Fantastyczne chwile!

              Nauczyciel bibliotekarz

               

            • W lirycznej krainie Brzechwy

            • Z okazji Międzynarodowego Dnia Poezji odbył się II Festiwal Poezji Jana Brzechwy, patrona naszej biblioteki. Uczniowie z klasy 1b, 2b i 3a urzekli publiczność recytacją takich utworów, jak „Leń”, „Kaczka Dziwaczka” czy „Katar”, niejednokrotnie rozśmieszając do łez – deklamacją, kostiumem, rekwizytami, a nawet śpiewem! Dzieci z grupy 0a i 0b natomiast wysłuchały m.in. wiersza „Na straganie”, pokazując, że twórczość Brzechwy nie jest im obca i że same potrafią wyjaśnić, czym jest poezja!

              Nauczycielom oraz Uczniom dziękuję za przemiłe, pełne liryzmu i uśmiechu przedpołudnia!

              Nauczyciel bibliotekarz